معاون وزیر ورزش و سخنگوی وزارت ورزش ضمن تشریح اهداف و برنامه های این وزارتخانه، گفت: ورزش ایران در سال رو به پایان دو اتفاق ویژه را پشت سر گذاشت که هر دو از اهمیت بالایی برخوردار بودند.

به گزارش مرور نیوز، سیدمحمد شروین اسبقیان که بهمن به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش منصوب شد، امروز یکشنبه در نشست خبری که در محل وزارت ورزش برگزار شد به پرسش های پیرامون این معاونت پاسخ داد.

دو اتفاق بزرگ برای ورزش

سخنگوی وزارت ورزش در آغاز نشست خبری خود گفت: ابتدا می خواهم در مورد وظایف وزارت بر اساس قانون اهداف و وظایف دولت بپردازم که در آن ٧ وظیفه برای وزارتخانه تعیین شده است.

دیدار جامعه ورزش با مقام معظم رهبری

وی ضمن مرور وظایف تعریف شده برای وزارت ورزش ادامه داد: در سال جاری شاهد دو اتفاق مهم در ورزش بودیم. دیدار جامعه ورزشکاران با رهبر معظم انقلاب یکی از این اتفاقات بود که برای نخستین بار نمایندگان ورزش زورخانه ای در این مراسم به هنرنمایی پرداختند. آن دیدار بسیار ارزشمند و تعیین کننده بود، در همان دیدار مقام معظم رهبری ٢٣ بار از واژه تشکر استفاده کردند و ١٠ بار مصداقی تشکر داشتند و این نشان از رضایت ایشان از ورزش دارد.

گزارش عملکرد به رییس جمهور

معاون وزیر حضور رییس جمهور در وزارت ورزش را دومین اتفاق مهم سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: گزارشی از عملکرد وزارت ورزش در آن بازدید تقدیم ایشان شد و ایشان هم ارزیابی خود را مطرح کردند. همچنین هست مصوبه در شورای عالی ورزش به تصویب رسید.

پیگیری دو برنامه مهم

اسبقیان تاکید کرد: سند ملی آمایش ورزش کشور و برنامه ملی پیشرفت ورزش کشور دو موضوع مهمی است که در ورزش با تاکید وزیر پیگیری می کنیم، اولی به رشد هر رشته در شهری که مهد آن است و توسعه تجهیزات مربوطه می پردازد و دومی به رشد ورزش در کشور از رده های محلات و پایه آغاز می شود. در این برنامه چشم انداز و نقشه راه کشور مشخص می شود.

موفقیت های ورزش در سال جاری

سخنگوی وزارت ورزش در ادامه به موفقیت های ورزش در سال ١٤٠٢ اشاره کرد و گفت: تا پایان بهمن ٣٧٩ مدال جهانی و ٦٦٩ مدال آسیایی و ٤١٢ مدال بین المللی کسب کردیم، این امار مربرط به هر دو بخش مردان و بانوان می شود.

عملکرد بانوان ورزش ایران

اسبقیان تاکید کرد: قانون اهداف و وظایف ورزش تاکید زیادی به ورزش بانوان دارد، تا به امروز ٨١٧ مدال در این بخش حاصل شده است و ١١٠٩ ورزشکار خانم به میادین بین المللی اعزام شده اند. میزبانی رویدادهای بین المللی در بخش بانوان هم آماری مبنی بر ٤٩ مورد را نشان می دهد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در ادامه پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود.

برگزاری انتخابات ژیمناستیک با سه کاندیدا

وی در واکنش به پرسشی که در رابطه با انتخابات ژیمناستیک مطرح شد، گفت: با تدابیر صورت گرفته و هماهنگی وزارت و کمیته و فدراسیون جهانی، قرار شد انتخابات ژیمناستیک تجدید شود، از زمانی که آمده ام ٧ انتخابات داشته ایم که دغدغه وزیر است. برای ژیمناستیک ٣ نفر کاندیداها شده اند و با همین نفرات انتخابات برگزار می شود، این تصمیم گرفته شده و مشکلی را متوجه فدراسیون نمی کُند.

وضعیت پرداختی به فدراسیون ها

اسبقیان در مورد بودجه فدراسیون ها و تخصیص صد در صدی آنها گفت: چند روز قبل اعتباری به فدراسیون ها واریز شد، البته اسمش را بودجه نمی گذاریم بلکه کمک دولت به فدراسیون هاست، خوشبختانه آقای منظور همراهی لازم را داشتند. طی روزهای آینده کمک خواهیم کرد.

اراده دولت برای واگذاری استقلال و پرسپولیس

معاون وزیر ورزش در پاسخ به پرسشی که در رابطه با وضعیت سرخابی ها و مالکیت آنها مطرح شد، آخرین اقدامات را در مورد این دو باشگاه توضیح داد و گفت: پرسپولیس و استقلال از سرمایه های فوتبال هستند، سرخابی ها ظرفیت خوبی برای کار تجاری دارند، بر خلاف دولت قبل در این دولت حل مشکل سرخابی ها خیلی جدی دنبال می شود و اراده لازم وجود دارد.

مجوز انتقال به دو بانک غیردولتی

وی ادامه داد: بخشی از سهام از طریق بورس به مُردم واگذار شد و واقعی بود. دولت تاکنون از تمام طرفیت قانونی برای واگذاری استفاده کرده است، قرار شد یکی از تیم ها به یکی از صندوق های رفاه واگذار شود اما مورد قبول واقع نشد، امروز هم دولت این مجوز را داده که سرخابی ها به دو بانک غیر دولتی واگذار شوند و بر همبن اساس اقدامات لازم انجام شده است.

پیگیری جدی برگزاری رویدادها خارج از تهران

اسبقیان همچنین در مورد تمرکززدایی در برگزاری رویدادها و خارج شدن آنها از تهران یادآور شد: یکی از برنامه های مورد توجه وزارت ورزش همین است که آن را دنبال می کنیم و در آینده جدی تر پیگیری می کنیم.

سه هزار پروژه نیمه کاره داریم

وی درباره توسعه زیرساخت‌ها از جمله ورزشگاه آزادی گفت: نواقصات ابن مجموعه با مدیریت جدید انجام می‌شود و مشکلی در این باره نداریم. ما در مجموع بیش از سه هزار پروژه را شناسایی کرده‌ایم. اعتباری که برای این پروژه‌ها لازم است، ۳۹ «همت» (هر همت هزار میلیارد تومان است) برآورد شده است. قرار است پروژه‌های بالای 70 درصد در اولویت قرار بگیرند و سایر پروژه‌ها را نیز بنیاد مسکن و همچنین سازمان نوسازی مدارس عهده‌دار می‌شوند. تا پایان پروژه‌های نیمه‌تمام هیچ پروژه جدید در کشور شروع نخواهد شد. این پروژه‌ها مشکلات عدیده ای را متوجه حوزه ورزش کشور کرده است.

واکنش به حضور کامندان وزارت در انتخابات

سخنگوی وزارت ورزش در مورد حضور کارمندان در انتخابات فدراسیون ها گفت: نباید کارمندان را از حقوق شهروندی منع کرد ، دلیل نمی شود چون فردی کارمند وزارت است در انتخابات حضور نداشته باشد، آنچه مدنظر وزیر است این است که فردی که پست سازمانی دارد وارد انتخابات نشود و اگر قصد دارد باید کناره گیری کند. تغییر سرپرست فدراسیون دوومیدانی به همین دلیل بود.

دنبال کردن دیپلماسی قوی بین المللی

وی درباره سیاست وزارت ورزش درباره مسایل بین‌المللی گفت: وزارت ورزش همان دیپلماسی قوی را دنبال می‌کند. اراده ما این است که تا الان جلوی این تحریم‌ها ایستاده‌ایم ، اما تلاش شده که در حوزه‌های مختلف به موفقیت و پیشرفت برسیم که رسیده‌ایم. این در ورزش هم وجود داشته است که نمونه آن عنوان دوم در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو است. این یعنی حرکت به جلو.

سرخابی ها به 11 فروردین می رسند؟

اسبقیان در مورد مالکیت سرخابی ها و اینکه تا ١١ فروردین به نتیجه می رسد یا نه؟، گفت: شان وزارت باشگاهداری نیست، ما ناظر باشگاه ها هستیم اما در مورد اینکه تا ١١ فروردین به نتیجه می رسد باید بگویم کار در حال انجام است، تاج در یکی از جلسات گفت که برای اولین بار است جلساتی با حضور وزیر در این زمینه برگزار می شود، یعنی وزیر خیلی جدی پیگیری می شود و در کل ان شالله مشکلی در واگذاری نیست.

اساسنامه فدراسیون ها چه شد؟

معاون وزیر ورزش در مورد مستقل شدن اساسنامه فدراسیون ها گفت: نگاه وزیر این است که نمی شود انتخابات یک فدراسیون را با اساسنامه ای که فدراسیون دیگر هم مدنظر است، برگزار شود. این موضوع در حال کار کارشناسی است و ان شالله به نتیجه می رسد.

زمان شروع عملیات ورزشگاه جدید

وی درباره ساخت مجموعه ورزشی جدید در تهران گفت: آن پروژه در دولت تصویب شده و برای همه فدراسیون ها است و فقط فوتبال نیست. پیمانکار پروژه مشخص شده است. این یک پروژه خاص است که باعث افتخار کشور خواهد بود. نقشه‌ها آماده شده و شروع عملیات سال آینده اعلام می‌شود.

آیین نامه پاداش ها تغییر می کند

اسبقیان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر که در رابطه با آیین نامه تجلیل از مدال آوران و تغییر این آیین نامه بر اساس نرخ تورم مطرح شد، گفت: وزیر ورزش دستور تغییر آیین نامه را داده است و سال آینده عملیاتی می شود، پاداش مدال آوران سال ١٤٠٣ بر اساس تغییرات اعمال شده در آیین نامه ایجاد می شود.

وی در واکنش به اینکه «ایین نامه جدید ملاک پاداش مدال آوران المپیک و پارالمپیک می شود؟» گفت: به نظرم می رسد چنین باشد.

وزیر ورزش دنبال ریاست فدراسیون نیست

معاون وزیر ورزش درباره شرایط فدراسیون بین‌المللی زورخانه‌ای و اینکه دو فدراسیون جهانی وجود دارد، گفت: اینکه دو فدراسیون جهانی باشد، مغایر با قانون نیست. وزیر ورزش دنبال ریاست فدراسیون جهانی نیست. آن چیزی که دغدغه وزارت ورزش است، دغدغه رهبر انقلاب است و ایشان گلایه هایی در مورد این رشته داشتند.پس هماهنگی شد تا برای بین‌المللی کردن این رشته گام‌های عملیاتی برداشته شود. وزیر ورزش به دنبال ریاست در فدراسیون جهانی نیست.

بازگشت فدراسیون بادبانی به فدراسیون قایقرانی

سخنگوی وزارت ورزش درباره انتخابات فدراسیون ها در سال جدید و همچنین تاسیس چند فدراسیون در دوره وزیر سابق ورزش توضیح داد و گفت: هر تصمیمی باید با مطالعه باشد. فدراسیون بادبانی به فدراسیون قایقرانی بازمی‌گردد ، فدراسیون راگبی به طور مستقل ادامه می‌دهد. درباره فدراسیون ساحلی و دریایی هم در حال بررسی هستیم. ما به فکر ایجاد فدراسیون جدید نیستیم ، مگر اینکه پیشنهاد شود و نیاز به این مسأله باشد.

تیر پایان فدراسیون های با سرپرست

درباره انتخابات سال جدید هم باید عنوان کنم که برخی فدراسیون ها ماه‌ها با سرپرست بودند، اما تعیین و تکلیف شدند. ما در فروردین دو انتخابات فدراسیون انجمن‌های ورزشی و ورزش سه‌گانه را داریم، در اردیبهشت هم فدراسیون ژیمناستیک و ورزش‌های رزمی را داریم. تلاش می‌کنیم تا تیر ماه فدراسیونی نباشد که با سرپرست باشد.