فرمانده نیروی انتظامی گفت: شخصا فرآیند هوشمندسازی پلیس را دنبال می کنم و تیم هوشمندسازی پلیس به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است.

به گزارش مرور نیوز،  سردار حسین اشتری ، فرمانده نیروی انتظامی صبح امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن همزمان با پنجمین روز از دهه فجر با حضور در پلیس راهور خراسان رضوی، سامانه هوشمند رصد و پایش تصویری پلیس راهور این استان را افتتاح کرد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه در این سامانه ۴۳۰ دوربین مورد بهره برداری قرار می گیرد، گفت: هم اینک ۱۰۹ دوربین کنترل و پایش تصویری شهری؛ تخلفات سرعت، چراغ قرمز و کنترل ایست پشت عابرپیاده در تقاطع ها را ثبت و اعمال قانون می کنند.

وی از بهره‌برداری سامانه‌های هوشمند رصد و پایش تصویری در سراسر کشور در آینده نزدیک خبرداد و گفت: این سامانه برای اولین بار در خراسان رضوی مورد بهره‌برداری قرار گرفت؛ در سامانه مذکور علاوه بر اینکه با دقت و سرعت، عبور و مرور وسائط نقلیه کنترل می شود در پیشگیری از حوادث و نیز ثبت و اطلاع رسانی تخلفات به رانندگان، فعالیت مثبت و ارزنده ای انجام خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی ضمن قدردانی از حمایت و پشتیبانی شهردار مشهد و همکاری استانداری خراسان رضوی در بهره برداری از سامانه مذکور، اظهار کرد: با توجه به وجود بارگاه ملکوتی ثامن الحجج آقا علی ابن موسی الرضا(ع)که حجم سفرها به این استان را بیشتر از دیگر نقاط کشور می کندو همچنین به منظور تقویت و ارتقای خدمات و تامین امنیت زائران، این سامانه برای نظم بخشی و همچنین کنترل هوشمند جاده ای از اهمیت به سزایی برخوردار است.

فرمانده ناجا بر ضرورت تسریع در ایجاد بسترهای نوین در ارائه خدمات به مردم و اعمال قانون با استفاده از هوش مصنوعی با اولویت پلیس راهور و کلانتری ها، تاکید کرد: شخصا فرآیند هوشمندسازی پلیس را دنبال می کنم و تیم هوشمندسازی پلیس به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه پس از افتتاح مرکز پایش تصویری هوشمند پلیس راهور خراسان رضوی در نشست با فرماندهان انتظامی این استان و مسئولان عالی شهر مشهد گفت: در دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که دستاوردهای زیاد و بی شماری برای مردم ایران اسلامی داشته یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و شهدای ۸ سال دفاع مقدس و شهدای نظم و امنیت و مدافعان حرم و شهید «حاج قاسم سلیمانی» را گرامی می داریم.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: اقدامات بسیار خوبی در فرماندهی انتظامی خراسان رضوی و پلیس راهور این استان در ماه های پایانی سال شاهد بوده ایم که بخش مهمی از آن راه اندازی و فعال کردن سامانه هوشمندسازی پلیس راهور است.

وی گفت: از شهردار محترم، شورای اسلامی شهر مشهد و استانداری خراسان رضوی که در این طرح، یار و پشتیبان و حامی پلیس بوده اند تشکر می کنیم و این همدلی و همراهی ها که در پیشبرد ماموریت های مقدس ناجا بسیار ضروری و حائز اهمیت هستند، را ارج می نهیم.

سردار اشتری ادامه داد: هوشمندسازی و استفاده از تمام ظرفیت ها برای خدمات بیشتر به مردم بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی معظم کل قوا که فرمودند؛ پلیس در کنار اقتدار باید هوشمند باشد، هدف زیربنایی و متعالی نیروی انتظامی است و بنده پیگیر این موضوع بوده ام و هیئت رئیسه ناجا نیز تلاش خود را به کار گرفته اند تا هوشمندسازی پلیس تا سال ۱۴۰۰ محقق شود.

فرمانده نیروی انتظامی، گفت: لازمه هوشمندسازی پلیس بهره مندی از کارکنان مجرب و با دانش در مرحله اول و در مرحله بعد توسعه زیرساخت های لازم و استفاده از ابزار و ساختار مناسب است.

وی پلیس راهور را در عرصه هوشمندسازی ناجا پیشتاز برشمرد و گفت: این تلاش ها به خاطر خدمت شایسته و بیشتر به مردم است چرا که پلیس راهنمایی و رانندگی ارتباط گسترده ای با مردم دارد و باید بگوییم خدا را شکر در پلیس آگاهی نیز که ارتباط گسترده ای با شهروندان دارد، قدم های خوبی در این رابطه برداشته شده است.

سردار اشتری با اشاره به اهمیت استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد به خاطر وجود بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) و حجم ترددهای جاده ای و شهری عاشقان و دل باختگان زیارت حرم مطهر رضوی به این استان ضرورت بهره برداری از سامانه پایشی هوشمند پلیس راهور احساس می شد و امروز در خراسان رضوی به عنوان اولین استان شاهد افتتاح این سامانه بودیم.

وی خدمت شایسته و تامین نظم و امنیت شهروندان را وظیفه پلیس دانست و گفت: در این زمینه ارتقاء فرهنگ و انضباط ترافیکی در کنار دیگر ماموریت های خطیری که پلیس بر عهده دارد، بسیار مهم است.

در این جلسه، کلایی شهردار مشهد نیز با تشکر از پیگیری های فرماندهی انتظامی خراسان رضوی و پلیس راهور استان، گفت: اعتقاد به مدیریت هماهنگ و یکپارچه از اصول موفقیت در این پروژههای هوشمندسازی است.

وی تاکید کرد: با توافقی که با شورای اسلامی شهر مشهد بوده پشتیبانی و حمایت از راهاندازی این سامانه هوشمند محقق شده است.

شهردار مشهد اظهار کرد: آلایندگی و مشکلات شهرهای بزرگ یکی از دغدغههای مهم است و امیدواریم در حوزه حمل و نقل عمومی، پلیس پیشگام در استفاده از وسایل و کنترلهای برقی باشد و حتی ناوگان خودرویی و موتوری پلیس نیز برقی شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز