شبکه‌های مختلف رادیویی هم‌زمان با فرارسیدن روز جهانی قدس ویژه‌برنامه‌های مختلفی را برای شنوندگان تدارک دیده‌اند.

به گزارش مرور نیوز،  شبکه‌های رادیویی طبق سنت هر سال، انعکاس‌دهنده موج همدلی مردم انقلابی ایران با آرمان فلسطین و قدس شریف خواهد بود تا باری دیگر به جهانیان نشان دهد هیچ عاملی نمی‌تواند این موضوع مهم جهان اسلام را به حاشیه و فراموشی بسپارد.

به همین دلیل ویژه برنامه های متفاوتی را برای روز قدس تدارک دیده است که در این گزارش به جزییات آن اشاره شده است.

رادیو ایران؛ «روزبیداری»

ویژه برنامه «روز بیداری» به مناسبت یوم الله روز قدس جمعه ۱۷ فروردین ساعت ۹:۳۰ به تهیه کنندگی حسین عارفی از رادیو ایران پخش می‌شود.

در برنامه «روز بیداری» با کارشناسان مختلف پیرامون موضوع جنایات رژیم صهیونیستی و مقاومت مردم فلسطین گفت‌وگو خواهد شد.

گروه گزارشگران رادیو ایران با همراهی شبکه گسترده ایرانیاران (گزارشگران افتخاری رادیو ایران) در تمام نقاط ایران بسیج می شوند تا انعکاس دهنده موج همدلی این رویدادد مهم باشند.

همچنین پخش مراسم سخنرانی روز قدس در تهران و بیانیه راهپیمایی، پایان بخش برنامه «روز بیداری» است.

رادیو جوان؛ «قصه ما راست بود»

ویژه برنامه زنده «قصه ما راست بود» رادیو جوان، با هدف بیان صدای همبستگی بین‌المللی مسلمانان در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به جهانیان، به منظور جلوگیری از احساس تنهایی فلسطینیان و مردم ستم‌دیده غزه ناشی از تهاجم دولت اسرائیل، و ارائه قدرت مقاومت به آن‌ها، روانه آنتن رادیو جوان می شود.

در روز قدس که روز میعاد با مظلومان غزه و فلسطین است، آنتن رادیو جوان در کنار مظلومان حضور خواهد داشت.

گزارشگران رادیو جوان نیز در راهپیمایی عظیم روز قدس شرکت کرده و با مردم ایران در خصوص همدلی و همدردی با مردم غزه و فلسطین گفت‌وگو خواهند کرد.

این ویژه برنامه به تهیه کنندگی فاطمه قنبری با اجرای ابوالفضل اینانلو به صورت زنده، ساعت ۹ تا ۱۲ پخش می شود.

در این برنامه، موسیقی و شعرهایی نیز اجرا خواهد شد که احساسات و اندیشه‌های مردم را درباره این موضوعات مهم بیان می کند.

رادیو فرهنگ؛ «فلسطین، بیداری اسلامی»

برنامه «فلسطین، بیداری اسلامی» با موضوع بررسی تاریخچه قدس شریف، موضع‌گیری‌های امام خمینی (ره) درباره رژیم صهیونیستی ساعت ۸ صبح آخرین جمعه ماه رمضان به تهیه کنندگی حسین رحمانی و گویندگی فریناز ثریا از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد

در این برنامه بیانات حضرت امام خمینی(ره) درباره لزوم مبارزه با اسرائیل و حمایت از مردم مظلوم فلسطین پخش شده و درباره لزوم برگزاری روز جهانی قدس و چرایی نام‌گذاری چنین روزی از سوی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی‌مطالبی بیان می شود.

برنامه زنده روز قدس نیز از گروه جامعه با عنوان «فلسطین قهرمان» به تهیه کنندگی مریم مردانی و گویندگی سیددانیال معنوی و سکینه ارجمندی همزمان با گرامیداشت روز جهانی قدس از ساعت۹ صبح به مدت ۲ ساعت با محوریت پوشش مراسم راهپیمایی مردمی روز قدس در تهران و استان‌ها روی آنتن می رود.

تحلیل و بررسی ریشه ها، راهبردها، راه کنش ها و بنیادهای فکری جنبش حماس به انضمام دستاوردهای محور مقاومت و طوفان الاقصی، چگونگی شکل گیری انزجار عمومی مردم جهان نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی و اعلام همبستگی با مردم مظلوم غزه، در کنار گفتگو با شاعران عرب زبان محور مقاومت، نگاهی به اشعار احمد درویش، نزار قبانی، سعادت صبا و همچنین توجه به تحولات اخیر منطقه در قالب های گفتگو، گزارش و برنامک با رویکرد ترغیب و تشویق عمومی، به عنوان یک تکلیف انسانی برای حضور در راهپیمائی روز قدس، بخش هایی از این ویژه برنامه است.

«از آتش و زیتون» نیز عنوان ویژه برنامه دیگری است که از ساعت ۱۳ به تهیه کنندگی مریم مردانی با محوریت شعر انتفاضه و نگاهی به قدس شریف و فلسطین در ادبیات فارسی و شعر عرب پخش می شود.

رادیو صبا ؛ «پشت سیم خاردار»

رادیو صبا به مناسبت روزجهانی قدس ویژه برنامه های «لبخند پشت سیم خاردار» و «خانه مقدس» را راهی آنتن خواهد کرد.

ویژه برنامه «لبخند پشت سیم خاردار» ساعت ۹ تقدیم مخاطبان خواهد شد و با نگاهی متفاوت با نقد و بررسی آثارادبی درباره واقعه فلسطین این روز را گرامی داشت.

ویژه برنامه «خانه مقدس» هم ساعت ۱۰ پخش می شود.

این ویژه برنامه باخوانش بخش هایی از کتاب های شناخته شده درباره قضیه فلسطین و بیت المقدس به گرامیداشت این روز پرداخت. این شبکه رادیویی به مناسبت این روز دو نمایش رادیویی را هم تقدیم شنوندگان خواهد کرد.

رادیو مقاومت ؛ «صدای فلسطین»

رادیو مقاومت که به صورت ۲۴ ساعته از ۷ فروردین با شعار صدای فلسطین به برنامه سازی پرداخته، در روز جهانی قدس با تمرکز بیشتر بر نگاه جهانیان به مسئله آزادی قدس به برنامه سازی می پردازد.

برنامه «موج مقاومت» از ساعت ۷ تا ۱۲ ظهر، برنامه «عصر مقاومت» از ساعت ۱۴ تا ۱۸و برنامه «مقاومت بدون مرز» از ساعت ۱۹ تا ۲۴ روانه آنتن می شود.

رادیو گفت و گو ؛ دیدار با نمایندگان جنبش حماس

برنامه «صدای فلسطین» همزمان با فرا رسیدن روز قدس از ساعت ۹ به تهیه کنندگی فرهاد دهنوی از رادیو گفت‌وگو پخش می شود.

کارشناس مجری برنامه حسین شریفی است و به طور ویژه پرونده نسل کشی رژیم صهیونیستی و حامیان آن در اراضی اشغالی مورد بحث قرار می دهد.

این برنامه با حضور نمایندگانی از جنبش حماس و جهاداسلامی فلسطین واقعیت‌های میدان را در این خصوص بیان می کند.

ارتباط با خبرنگاران حوزه مقاومت و بیان مصادیق این نسل کشی در غزه به ویژه کشتار زنان و کودکان از جمله رویکردهای این برنامه است.

طراحی پویش «من در راهپیمایی شرکت می‌کنم» هم از جمله بخش‌های این برنامه است.

در این پویش از مخاطب خواسته می‌شود حضور خود را در راهپیمایی در این برنامه ثبت کند.

به منظور حفظ جنبه بین المللی بودن محتوای برنامه، قرائت قطعنامه‌ها و بیانیه‌ها حتما در برنامه انجام خواهد شد و از وکلای حقوق بین‌الملل در خصوص چگونگی پیگیری‌های حقوقی برای این نسل کشی بزرگ تاریخ در اراضی اشغالی فلسطین پرسش خواهد شد.

رادیو تهران ؛ «تا رهایی»

ویژه برنامه «تا رهایی» با هدف بازتاب حضور گسترده هم وطنان در راهپیمایی روز قدس از شبکه رادیویی تهران تدارک دیده شده است .

از محورهای اصلی این برنامه می توان به شعار امسال که طوفان الاحرار نامگذاری شده، اشاره کرد.

نمایش اتحاد امت اسلامی در حمایت از فلسطین و مردم مظلوم غزه و معرفی رژیم کودک کش صهیونیستی به عنوان دشمن مشترک امت اسلامی محور اصلی این برنامه را تشکیل می دهد.

علیرضا محمدی و مهدی اسماعیلی گزارشگران این برنامه نیز در مسیر راهپیمایی حضور پرشور و باشکوه ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی را منعکس و حال و هوای این روز را به سمع جهانیان می رسانند.

شبکه رادیویی تهران پنجشنبه ۱۶ فروردین هم از طریق برنامه «پارک شهر» و «سعادت آباد» در فراخوانی از مخاطبان جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت به عمل می آورد.

برنامه «گفتاورد» گروه سیاسی نیز در این روز به تبیین روز قدس می پردازد.

ویژه برنامه افطاری «جنت آباد» در روز پنجشنبه ۱۶ فروردین و برنامه «بیدار باش» در روز جمعه ۱۷ فروردین با موضوع علل حضور پرشور مردم در راهپیمایی آخرین جمعه ماه رمضان روز قدس پخش می شود.

برنامه «در ساحت حضور» نیز که به پوشش نماز جمعه اختصاص دارد، در بخش هایی از برنامه به مراسم راهپیمایی روز قدس در شهرستان‌ها می پردازد.

رادیو سلامت ؛ «تهدید زندگی و سلامت کودکان فلسطینی»

با توجه به محوریت و رسالت شبکه تخصصی رادیو سلامت، این شبکه در روز قدس تصویر امروز نظام سلامت درغزه را به دنیا یادآوری می کند.

«فلسطین دنیا را ببخش» عنوان برنامه رادیو سلامت در روز قدس است که به تهیه کنندگی ملیحه کاظمی به مدت ۱۲۰ دقیقه روی آنتن می رود.

بررسی مراکز درمانی و امنیت در زمان جنگ (حقوق بشر )، توجه به کادر درمان در دوره جنگ طوفان الاقصی، حفظ امنیت زنان و کودکان در زمان جنگ، درمان مناسب مجروحان و توانبخشی مصدومان جنگ، روایت مستند خلبان آمریکایی که استعفا داد تا در جنگ علیه مردم بیگناه شرکت نکند و پویش سهم تو و من بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می دهند.

حسن ابوالقاسمی مدرس دانشگاه، فوق تخصص خون و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله مهمان ویژه این برنامه است.

رادیو ورزش ؛ «یک جهان فریاد»

«یک جهان فریاد» نام ویژه برنامه شبکه رادیویی ورزش در آخرین جمعه ماه رمضان است.

این برنامه با هدف گرامیداشت و زنده نگه داشتن روز جهانی قدس و حمایت از جنبش‌های ضد استعماری جهان و مبارزه با صهیونیسم و انعکاس راهپیمایی با شکوه روز جهانی قدس تهیه می شود.

این برنامه از ساعت ۹ تا ۱۲ با حضور گزارشگران در راهپیمایی و ارتباط با گزارشگران شهرستان‌ها این روز جهانی را پوشش می دهد.

پویش عکس خاطره انگیز، کارشناسی فرهنگ شهادت و مقاومت و کلام مقام معظم رهبری در قالب ادبیات مقاومت ، یک جهان فریاد به تهیه‌کنندگی احمدرضا طاهری و گویندگی میثم نیکنام با قسمت‌های ویژه گزارش و مصاحبه با قهرمانان، ورزشکاران، مدیران ورزشی در راهپیمایی، مسابقه تلفنی، موسیقی، پیامک های مردمی،تلفن های مردمی بخش های مختلف این برنامه هستند.

این شبکه رادیویی هم زمان با روز قدس ویژه برنامه «مقاومت» را به همت گروه جامعه، محافل و مسابقات روی آنتن می‌برد.

این ویژه برنامه به تهیه کنندگی علیرضا صفرزاده و اجرای محمدمطلب راهپیمایی روز جهانی قدس را در تهران و سایر استان های کشور پوشش می دهد.

گزارشگران برنامه نیما غفارزاده ، هادی خادم حسینی وطاهره سادات شاهچراغ هستند و در فواصل مختلف برنامه با غلامرضا احمدی گفتگوی زنده در مسیر راهپیمایی انجام می‌شود.

رادیو اقتصاد ؛ «صدای طوفان مقاومت در قبله اول »

ویژه برنامه «قبله اول» به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس، روی آنتن رادیو اقتصاد می رود.

این برنامه با تاکید بر اهمیت مساله فلسطین در دنیا، به بازتاب راهپیمایی روز جهانی قدس می پردازد و ابعاد مختلف عملیات طوفان الاقصی بررسی و آینده فلسطین تحت تاثیر اتفاقات اخیر غزه تحلیل می شود.

ضرورت حمایت همه جانبه جهان اسلام از مردم فلسطین، بررسی شرایط بحرانی رژیم صهیونیستی توسط کارشناسان اقتصادی و سیاسی ، پخش گزیده ای از بیانات حضرت امام خمینی(ره) و سخنان رهبر معظم انقلاب درباره فلسفه روز قدس ، استقرار گزارشگران درمسیر راهپیمایی های مردمی نقاط مختلف کشور و نحوه حمایت دیگر کشورهای جهان از مردم فلسطین بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می دهند.

رادیو معارف ؛ «تاریخچه اشغالگری رژیم صهیونیستی»

«به سوی قدس» نام ویژه برنامه ای است که روز جمعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ تقدیم مخاطبان رادیو معارف می شود.

هدف این برنامه آگاهی بخشی به مخاطب درباره مسئله فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی و همچنین تشویق مردم به راهپیمایی است.

تاریخچه اشغالگری رژیم صهیونیستی، تاثیر مقاومت غزه در حمایت جهانی، مقاومت و معنویت در غزه و همچنین سکوت مجامع جهانی و سران کشورهای اسلامی در قبال جنایات اسرائیل از جمله موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخت می شود.

برنامه «به سوی قدس» به تهیه کنندگی علی اسماعیلی، اجرای رضا ملایی و سید مرتضی موسوی نژاد و با کارشناسی توکلی و ایمانی در آخرین جمعه ماه رمضان به روی آنتن رادیو معارف می رود.

رادیو نمایش ؛ «دلاوری های حماس»

«رادیو حنظله:هم قدم» عنوان ویژه برنامه روز قدس رادیو نمایش است.

این برنامه زنده و ترکیبی نمایشی به مظلومیت و اقتدار مردم فلسطین به ویژه غزه از زبان کودکی به نام حنظله می پردازد.

در این برنامه با کارشناسان و ناظران این جنایت قرن گفتگو می شود و دلاوری این مردم و شجاعت های حماس دلیر که برگی از حماسه ورق زدند روایت می شود.

«رادیو حنظله:هم قدم» به نویسندگی سهیلا خدادادی، گویندگی نسرین نخبه زارع و علیرضا تابان، گزارشگری آتنا سادات محمد پناه و تهیه کنندگی محسن جواهری از ساعت ۹ تا ۱۲ از شبکه رادیویی نمایش پخش می شود.

رادیو پیام ؛ شنیدن «پیام قدس»

ویژه برنامه روز قدس رادیو پیام هم با نام «پیام قدس» به تهیه کنندگی مجید امجدی فرد به مدت چهار ساعت پخش می شود.

این برنامه به پوشش راهپیمایی روز قدس می پردازد و تبیین مقاومت اسلامی در منطقه اختصاص دارد.