فدراسیون فوتبال رسماً اعلام کرد باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر موفق به رعایت الزامات و‌ معیارهای A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای AFC نشده‌اند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، به دنبال تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد شرایط حضور سه باشگاه ایرانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و به منظور تنویر افکار عمومی و جامعه فوتبال، توضیحاتی از سوی فدراسیون فوتبال به جامعه فوتبال ارائه می‌شود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در تاریخ 22 دسامبر 2021 دادخواستی را در رابطه با عدم رعایت برخی از معیارها و الزامات اجباری (A Criteria) توسط باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان تسلیم بخش کنترلی AFC Entry Control Body کرد که مسئولیت مشخص کردن امکان حضور یا عدم حضور باشگاه‌ها در‌ مسابقات باشگاهی تحت‌نظر AFC را دارد.

به موجب این دادخواست‌ها، مدارک ارسالی قبلی باشگاه‌ها جهت دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در مسابقات لیگ قهرمانان‌ آسیا، در تاریخ 10 نوامبر 2021 توسط شرکت مستقل حسابرسی به نام Ballympics بررسی شد. دادخواست‌های AFC و گزارش حسابرسی توسط AFC مستقیماً برای کلیه باشگاه‌های ایرانی دریافت‌کننده مجوز حرفه‌ای ارسال شده و نواقص مربوط به هر کدام از باشگاه‌ها برای آنها با ذکر جزئیات و مستندات ارسال شده است. بر اساس همین گزارش، سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر موفق به رعایت الزامات و‌ معیارهای A قوانین و مقررات مجوز حرفه‌ای AFC نشده‌اند.

مطابق با آیین‌نامه مجوز حرفه‌ای AFC، باشگاه‌ها موظف به رعایت کلیه معیارهای A که لازم الاجراست، هستند. کنفدراسیون فوتبال آسیا در دادخواست تقدیمی، از مرجع Entry Control Body خواهان ابطال مجوزهای حرفه‌ای اعطا شده به این سه باشگاه ایرانی و پس‌گیری سهمیه مربوطه‌ در مسابقات لیگ قهرمانان فصل جاری و ارسال پرونده باشگاه‌ها به کمیته انضباطی AFC جهت اتخاذ تصمیم شده است.

به موجب ابلاغیه دریافتی، به باشگاه‌ها پنج روز و‌ تا ساعت 11:59 شب به وقت محلی مالزی روز 27 دسامبر 2021 فرصت داده شده است تا دفاعیات، مدارک و مستندات خود را برای تصمیمات آتی ارسال کنند.