شهردار تهران با تاریخی خواندن شهر بعلبک گفت: روابط ایران و لبنان به قبل از اسلام بر می گردد به طوری که ما در حجاری های تخت جمشید کتیبه هایی داریم که نشان می دهد بخشی از مصالح ساختمانی و الوارهایی که در این بنای قدیمی استفاده شده است.

به گزارش مرور نیوز،  پیروز حناچی ، شهردار تهران امروز (11 آبان) در حاشیه اجلاس بین المللی خشت خام با فواد بلوق شهردار بعلبک دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار شهردار بعلبک با تشکر از پذیرایی و میهمان نوازی ایرانیان گفت: مردم لبنان و بعلبک همواره سپاسگزار کمک ها و همراهی های مقام معظم رهبری و مقامات جمهوری هستند و قدردان رهبر جمهوری اسلامی هستیم. اگر جمهوری اسلامی نبود لبنان به این شکل وجود نداشت. از سال ۱۹۸۲ که اسراییل به لبنان تجاوز کرد و یا با تهاجم تکفیری ها مواجه بودیم این جمهوری اسلامی ایران بود که در کنار مردم لبنان ماند و از آنها حمایت کرد و علی رغم همه تحریم ها دست از این حمایت برنداشت. جمهوری اسلامی در برابر استکبار جهانی و تکفیری ها ایستاده است.

وی افزود: بعلبک با شهرهای مشهد و اصفهان پیمان خواهرخواندگی دارد و هم اکنون ما به تهران آمده ایم تا از تجربیات شما استفاده کنیم.

حناچی نیز در این دیدار با تاریخی خواندن شهر بعلبک گفت: روابط ایران و لبنان به قبل از اسلام بر می گردد به طوری که ما در حجاری های تخت جمشید کتیبه هایی داریم که نشان می دهد بخشی از مصالح ساختمانی و الوارهایی که در این بنای قدیمی استفاده شده از جبل عامل و لبنان آمده است. بعد از اسلام هم روابط ما با لبنان همواره وجود داشته است. به طوری که برخی خاندان های بزرگ در ایران مثل خاندان عاملی و بزرگانی مانند شیخ بهایی ریشه لبنانی دارند.

وی با بیان این که «لبنان در صف اول برخورد با رژیم صهیونیستی است» گفت: ما در ایران در طول تاریخ شاهد همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با سایر ادیان به خصوص یهودی ها بوده ایم و برخی پیامبران یهود مانند دانیال نبی در ایران زندگی می کردند اما رابطه ایرانی ها با صهیونیست ها هیچ گاه خوب نخواهد شد و بین یهودی ها و صهیونیست ها تفاوت قائلیم.

در ادامه مراسم شهردار بعلبک از حناچی برای دیدن شهر بعلبک و لبنان دعوت کرد که شهردار تهران نیز در پاسخ گفت: شهر بعلبک قدمت دیرینه ای دارد و برخی آثار باستانی این شهر به دوره سلیمان نبی می رسد و من امیدوارم بعد از برقراری آرامش به لبنان و بعلبک سفر کنم. من هم از شما دعوت می کنم از مناطق دیدنی تهران مثل بازار دیدن کنید. تهران شهری است که در ارتفاعاتش برف و کولاک است و همزمان در بخش های جنوبی صحراهایی دارد که در آن شتر پرورش می دهند.

در پایان مراسم از سوی فواد بلوق شهردار بعلبک لوح یادبود دیدار شهرداران تهران و بعلبک به حناچی تقدیم شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز