معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو گفت: در حال انعقاد تفاهم نامه‌ای با کتابخانه ملی هستیم تا اولین کتابخانه مترو را در ایوان انتظار در میدان ولیعصر افتتاح کنیم.

به گزارش مرور نیوز، احسان بیسادی، معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو صبح امروز (۲۵ آبان) در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های متروی تهران برای هفته کتاب برگزار شد با بیان این که مترو را به عنوان کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر انتخاب کردیم، اظهار کرد: به مناسبت هفته کتاب معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو در نظر دارد تا در راستای ترویج فرهنگ کتاب خوانی و همچنین گسترش فرهنگ مطالعه ویژه برنامه‌هایی را تحت عنوان چتر کتاب در ایستگاه‌های مترو برگزار کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو با بیان این که در همین راستا "طرح بخوان" را در قالب کتبیه‌های گرافیگی در دو مرحله انجام خواهیم داد، گفت: در این طرح بریده جذاب و خواندنی از کتاب‌ها و آثار فاخر ادبی ایرانی و خارجی به انتخاب مخاطبان فرهنگی در قطارهای مترو نصب شده و در معرض نگاه مسافران قرار می‌گیرد که در این طرح بیش از 150 عنوان کتاب را در قالب 3000 کتبیه طراحی و نصب کرده‌ایم.

وی با اعلام خبر رونمایی از سازه حجمی دکتر شریعتی که قرار است در ایستگاه متروی دکتر شریعتی نصب شود، تصریح کرد: به منظور ایجاد فضای بصری مناسب و در راستای هویت بخشی به ایستگاه‌های مترو چهره دکتر شریعتی به عنوان نویسنده ، پژوهشگر و چهره فرهنگی کشور به صورت سازه حجمی و با استفاده از کتاب طراحی شده است که در این هفته رونمایی خواهد شد که باید بگویم این سازه حجمی منحصر به فرد است. به گونه‌ای که اگر از ورودی ایستگاه به این سازه نگاه کنیم تنها مجموعه‌ای از کتاب‌ها می‌بینیم که بر روی یکدیگر چیده شده اما اگر از درب خروجی به این سازه نگاه کنیم چهره دکتر شریعتی را مابین مجموعه‌ای از کتاب‌ها می‌بینیم که برای اولین بار این سازه حجمی در کشور به این شیوه طراحی شده است.

بیسادی با بیان این که این روزها پادکست بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته و به همین دلیل در نظر داریم از این پتانسیل استفاده کنیم اظهار کرد: به همین دلیل یک سازه با طرح کتاب در نظر گرفتیم که به زودی در ایستگاه تئاتر شهر نصب می‌شود تا مردم بتوانند پاراگرافی از کتاب را با صدای خودشان بخوانند تا بعد از آن این صداهای مسافران مترو به یک پادکست تبدیل خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو با بیان این که مسافران مترو با خواندن بخش‌هایی از یک کتاب در تهیه و تولید یک کتاب صوتی نیز نقش آفرینی خواهند کرد، افزود: البته این سازه آکوستیک برای ضبط صدای شهروندان پرتابل است و در ایستگاه‌های بعدی نیز قرار خواهیم داد تا  همه مسافران مترو که علاقمند به مشارکت هستند بتوانند صدایشان را ضبط کنند.

وی با بیان این که در حال انعقاد تفاهم نامه‌ای با کتابخانه ملی هستیم تا اولین کتابخانه مترو را در ایوان انتظار در میدان ولیعصر افتتاح کنیم گفت: با همکاری نهاد ریاست جمهوری در حال جمع آوری کتاب برای روستانشینان هستیم که در ایستگاه‌های پر تردد این میزها قرار خواهد گرفت.

بیسادی همچنین با بیان این که نسبت به ایجاد میز تبادل کتاب اقدام خواهیم کرد، تصریح کرد: مسافران مترو می‌توانند کتاب‌های مازاد خود را به دیگران بدهند و کتاب دریافت کنند و در این اقدام فرهنگی مشارکت داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو با بیان این که طرح عصرانه کتاب در ایستگاه‌های مترو اجرایی خواهد شد گفت: در نظر داریم در روزهای پنجشنبه در ایستگاه‌های  منتخب طرح عصرانه کتاب را برگزار کنیم به گونه‌ای که نویسندگان این کتاب‌ها با مردم دیدار کرده و به سوالات آنها پاسخ دهند.

وی در مورد نحوه انتخاب کتاب ها با بیان این که موسسات مطرح در حوزه کتاب همواره کتاب‌های پر فروش خود را معرفی می‌کنند، گفت: یک کمیته‌ای تشکیل شده است که نسبت به بررسی محتوای این کتاب‌ها اقدام کرده  و نهایتا آن را انتخاب می‌کند. اما در این میان ما نظر مردم را نیز جویا می‌شویم به گونه‌ای که مردم در نظر سنجی‌ها اعلام کرده‌اند که علاقه‌ای بیشتری به کتاب‌های رمان دارند.

بیسادی با بیان این که مدتی است که یک شرکت بخش خصوصی دستگاه‌های کتابخوانی آنلاین در ایستگاه‌های مترو نصب کرده است که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته، گفت: در حال حاضر این دستگاه‌ها در ایستگاه‌های  منتخب و تبادلی نصب شده‌اند اما با توجه به استقبال گسترده مردم از این شیوه کتاب خوانی در نظر داریم نسبت به افزایش این دستگاه‌ها در سایر ایستگاه‌ها اقدام کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز