رییس قوه قضاییه در سفر به استان بوشهر با جمعی از خانواده‌های‌ شهدای این استان و همچنین فرمانده پاسدارانی که نظامیان متجاوز آمریکایی را در آب‌های خلیج فارس بازداشت کردند، دیدار کرد.

به گزارش مرور نیوز،  آیت الله رییسی ، رییس قوه قضاییه در سفر به استان بوشهر با جمعی از خانواده‌های‌ شهدای این استان از جمله خانواده‌های شهید مهدوی، شهید احمدنیا، شهید رییسعلی دلواری و همچنین فرمانده پاسدارانی که نظامیان متجاوز آمریکایی را در آب‌های خلیج فارس بازداشت کردند، دیدار نمود.

رییس قوه قضاییه در این دیدار در پاسخ به ابراز لطف خانواده شهید مهدوی نسبت به وی، اظهار کرد: ما به دعای خانواده شهدا نیازمندیم و این ابراز محبت‌ها، مسئولیت ما را افزون می‌کند. دعا کنید که بتوانیم پاسخگوی این مسئولیت هم در محضر خدا و هم در محضر شما خانواده شهدا باشیم که جزو ولی نعمتان ما هستید.

رییسی5

گفتنی است شهید نادر مهدوی از شاخص ترین شهدای ضد امریکایی است که با ناوگروه ذوالفقار کابوسی برای آمریکا در خلیج فارس بود.

سردار نادر مهدوی و ۹ دلاور دریادل همرزمش، در ماجرای ۱۶ مهر سال ۱۳۶۶ جانانه و پهلوانانه در برابر زورگویی و تعدی گری ناوگان دریایی آمریکا در شرایط بسیار سخت و دشوار آن روزهای خلیج فارس با کمترین امکانات ایستادند. 

شهید مهدوی در درگیری با نیروهای متجاوز آمریکایی در خلیج فارس، به همراه همرزمانش پس از وارد کردن ضربات سنگین به دشمن به شهادت رسید.

خانواده شهید هدایت احمدی‌نیا نیز در دیدار با رئیس قوه قضاییه به بیان مطالبی پرداختند.

رییس قوه قضاییه در این دیدار با اشاره به متنی که از سوی دختر شهید هدایت احمدی نیا قرائت شد، گفت: این متنی که خواندید متن خیلی خوبی بود. هم جهات احساسی و هم تعقلی و انقلابی در آن بود و پیام‌های خیلی خوبی داشت و اگرچه در ظاهر خطاب به بنده بود، اما در باطن همه مسئولان و دست اندرکاران در جهت انتظاراتی که به عنوان خانواده شهدا بیان داشتید، باید حرکت کنند.

آیت‌الله رئیسی ضمن تجلیل و قدردانی از خانواده‌های شهدا، از درگاه خداوند برای شهدا، رحمت الهی و برای خانواده آنان صبر و اجر مسئلت نمود. 

رییسی2

شهید «هدایت (غلامعلی ) احمد نیا» در سال ۱۳۳۸ در خانواده ای مذهبی در شهر بوشهر به دنیا آمد. او همگام با مردم کشور عزیزمان ایران به مبارزه با طاغوت پرداخت و در همه صحنه های انقلاب اسلامی حضور فعال داشت. این رزمنده پر توان اسلام، لباس پاسداری را در سال ۱۳۵۸ به تن  و در مسئولیت‌های مختلف فرماندهی، در نبرد با رژیم تجاوز گر عراق از خاک پاک ایران دفاع کرد. وی در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به شهادت رسید و پس از ۱۲ سال پیکر پاکش در همان منطقه پیدا و بر دوش مردم شهید پرور بوشهر تشییع و در گلزار شهدای بهشت صادق به خاک سپرده شد.

تقدیر رییس قوه قضاییه از رشادت‌ پاسداران غیوری که در جریان بازداشت متجاوزین آمریکایی در آب‌های خلیج فارس حضور داشتند

رئیس قوه قضاییه همچنین  با فرمانده پاسدارانی که نظامیان متجاوز آمریکایی را در آب‌های خلیج فارس بازداشت کردند، دیدار و از رشادت‌های وی و پاسداران غیوری که در این عملیات حضور داشتند، تقدیر کرد.

در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲، دو فروند شناور رزمی آمریکایی حامل ده تفنگدار که به‌صورت غیر قانونی وارد آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره‌ فارسی شده بودند، توسّط واحدهای شناوری رزمی منطقه‌ دوّم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف و سرنشینان آنها بازداشت شدند.

* دیدار رییس قوه قضاییه با خانواده شهید رییسعلی دلواری

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با خانواده شهید رییسعلی دلواری، قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس نیز به گفت‌وگو پرداخت و ضمن یادآوری رشادت‌های این مجاهد بزرگ، برای آن شهید از خداوند علو درجات مسئلت کرد.

بر اساس این گزارش، رئیسعلی دلواری، مبارز و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر بود که علیه نیروهای انگلیس در دورهٔ جنگ جهانی اول که استقلال کشور را خدشه دار کرده بودند، قیام کرد.

با شروع نهضت مشروطه، رئیسعلی دلواری از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و به مدت هفت سال در مقابل استعمارگری های بریتانیا ایستادگی کرد و طی این مدت موفق شد ضربات مهلکی به نیروهای نظامی بریتانیا وارد کند.

ریییسی3

رئیسعلی دلواری در نبرد دلوار مانع تصرف دلوار توسط نیروهای انگلیسی شد و سرانجام در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به قوای انگلیس  توسط فردی نفوذی از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی شهید شد. 

با مصوبه شورای عالی انقلاب سالروز شهادت رئیسعلی دلواری برابر با روز ۱۲ شهریور ماه، به نام روز ملی مبارزه با استعمار نامگذاری شده‌است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز