پس از آنکه آمریکا علیه یکسری از مقام‌های چینی به اتهام نقض حقوق بشر در تبت اقداماتی وضع کرد، پکن علیه دو آمریکایی به اتهام دخالت در سیاستگذاری‌های دولت پکن تحریم وضع کرده است.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که "مایلز یو" و "تاد اشتاین" آمریکایی از ورود به این کشور منع شده و دارایی‌های آنها نیز مسدود شده است.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد، این اقدام پاسخی به تحریم‌های غیرقانونی علیه مقام‌های چینی در نهم دسامبر ۲۰۲۲ شامل "وو یینگجیه"، رهبر سابق حزب کمونیست در تبت و "ژانگ هونگبو"، یک افسر پلیس است.

این تحریم‌های جدید یادآور تنش‌های بین چین و ایالات متحده است، حتی در حالیکه آنها اقداماتی را برای جلوگیری از بدتر شدن روابط انجام می‌دهند. هنگامیکه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی در نشست گروه ۲۰ در بالی، اندونزی با شی جینپینگ، همتای چینی خود دیدار کرد، آنها توافق کردند که گفت‌وگوها در مورد موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی از سر گرفته شود.

پکن مذاکرات را در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان متوقف کرد و در واکنش به این سفر، یکسری رزمایش‌هایی را در نزدیکی تایوان انجام داد.

مایلز یو به عنوان مشاور سابق مایک پامپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ فعالیت می‌کرد و اکنون مشاور ارشد در مرکز چین در موسسه هادسون است.

اشتاین نیز مشاور سارا سوال، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت مدنی، دموکراسی و حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بود و اکنون معاون رئیس دفتر کمیسیون اجرایی کنگره در امور چین است.

تحریم‌ها علیه دو مقام چینی در حالی وضع شد که آمریکا اعلام کرد یکسری شرکت‌های مرتبط با صنعت ماهیگیری غیرقانونی چین را مجازات می‌کند.

گروه‌های حقوق بشری دولت چین را به نقض حقوق بشر با سرکوب مذهبی در تبت و با هدف دسترسی بیشتر به این منطقه غرب دور هم مرز با هند متهم کرده‌اند.

دیپلمات‌های چینی این انتقادها را علیه هدف قرار دادن فعالیت‌های مذهبی در منطقه تبت رد کرده و می‌گویند، اقدامات پکن در تبت با هدف ایجاد فرصت‌های اقتصادی و آموزشی است.