دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه طرح و نقشه پناهی آغاز شد.

به گزارش مرور نیوز، دومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه طرح و نقشه پناهی  (آقای جنت مکان) به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از متهم اخوت فرد خواست که برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه حضور یابد.

 

اخوت فرد پس از حضور در جایگاه اظهار کرد: من سرمایه‌گذار شرکت نبودم و مانند دلال بودم.

 

قاضی صلواتی گفت: طبق مدارک شما سرمایه گذار شرکت هستید؟

اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه‌گذار نیستم. برای خرید دانه سویا شخصاً مبلغ ۵۳۷ میلیون پول داده‌ام.

قاضی صلواتی به اظهارات متهم اخوت فرد اشاره کرد و گفت: در اظهاراتت گفته‌ای با اشرفی شریک هستم و ۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرد.

متهم اخوت فرد پاسخ داد: ۵۳۷ میلیون مربوط به خود بنده است. بقیه برای شرکت است و برای هود و سینک بوده است. بنده در آگاهی نوشتم که حدود ۴ میلیارد دادم و بعداً گفتم ۵۵۰ میلیون به آقای اشرفی برگردانده شده است. چکی که زرنانی به مقدار ۵۵۰ میلیون به اشرفی داده بابت هود و سینک بوده است.

قاضی صلواتی ضمن قرائت گزارش اطلاعات خطاب به اخوت فرد گفت: شما چرا خود را از شرکت بیرون میدانی؟

* من حتی نمی‌توانم فاکتور خارجی بنویسم

اخوت فرد پاسخ داد: بنده ثبت سفارش انجام ندادم و اصلا بلد هم نیستم. من حتی نمی‌توانم فاکتور خارجی بنویسم چون در این صورت باید حساب خارجی به نام من باشد.

وی افزود: تنها کاری که من انجام دادم این بود که به آقای محمودی رئیس بانک سامان زنگ زدم و گفتم این شرکت موجه است و اگر ممکن است برایش حساب باز کنید. آیا من می‌توانم هم کارمند شرکت باشم و هم سرمایه‌گذار شرکت؟

در ادامه این جلسه متهم اخوت فرد گفت: آقای دستغیب فرمودند ۶ میلیارد به حساب سرمایه تهران واریز کرده، اما دسته چک شیراز دست ایشان بوده و چه دلیلی دارد که این دسته چک دسته ایشان باشد.

وی افزود: بنده حدود ۸۰۰ میلیون پول داشتم و با آن به تنهایی خرید می‌کردم اما جایی که ۳ یا ۴ میلیارد پول مطرح بود به افرادی مثل اشرفی هم می گفتم و با هم خرید می‌کردیم. اخوت در مورد این موضوع مطروحه که فراری بوده است، اظهار کرد: یک ماه قبل از اینکه من را بگیرند منزل من سرقت شده و در آگاهی تهران نیز ثبت شده است. من اگر میدانستم این همه مشکلات دارم و شرکت مشکل دارد باید به علی زرنانی زنگ می‌زدم و اطلاع می‌دادم. علی زرنانی در آگاهی به من گفت اگر مرا لو دادی پدرت را درمی آورد و گاهی هم این را شهادت می‌دهد.

نماینده دادستان در این لحظه اظهار کرد: آقای اخوت در مورد سرمایه گذاری مطالب مختلفی گفتند.

وی اظهارات متهم اخوت فرد را قرائت کرد و گفت: شما ارز دولتی دریافت کرده‌ای و سرمایه  گذاری کردید و در اظهارات خودتان هم موجود است.

اخوت فرد اظهار کرد: این برای زمانی است که ما برای خرید کنجاله سویا دریافت کردیم و پیش فاکتور هم داریم. اما در آگاهی وقتی آدم را می‌گیرند نمی‌تواند درست فکر کند. بنده گفتم حدوداً اینقدر بوده و دلیلش هم این بود که روزی که پول را برای کنجاله سویا دادیم نتوانستند برگردانند و به اتفاق زرنانی به دیدن مر رفتیم و وی گفت چند ماه فرصت دهید تا پولتان برگردد که به این دلیل من این مطالب را نوشتم.

نماینده دادستان بیان کرد: شما در هتل اوین در اظهارات خود نمی گویید ۹۰۰ میلیون گرفتم، یکجا گفتید جنت‌مکان بدهکار بود و با زرنانی تماس گرفته که چون اشرفی شما را اذیت کرده این مبلغ را پرداخت کرده است.

اخوت فرد پاسخ داد: از موضوعی که در مورد شرکت گفتم اطلاع نداشتم که این پول به کجا واریز شده و اطلاع هم نداشتم که آقای جنت مکان پول را به حساب خودش واریز کرده یا به حساب شرکت.

نماینده دادستان اظهار کرد: علت  تغییر حرف‌های شما این است که آقای زرنانی می‌گوید پولی که جنت مکان داده بابت دستمزد بوده است.

* من ارز دولتی نگرفتم

اخوت اظهار کرد: من ارز دولتی نگرفتم.

نماینده دادستان گفت: در بانک سامان اسم شما به عنوان بازرگانی خارجی ثبت شده است.

اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه دار گردن کلفتی نبودم که با رئیس بانک صحبت کنم تا ارز به کسی داده شود.

قاضی صلواتی سوال کرد: یعنی جنت‌مکان دروغ می‌گوید

اخوت فرد پاسخ داد: به والله دروغ می‌گویند.

نماینده دادستان هم اظهار کرد: اظهارات ایشان کذب است.

متهم اخوت فرد گفت: هر تصمیمی که دادگاه برای من بگیرد قبول دارم. بنده حتی سلف خری هم کردم اما در مورد ارز باید حساب خارجی داشته باشی که کارت بازرگانی نداشتم.

قاضی صلواتی از متهم اخوت فرد در خصوص نقش‌اش در شرکت پیشرو فن‌آوران آسیا سوال کرد که این متهم پاسخ داد: نقشی نداشتم. اینها همه سناریو است.

قاضی صلواتی گفت: یعنی گزارش وزارت اطلاعات سناریو است؟

نماینده دادستان در این لحظه از متهم اخوت فرد خواست که در خصوص خانم اکبریان مدیرعامل شرکت پرتیکان مبنی بر اینکه کار خرید شرکت را آقایان زرنانی و اخوت فرد انجام می‌داده‌اند توضیح دهد.

اخوت فرد گفت: این اتفاق از زمانی افتاد که آقای زرنانی در منزل من بازداشت شد. ایشان بگویند اینکه من خرید و فروش ارز می‌کردم را آیا با چشم خودشان دیده‌اند؟

قاضی صلواتی گفت: یعنی زرنانی به خانم اکبریان گفته که اینگونه بگوید؟

نماینده دادستان هم با اشاره به استعلامی از بانک پارسیان اظهار کرد: حسب این استعلام شرکت پیشرو فناوران 89 فقره ارز دولتی دریافت کرده که هیچ کالایی هم وارد نکرده است.

اخوت پاسخ داد: به خدا اینگونه نبوده است.

نماینده دادستان خطاب به اخوت فرد گفت: اگر اینگونه نیست مهر شرکت‌ها نزد شما چه می‌کرده است؟

اخوت فرد پاسخ داد: دو مهر که متعلق به شرکت‌های خودم بوده است.

در ادامه قاضی صلواتی از آقای دستغیب به عنوان مطلع خواست که در جایگاه حاضر شود و به سوالات او در خصوص دسته چک پاسخ دهد.

* من از شرکت طرح و نقشه ارز خریداری کردم

دستغیب با حضور در جایگاه با معرفی خودش اظهار کرد: مهدی دستغیب هستم. ایشان درست می‌فرمایند که دسته چک را در اختیار من قرار دادند. من از شرکت طرح و نقشه ارز خریداری کردم و گفتند دسته چک نزد من بوده که آن را از اخوت و در دفتر وی گرفتم و دلیل آن هم این بود که 180 هزار یورو بابت پرداخت قبلی را به ما ندادند.

وی افزود: ایشان می‌گویند 900 میلیون سه چک شرکت طرح و نقشه پناهی بود که دست من بود. ایشان باید 80 هزار یورو به من می‌دادند و از مر پیگیری کردم که آقای مر گفت که بابت طلب اخوت به شما پرداخت نشده است.

قاضی صلواتی گفت: دیروز مطرح شد که شما 50 میلیون بابت انجام معامله به آقای کوروش مر پرداخت کردید، توضیح دهید؟

دستغیب پاسخ داد: روز اول که آقای مر را دیدم گفت بدهکارم و اگر ممکن است 50 میلیون به من بده که رفتم بانک ملت و به حسابش واریز کردم و تاکنون نیز برنگردانده است.

قاضی صلواتی گفت: به چه اعتباری پول را پرداخت کردید؟

دستغیب پاسخ داد:‌به همان اعتباری که پول دریافت و پرداخت می‌کردیم.

در ادامه قاضی صلواتی از متهم علی زرنانی خواست که برای ارایه دفاعیات خود در جایگاه حضور یابد.

متهم علی زرنانی پس از قرار گرفتن در جایگاه بیان کرد: متولد 61، متاهل و دارای مدرک فوق دیپلم است و در گذشته در کار سنگ بوده است.

قاضی صلواتی از او سوال کرد که آیا سابقه کیفری دارد که زرنانی پاسخ داد: دو مورد سابقه کیفری دارد که یکی در مورد تهاتر ملک با مشتری بوده که به مشکل برخورده و از یکدیگر شکایت کرده‌اند.

قاضی صلواتی در خصوص مسئولیت زرنانی در شرکت سوال کرد که این متهم پاسخ داد: مسئولیتی نداشتم.

قاضی صلواتی خطاب به زرنانی اعلام کرد:‌پس این شرکت بی در و پیکر بوده است.

پس از اینکه قاضی صلواتی اتهامات علی زرنانی را قرائت کرد، این متهم پاسخ داد:‌ اتهامات وارده را قبول ندارم.

زرنانی اظهار کرد:در ابتدا در بخش شوینده و مواد غذایی برای ثبت دو برند شروع به کار کردم و از طریق آقای فتحی با یوسف جنت مکان آشنا شدم. بعد از اینکه آقای فتحی سال 96 با خانواده‌اش به خارج از کشور رفت، با جنت مکان در ارتباط بودم. بعد از مدتی و در سال 96 جنت مکان به بنده مراجعه کرد و درخواست 15 میلیون کرد که بنده طی یک رسید کتبی که از ایشان گرفتم 13 سکه به صورت امانت به ایشان دادم.

وی افزود: در سال 96 چک قراردادی امضا کردم ولی چون چک 500 میلیونی خود به اخوت فرد را نتوانستم پرداخت کنم و در دادسرای خارک علیه من شکایت شد و تحت فشار شدیدی برای پرداخت طلبشان قرار گرفتم. اخوت فرد و جنت مکان ماشینم را به نام محمد فلاحی منتقل کردم و گفتند بابت بدهی‌ات آن را گرفتیم و اینگونه فریب آنها را خوردم.

متهم زرنانی گفت:‌ بعد از گذشت چند ماه متوجه شدم که بازیچه این افراد قرار گرفته‌ام و اقدام به برگشت زدن چک‌های آنها نمودم. اینجانب اگر در شرکت نقشی داشته‌ام چرا باید چندین فقره چک را بابت بدهی‌هایم برگشت بزنم و از جنت مکان خبر نداشتم و ذی نفع هم نبودم بلکه خودم مالباخته هستم.

* کارت بازرگانی هم ندارم 

وی ادامه داد: آقای قاضی من عضو هیات مدیره، ذی نفع، مدیرعامل، سرمایه گذار، کارگذار و... نبودم و فقط از شرکت طرح و نقشه طلبکار بودم و به اخوت فرد و جنت مکان بدهکار بودم. همچنین کارت بازرگانی هم ندارم که وزارت رفاه هم این را تایید می‌کند.

متهم زرنانی در مورد شرکت پرتیکان به مدیرعاملی خانم اکبریان توضیح داد: اگر در خصوص اظهارات کذبشان، مدارکی دارند به دادگاه ارایه کنند. همچنین در خصوص اظهارات کذب آقای نوروز خواه هم که خودشان در این جلسه حضور دارند، باید بگویم که من کارمند شرکت نبودم.

وی اظهارات متهم اخوت فرد را هم کذب خواند و گفت که اگر مدارکی دارد ارایه کند.

متهم زرنانی گفت: آقای اشرفی در مواجهه حضوری با اخوت موضوع 4 میلیارد تومان را رد نموده است. همچنین در مورد اینکه وکالت تام الاختیار به من داده‌اند اگر وکیل، خانواده و یا خودش مدارکی دارند به دادگاه ارایه کنند.

وی همچنین اظهارات بیان شده از سوی سایر متهمین را کذب محض خواند و در پایان دفاعیاتش گفت: از دادگاه درخواست صدور حکم برائت را دارم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم زرنانی گفت: حسب گزارشات آگاهی شما چند فقره پرونده کلاهبرداری دارید. صداقت داشته باشید چون کلاهبرداری به خط آخر رسیده است.

زرنانی پاسخ داد: من فقط دو پرونده دارم که یکی در خصوص مجتمع 31 واحدی آپارتمان است و دیگری در مورد تهاتر سنگ بوده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز