رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در انتقاد به عملکرد شهرداری تهران گفت: شهرداری توانایی کامل خود را در جمع‌آوری معتادان متجاهر به کار نگرفته است.

به گزارش مرور نیوز،  سردار محمد مسعود زاهدیان ، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در حاشیه نشست سراسری رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در جمع خبرنگاران در ستاد ناجا  در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت پرونده کیک‌های آلوده گفت: این پرونده هم اکنون در حوزه پلیس آگاهی است؛ اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده؛ اطلاعات ما نشان می‌دهد که هیچ کدام از قرص‌ها و آن اتفاقات در مراکز تولید نبوده و بعد از ورود به بازار این اتفاقات رخ داده است.

وی در خصوص نقشه راه این پلیس تصریح کرد: ما در دو حوزه ایجابی و سلبی فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم؛ در حوزه ایجابی با اقدامات پیشگیرانه، افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات مواد مخدر و هدایت خانواده‌ها به مشارکت اجتماعی و برنامه‌ریزی برای اجتماعی شدن مبارزه قدم برمی‌داریم؛ طرح یاریگران و اجرای برنامه‌هایمان در 4 حوزه خانواده، محلات، مراکز کار و آموزش در همین راستاست.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تاکید بر این مطلب که از تمام ظرفیت‌هایمان در این راه استفاده می‌کنیم، گفت:‌برنامه‌های پیشگیرانه در آن واحد جواب نمی‌دهد و باید زمان ببرد و در آینده تاثیرات خود را نشان خواهد داد.

سردار زاهدیان به برنامه‌های سلبی پلیس مبارزه با مواد مخدر پرداخت و اظهار داشت:‌ ما از نقطه تولید تا نقطه مصرف لایه‌های مختلفی را تعریف کرده‌ایم در مرزها و نقاط عمده تعریف شده که چگونه برای برخورد با شبکه‌های ورود و ترانزیت مواد مخدر برخورد شود؛ همچنین برنامه‌هایمان برای برخورد با خرده فروشان و معتادان متجاهر نیز تعریف شده است که امیدواریم با هماهنگی دستگاه‌های همکار این اتفاق بیفتد. 

وی  گفت: همکاری خوبی با قوه قضائیه داریم و عزم رئیس قوه قضائیه در برخورد با قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به تلاش شبانه‌روزی ماموران مبارزه با مواد مخدر و کشف بیش از 703 تن مواد مخدر در 10 ماهه جاری اشاره و تصریح کرد:‌ این میزان کشفیات 18 درصد از سال گذشته بیشتر است و این یک رکورد در حوزه کشفیات مواد در جهان است که با اشراف اطلاعاتی و اقدامات شبانه روزی و هماهنگی‌ها انجام شد.

سردار زاهدیان در پاسخ به سؤالی در خصوص دستگاه‌های کم کار در حوزه برخورد و مقابله با مواد مخدر و نگهداری معتادان متجاهر اعلام کرد: در ساماندهی معتادان متجاهر پارامترهای مختلفی درگیر است؛ پلیس در جمع‌آوری معتادان مشکلی ندارد چرا که با اشراف اطلاعاتی نقاط مهم و آسیب‌زا را شناسایی کرده و می‌توانیم 48 ساعت آنها را جمع‌اوری کنیم.

وی  یکی از مشکلات را مشکلات قانون دانست و گفت: طبق قانون فقط معتادان متجاهر را فقط 2 دوره سه ماهه نگه می‌دارند و فردی که درمانش کامل نشده وارد جامعه شده و دوباره دستگیر می‌شود و هزینه‌ها افزایش می‌یابد؛ امیدواریم این قانون هر چه زودتر تصویب شود تا نگهداری معتادان متجاهر حداقل دو سال شود. چرا که با این کار هم بار ماموریتی کاهش یافته و هم با برنامه‌ریزی منسجم می‌توان آنها را سالم به چرخه زندگی برگرداند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجاگفت: در برخی نقاط هنوز تعداد مراکز و محیط‌های نگهداری بر اساس نیاز نیست و باید رشد پیدا کند؛ در تهران زیرساخت‌های خوبی وجود دارد و باید از سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها و سپاه پاسداران تشکر کرد.

سردار زاهدیان گفت: مرکز سروش پلیس که حدود 600 نفر معتاد متجاهر را نگهداری می‌کند مرکز خوبی است چرا که با برنامه مناسب هم در حال درمان وهم حرفه آموزی معتادان متجاهرند.

وی در انتقاد به عملکرد شهرداری گفت: شهرداری توانایی کامل خود را در جمع‌آوری معتادان متجاهر به کار نگرفته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در خصوص عملکرد وزارت بهداشت گفت: ما با وزارت بهداشت در خصوص نگهداری معتادان دارای زخم باز و واگیر صحبت کرده‌ایم؛ وزارت بهداشت در این خصوص هنوز اقدامی نکرده و مرکز نگهداری از این افراد شکل نگرفته است؛ هنوز ما منتظر هستیم.

سردار زاهدیان در خصوص اسامی جدید مخدرها گفت: قاچاقچیان به واسطه سودجویی اسامی جدیدی را وارد می‌کنند تا بتوانند بازاریابی کرده و افراد را اغفال کنند اگر مواد مخدر جدیدی وجود داشت به موقع اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی به دستگیری یکی از قاچاقچیان معروف هروئین اشاره و گفت: این فرد بیش از 5 سال در حوزه قاچاق و انتقال هروئین فعالیت داشت که چندی پیش در یکی از استان‌های جنوبی شناسایی و دستگیر شد. از وی تا الان 110 میلیارد تومان اموال و دارایی کشف شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز