سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان با اشاره به شرایط حاکم بر اردوی تیمش گفت، ملی‌پوشان فوتبال ایران در گذشته آنطور که باید و شاید متحد نبوده‌اند.

به گزارش مرور نیوز، امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پیش از دیدار تیم ملی فوتبال ایران مقابل هنگ‌کنگ در مرحله انتخابی جام جهانی 2026، اظهار داشت: قبل از هر چیزی تشکر ویژه از شیربچه‌های تیم نوجوانان دارم که با بازی‌های خوب‌شان واقعاً حماسه آفریدند و حتی باخت روز گذشته‌شان مقابل انگلیس غیرتمندانه بود و جا دارد از تک تک بازیکنان و حسین عبدی تشکر کنیم. به تیم هنگ‌کنگ و مربی‌شان که باتجربه است، خوش‌آمد می‌گویم. درست است که هنگ‌کنگ در رنکینگ صدوپنجاهم دنیا قرار دارد، ولی در رده‌های پایه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در بازی‌های آسیایی هانگژو در رده زیر 23 سال تا چهار تیم پایانی راه یافتند.

 

هنگ‌کنگ تیمی بسیار دونده و بابرنامه است

وی افزود: هنگ‌کنگ تیمی است که دفاع فشرده تیمی را خوب انجام می‌دهد و بازیکنانش در ضد‌حملات بسیار قوی هستند. علاوه بر این، روی کاشته‌ها کار کرده‌اند و در آنالیز بازی‌های‌شان متوجه شدیم که دو سه لژیونر دارند که در سوپرلیگ چین بازی می‌کنند. هنگ‌کنگ تیمی بسیار دونده و بابرنامه است. ما روز گذشته نصفه و نیمه تمرین تاکتیکی را انجام دادیم و مجبور شدیم بازیکنان سپاهان و پرسپولیس را به دلیل خستگی در تمرین آخر کم کنیم. برنامه قبلی (برنامه مسابقات لیگ) انجام نشد و ضررش را تیم ملی دید، اما اینها مسئله‌ای نیست و باید باقدرت و باکیفیت بالا کار رسمی‌مان را انجام دهیم. خدا را شکر شرایط تیمی خوب است و بزرگ‌های تیم خیلی کمک می‌کنند. ان‌شاء‌الله فردا استارت خوبی برای بازی‌های انتخابی جام جهانی و همچنین جام ملت‌های آسیا داشته باشیم. دو تورنمنت جام جهانی و جام ملت‌های آسیا فردا برای ما آغاز می‌شوند و باید با همه وجود در بازی‌ها شرکت کنیم و ببریم.

 

در گذشته ملی‌پوشان آنطور که باید و شاید متحد نبودند

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در واکنش به طرح این موضوع که یکی از حسن‌های تیم او اتحاد بین کادر فنی و بازیکنان است، گفت: مهمترین کاری که کردیم مدیریت تیمی بود و مجموعه را یکدل کردیم. مجموعه‌ای موفق است که یکدل باشد. تیم‌هایی که یکدل نبودند، نتیجه مطلوبی نگرفتند. یکی از ایرادات تیم ملی این بود که ملی‌پوشان آنطور که باید و شاید متحد نبودند، ولی در شش ماه گذشته این کار مهم را انجام دادیم و در کنار آن در بحث فنی تغییر نگرش در بخش هجومی داشتیم. ما نسل خوبی در تیم ملی داریم. اتفاقاً جلسه خوب و خودمانی با بازیکنان داشتیم و بچه‌ها تک تک صحبت کردند. همه تقریباً هم‌قسم برای بازی‌های جام ملت‌های آسیا و جام جهانی شدند و به آنها گفتم چه من باشم و چه نباشم توانایی موفقیت در دو مرحله از جام جهانی را دارند. با توجه به افزایش تیم‌ها در جام جهانی توقع از بازیکنان صعود فقط از یک مرحله نیست و دو مرحله است.

 

باید از تجارب گرانبهای حاج‌صفی در این مدت کوتاه استفاده کنیم

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه بازیکنان جوان چقدر امیدوار باشند که در جام ملت‌های آسیا فرصت بازی پیدا کنند، گفت: ما در حال حاضر دو سن داریم، یکی سن شناسنامه‌ای است و دومی سن فیزیکی. به‌عنوان مثال، اگر از کریستیانو رونالدو آزمایش فیزیکی بگیرند شاید نزدیک به 30 ساله باشد! وقتی احسان حاج‌صفی می‌تواند در 33 سالگی در لیگ اروپا مقابل مارسی بازی کند نشان می‌دهد باید از تجارب گرانبهای او در این مدت کوتاه استفاده کنیم. فوتبال مملکت برای اینها هزینه کرده است و از آنها باید در جایگاه خودشان و تا زمانی که توانایی دارند و من نیز باشم، استفاده کنیم. نظرات منتقدان قابل احترام است، ولی ما کارهای خوبی انجام داده‌ایم. تیم پزشکی ما هر هفته با تیم پزشکی باشگاه‌ها در ارتباط است، آمار فنی بازیکنان گرفته می‌شود و علاوه بر آن، گروه آنالیز ما بازیکنان را بررسی می‌کند. تا موقعی که این عزیزان می‌توانند کمک کنند از آنها استفاده می‌کنیم.

 

خیلی از بازیکنان را من به فوتبال آوردم اما نمی‌گویم و برای خودم تبلیغ نمی‌کنم

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تقویم ما تا بازی‌های مقدماتی جام جهانی پُر است فقط می‌توانیم جوان‌ها را بیاوریم و عملکردشان را دایره ماتریکس ببینیم. من خاطره‌ای از یاسین سلمانی بگویم، او در تیم جوانان در اصفهان بود، مثل خود سردار آزمون که او را از جوانان به بزرگسالان آوردم. آزمون در کنار تیم بزرگسالان سپاهان حضور داشت، ولی در ترکیب اصلی کمتر به او بازی رسید. یاسین سلمانی را همراه تیم بزرگسالان آوردم و با اینکه در لیست‌مان نبود به او گفتم بیا ورزشگاه آزادی و چمن را ببین، چون آینده فوتبال مملکت هستی. خیلی بازیکنان را من آوردم، ولی چون نمی‌خواهم برای خودم تبلیغ کنم اسم نمی‌آورم. الان هم نگاه ویژه به بازیکنان جوان داریم. به‌عنوان مثال، محمد قربانی را آورده‌ایم که سعید عزت‌اللهی را ببیند، سعید سحرخیزان بازیکنانی مثل سردار آزمن و مهدی طارمی را ببیند که خودش به لحاظ انگیزشی خوب است. تقویم ما پُر است، ولی حتما نگاهی ویژه به جوانان داریم. از تیم ملی ب در سال 2007 بالای 80 درصد‌شان به تیم ملی بزرگسالان راه یافتند. خوشحالم نگاه مربیان تیم ملی به لیگ نیز خوب است، هم رصد می‌شود و هم بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم. من به لیگ خیلی بیشتر اهمیت می‌دهم. سردار آزمون از کجا به اروپا رفت؟ او از ایران به اروپا رفت و مربیانش زحمت کشیدند. بنابراین، نگاه ویژه به جوان‌ها در لیگ خواهیم داشت.

 

به ملی‌پوشان گفتم اسم‌ها در زمین بازی نمی‌کنند و کیفیت آنهاست که متمایزشان می‌کند

قلعه‌نویی با اشاره به جلسه‌ای که با بازیکنان تیم ملی برگزار کرده است، گفت: من به موضوع دوره گذشته انتخابی جام جهانی اشاره کردم که نتایج بدی مقابل بحرین و عراق گرفتیم. محتویات جلسه روز گذشته ما همین بود. زندگی ابتدا تمرین می‌کند و سپس درس می‌دهد. خدای ناکرده در بازی‌های برگشت دوره قبل یک اتفاق می‌افتاد جام جهانی را از دست می‌دادیم. به بازیکنان گفتم اسم‌ها در زمین بازی نمی‌کنند و کیفیت شماست که متمایزتان می‌کند. بنابراین، باید فردا با جدیت وارد مسابقات شویم. بازی‌های این مدلی مهم است، چون در دیدارهای سخت بازیکنان انگیزه خودشان را دارند.

 

آقایان سیاسی می‌خواستند با هم تسویه حساب کنند و معامله‌شان را سر من کردند

وی درباره اینکه پس از 16 سال این فرصت به او رسیده است که همراه تیم ملی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی حضور داشته باشد، تصریح کرد: این سؤال خاطره‌ای بود! در آن برهه، شرایط تیم ملی خوب نبود و دو گروه سیاسی به جان هم افتاده بودند. بدتر از آن، کمیته انتقالی تشکیل شده بود که با مسئولان فدراسیون فوتبال همدل نبودند و به نوعی تسویه حساب می‌کردند. آقای آخوندی در مجلسی گفت سر شما معامله کردیم، وگرنه تیمی که در بدترین شرایط فوتبال بدون باخت مربی‌اش را جابه‌جا کند، زدن‌های سیاسی است. آقای آخوندی زنده است و از او بپرسید چرا از قلعه‌نویی حلالیت طلبید؟ آقایان امثال صفایی فراهانی‌ها می‌خواستند با علی‌آبادی‌ها تسویه حساب کنند و معامله‌شان را سر من کردند. بنده هر جایی که مربیگری می‌کنم به تیمم می‌گویم اولین دوره مربیگری‌ام است. الان به تیم ملی آمده‌ایم که کمک کنیم. با گروه آنالیز نشستیم و مقاله‌ای دادیم که فیفا از ما تشکر کرد. اگر این اتفاق در کشور دیگری می‌افتاد یک هفته درباره آن مقاله صحبت می‌کردند. در سکوت رادیویی اشاره‌ای کردند و رفت. اعضای گروه ما از ساعت 10 هر روز تا ساعت 4 بعدازظهر کار می‌کنند و این مقطعی نیست. در گذشته، اینطور بود که یکی دو هفته قبل از اردو کارشان را شروع می‌کردند، ولی ما ارتباط‌های خوبی داریم و کارمان را تا لحظه‌ای که هستیم، انجام می‌دهیم. من هم نسبت به 16 سال پیش تغییراتی کرده‌ام و اشتباهاتی که داشته‌ام را، تکرار نمی‌کنم. وظیفه داریم به این مردم حتی برای یک دقیقه خدمت کنیم و پس از آن کُت‌مان را برداریم و برویم.

 

بازیکنان تیم ملی هم سرباز‌های وطن هستند و هم سفرای اخلاقی

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: بازیکنان ما در زمین سرباز واقعی هستند. به واقع این چیزها را دیده‌ام. رفتار و آمار دوندگی سردار آزمون را در دو سه بازی گذشته ببینید که با گذشته قابل قیاس نبوده است. او برای آاس رُم گل قشنگی زد. سردار شاگرد من در سن 16 سالگی بود و طبق آمار، از نظر دوندگی آمار بالایی دارد. وقتی مربی صداقت داشته باشد شاید بچه از اوایلش ناراحت شود، ولی بعدها متوجه صداقت او شود و بهترین کیفیتش را نشان می‌دهد. بازیکنان تیم ملی هم سرباز‌های وطن هستند و هم سفرای اخلاقی. ما بازیکنان بزرگ خوبی داریم. سردار آزمون در چند بازی ما حضور نداشت و شاید در برخی بازی‌ها 20 دقیقه بازی کرده است. او در همان دقایق با همه وجودش بازی کرده است.