نسخه الکترونیکی کتاب «دوباره فردوس»، نوشته علیرضا مهرداد، به کوشش انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش مرور نیوز، نسخه‌ الکترونیکی کتاب «دوباره فردوس» به کوشش انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.  کتاب حاضر روایت حضور جهادی آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در زلزله فردوس در سال 1347 است. این کتاب به قلم سید علیرضا مهرداد نوشته شده و برای اولین‌بار، خاطرات منتشر نشده از رهبر معظم انقلاب در موضوع حضور ایشان در زلزله فردوس در این کتاب 240 صفحه‌ای گنجانده شده است.

در معرفی این اثر آمده است: حوادث گاهی زود فراموش می‌شوند و گاهی چنانند که سال‌های سال نه از صفحهٔ روزگار و نه از ذهن و زبان مردم محو نمی‌شوند. تلخی و شیرینی برخی پیشامدها و پیامدها در ذائقهٔ مردم چنان ماندگار می‌شود و نسل‌به‌نسل چنان پیش می‌آید که با تازه‌ترین لحظات زندگی مردم همراه می‌شود؛ کهن‌الگویی می‌شود ملی یا جهانی و قهرمانانش اسطوره می‌شوند برای همیشه، برای همه‌جا و برای همگان. زلزلهٔ فردوس در شهریورماه 1347  از این‌ دست اتفاقات بود.

لرزش دیوانه‌وار زمین، روزگار مردم را سیاه و فرصت زیستن هزاران نفر را تباه کرده بود. بی‌توجهی‌ها و نابخردی‌های حکومت طاغوت نیز نمکی بر زخم آسیب‌دیدگان و خادمان راستین ایشان بود؛ اما امیدواری، صبر، نجابت و توکل، همچون خورشیدی گرم و نورانی بر سیاهی‌ها و خرابی‌ها فائق شد. با همت و جهاد و ایثار مردم، کم‌وکسری‌ها رفع و زخم‌ها درمان شد.

کتاب «دوباره فردوس» سرگذشت مستندی از ناخوشی‌ها و خوشی‌های زمین‌لرزهٔ فردوس است. برای آنکه این ماجرا ثبت و تنظیم شود، افراد به‌جامانده از روزگار زلزله پای میز مصاحبه آمده و برگ‌هایی از تاریخ شفاهی فردوس را نقل‌کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای نیز که در زمان زلزله جوانی 29 ساله و مدیر پایگاه امداد روحانیت بودند، خاطراتشان را از آن حادثهٔ سهمگین نقل فرموده‌اند. خاطرات ایشان که در مرکز اسناد دفتر حفظ و نشر آثار ایشان مضبوط بود، با ترکیبی از یادمانده‌های اعضای پایگاه و اهالی فردوس که به‌شیوهٔ تاریخ شفاهی گردآوری شده و نیز اسناد و تصاویری چند برگرفته از منابع و آرشیوهای مختلف، این اثر را رقم زده است.

پویش کتابخوانی کتاب «دوباره فردوس» توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) در حال برگزاری‌ است و علاقه‌مندان می‌توانند علاوه‌ بر نسخه‌ فیزیکی، بعد از مطالعه‌ی نسخه‌ الکترونیکی نیز تا 20 فروردین از طریق سایت انتشارات به نشانی www.khameneibook.ir در این پویش شرکت کنند. مخاطبان برای دریافت نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «دوباره فردوس» میتوانند به سایت یا اپلیکیشن طاقچه مراجعه کنند.