نماینده رییس قوه قضاییه در هیات منصفه مطبوعات گفت: با تاکید رئیس قوه قضاییه در این هیات منصفه به جرایم سیاسی هم رسیدگی خواهد شد که وقت بیشتری از هیات منصفه را خواهد گرفت که با پشتکار اعضا می توانیم این کار را انجام دهیم.

به گزارش مرور نیوز،  ناصر سراج ،  نماینده رییس قوه قضاییه در هیات منصفه مطبوعات در مراسم معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات با تشکر از هیات منصفه اسبق و خوش آمد به اعضای جدید اظهار کرد:  ١٨٦ جلسه تا امروز در خدمت هیات منصفه بودیم و آقای کسائیان ١٨٦ جلسه حضور داشتند و من از این بابت از ایشان تشکر می کنم.

وی افزود:  اولین بار نهاد هیات منصفه در اصل ٧٩ متمم قانون اساسی ظهور پیدا کرد و در سال ١٣٣١ و ١٣٣٤ تبدیل به قانون شد. پس از انقلاب در سال ٥٨ در اصل ١٦٨ قانون اساسی، جرایم مطبوعاتی و سیاسی  در حوزه رسیدگی هیات منصفه قرار گرفت. این قانون بارها دستخوش تغییراتی شد و در سال ٨٠، اعضای هیات منصفه ٥٠٠ نفر تعیین شدند و  ما نمی توانستیم با ٥٠٠ نفر جلسه برگزار کنیم. من از مجلس خواستم تعداد تصحیح شود و اعضای هیات منصفه به ۲۱ نفر در تهران رسید.

سراج گفت: جرایم الکترونیکی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در حوزه صلاحیت هیات منصفه است. با تاکید رئیس قوه قضاییه در این هیات منصفه به جرایم سیاسی هم رسیدگی خواهد شد که وقت بیشتری از هیات منصفه را  خواهد گرفت که با پشتکار اعضا می توانیم این کار را انجام دهیم.

در این مراسم متن سوگندنامه اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات توسط قاضی محمدی کشکولی رییس شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران قرایت و اعضای جدید نیز انرا تکرار کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز