چهره ماندگار ورزش باستانی کشور که در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت رسیده بود، امروز روی پیراهن نوجوانانی بود که در محضر مقام معظم رهبری اجرای برنامه کردند.

به گزارش مرور نیوز، یکی از متفاوت‌ترین برنامه‌هایی که در دیدار با رهبر معظم انقلاب به نمایش درآمد، اجرای بخش‌هایی از ورزش پهلوانی توسط نوجوانانی بود که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

نوجوانانی که ورزش باستانی را در محضر مقام معظم رهبری اجرا کردند، تصویری از شهید سعید طوقانی را بر روی پیراهن‌های خود داشتند تا یاد و خاطره این ورزشکار باستانی کار را گرامی بدارند. اما سعید طوقانی که بود و از کجا ورزش را شروع کرد؟

شهید سعید طوقانی که متولد سال ۱۳۴۸ بود و سال ۱۳۶۳ به شهادت رسید، ورزش باستانی را از سن ۶ سالگی از باشگاه جعفری در کنار پدر مرحوم حاج اکبر علی طوقانی آغاز کرد و در سن ۷ سالگی در یکی از مراسم‌هایی که با حضور مسئولان رده بالای ورزش انجام شد در ۳ دقیقه ۳۰۰ بار به دور خود چرخید و بازوبند پهلوانی کشور را با اجرای حرکات منحصر بفرد بدست آورد.

پس از این رکورد جالب بود که پوسترها و تصاویری از او با عنوان «پهلوان کوچولوی کشور سعید طوقانی» زینت بخش نشریات و دیوارهای زورخانه‌ها شد اما شروع جنگ تحمیلی مسیر زندگی او را تغییر داد.

شهید پهلوان سعید طوقانی در مهر ماه سال ۱۳۵۹ با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران، اصرار می‌کرد که به جبهه برود. او نمی‌توانست نظاره گر حضور برادران بزرگترش علی، محمد و حمید در جبهه باشد.

سعید در بهار سال ۶۲ با مجروحیت علی و مفقود شدن محمد در عملیات والفجر یک تصمیم گرفت که به جای برادرانش به جبهه برود. سرانجام توانست با اصرار فراوان به قصد اجرای ورزش برای رزمندگان به همراه پدرش و گروهی از ورزشکاران باستانی در جبهه حضور یابد. هر چند رفتن او به جبهه کوتاه مدت بود و به کلاس درس برگشت اما در بهار سال ۱۳۶۳ با اصرارهای فراوان، شناسنامه خود را دست کاری کرد و به جبهه رفت.

سعید به همراه شهید «عباس دائم الحضور» در پادگان دوکوهه حاضر شد و باعث جذب رزمندگان به ورزش باستانی شد و زورخانه ای نیز در اردوگاه با بهره گیری از کم‌ترین امکانات، برپا کرد که ورزش باستانی بعد از شهادت او نیز در جبهه‌ها جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

درعملیات بدر در زمستان سال ۱۳۶۳ حضور شهید پهلوان سعید طوقانی در کنار رزمندگان گردان میثم لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) حضور داشت و در همان سال به شهادت رسید. پیکر مطهر این شهید ۱۰ سال بعد از شهادش پیدا شد و در ورزشگاه شهیدان طوقانی در کاشان دفن شد.