وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از بازگشت سنگ‌نگاره ساسانی به ایران خبر داد. این سنگ‌نگاره جزو آثار سرقت شده از ایران اعلام شده که حدود هفت سال پیش در بریتانیا کشف و ضبط شد. گفته شده است این شیء در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، همزمان با استرداد این سنگ‌نگاره از انگلیس به ایران، روابط‌عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ «سنگ‌نگاره ساسانی، بامداد چهارشنبه، هفتم تیرماه ۱۴۰۲ با اقدام و پیگیری‌های وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و وزارت امورخارجه، وارد ایران شد و مسؤولان وزارت میراث‌ فرهنگی، این اثر را در فرودگاه امام خمینی (ره) تحویل گرفتند.

پس از طی مراحل مورد نیاز، این سنگ‌نگاره در موزه ملی ایران به نمایش در می‌آید که زمان آن به اطلاع می‌رسد.

این اثر تاریخی که متعلق به دوره ساسانی است، در سال ۱۹۸۸ میلادی وارد کشور امارات شده و سال ۲۰۰۶ از کشور امارات خارج شده است. زمان توقیف اثر در بریتانیا سال ۲۰۱۶ بوده است. زمان دقیق خروج این سنگ‌نگاره از ایران مشخص نیست، اما با توجه به زمان ورود آن به امارات که مصادف با ۱۳۶۷ شمسی است، به احتمال زیاد این اثر در زمان جنگ تحمیلی به شکل غیرقانونی از کشور خارج شده است.

وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم با پیگیری‌های جدی تاکنون موفق به استرداد ۳۰ شیء فرهنگی تاریخی به ایران شده است.»

نخستین‌بار روزنامه گاردین چاپ انگلیس از وجود چنین سنگ‌نگاره‌ای در موزه بریتانیا اطلاع داد. این روزنامه نوشته بود:‌ «این نقش‌برجستۀ قاچاق‌شده در فرودگاه لندن توسط گشت مرزی بریتانیا کشف و ضبط شده و قرار است پیش از بازگشت به خانه (ایران) در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شود. مسؤولان موزه بریتانیا اعلام کرده‌اند از دولت ایران اجازه نمایش این گنجینه باستانی را به مدت سه ماه دریافت کرده‌اند و سپس، آن را به موزه ملی در تهران می‌فرستند.»

پس از انتشار خبر توقیف این شیء متعلق به ایران از سوی یک روزنامه انگلیسی، مدیرکل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ـ با تایید این‌که ایران از وجود چنین شیء‌ایی در بریتانیا اطلاع داشته است، ‌بی‌آنکه درباره علت مسکوت گذاشتن این موضوع برای هفت سال توضیحی بدهد، اظهار کرد که «محموله‌ای حاوی بخشی از یک نقش برجسته ساسانی از سوی پلیس تحویل موزه بریتانیا شده است. پرونده مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده است و روند استرداد آن به کشور آغاز شده و تلاش می‌شود امسال به ایران بازگردد.»

درحالی‌که محل برداشت و جداسازی این سنگ‌نگاره همچنان نامعلوم است، برخی باستان‌شناسان درباره اصالت این نقش‌برجسته با توجه به ابهام‌ها و شبهاتی که درباره جعلی بودن آن مطرح کرده‌اند که مرتضی‌ ادیب‌زاده ـ مدیرکل موزه‌های کشور ـ درباره اصالت این نقش‌برجسته نیز گفته است: «با توجه به این‌که موزه بریتانیا در زمینه تاریخ و هنر دوره ساسانی، کارشناسان برجسته‌ای دارد، این اثر را کارشناسی کرده‌ و اصالت آن را تایید و منشا آن را منطقه فارس اعلام کرده‌ است. که البته پس از استرداد اثر به ایران نیز بررسی‌های لازم را برای اصالت‌سنجی و کارشناسی انجام خواهیم داد.»

نقش برجسته ساسانی پس از سه ماه نمایش در موزه بریتانیا، طبق گفته کاردار ایران در لندن، جمعه دوم تیرماه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تحویل داده شد و بامداد چهارشنبه هفتم تیرماه نیز به ایران انتقال یافت.