رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه نیاز به ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کنونی بسیار فراتر از میزان تولیدات معمول در کشور است، گفت: به همین دلیل باید ظرفیت های تولید بالقوه ای که در کشور وجود داشت را وارد مدار تولید کرده و از آنها بهره ببریم.

به گزارش مرور نیوز،  محمدرضا‌ شانه ساز ، رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به تشکیل کمیته تامین و توزیع اقلام مقابله با ویروس کرونا به صورت مرتب در محل سازمان غذا و دارو گفت: این جلسات با حضور مدیران کل سازمان غذا و دارو، معاون امور صنایع و مدیران کل وزارت صمت، رئیس هیئت امنای ارزی، مدیران کل سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی و نمایندگان تولید کنندگان مربوطه  برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نیاز به ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کنونی بسیار فراتر از میزان  تولیدات معمول در کشور است، افزود: به همین دلیل باید ظرفیت های تولید بالقوه ای که در کشور وجود داشت را وارد مدار تولید کرده و از آنها بهره ببریم. خوشبختانه این تدبیر در حال انجام است و عمدتاً نیروهای جهادی، صنایع دفاعی و سپاه صنوف مربوطه و بسیج اصناف، قرارگاه‌های جهادی و سایر ظرفیت های مردمی که امکان تولید  بالقوه در آنها وجود دارد، در حال ساماندهی و ورود به این عرصه هستند تا بتواند در حوزه تولید ماسک ایفای نقش کنند.

رییس سازمان غذا و دارو افزود: در حوزه الکل نیز افزایش تولید در دستور کار قرار دارد و کارخانه‌های تولیدی به صورت سه شیفت فعالیت دارند و شرکت‌های تولید کننده ژل و مواد ضد عفونی نیز با تمام ظرفیت فعال و به درخواست این سازمان با افزایش حداکثر تعداد شیفت کاری در حال تولید هستند، علاوه بر آن برای یک سری از خطوط تولید در صنایع آرایشی بهداشتی مجوز موقت سه ماهه صادر شد تا بتوانند وارد عرصه تولید مواد ضدعفونی کننده  شوند. حوزه تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک وزارت صمت دنبال می‌شود و نظارت بر توزیع نیز زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد.

شانه ساز با اشاره به اینکه داروخانه پتانسیل مناسبی برای عرضه و رصد بازار توزیع است، گفت: ۱۴۵۰۰ داروخانه در اقصی نقاط کشور داریم که  تحت نظارت سازمان غذا و دارو درحال ارائه خدمت هستند، اضافه کرد در روزهای اول به دلیل اینکه تولید نسبت به تقاضا در کشور بسیار بسیار پایین‌تر بود،   به اجبار تصمیم گرفتیم که عرضه ماسک و مواد ضدعفونی جهت تامین مراکز درمانی از طریق هیئت امنای ارزی عرضه  و به داروخانه ها تحویل داده نشود.

وی اظهار کرد: پس از آن که وضعیت تامین اقلام مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی مناسب تر شد، توزیع مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها نیز شروع، اما تقاضا بسیار بسیار زیاد است.

رئیس سازمان غذا و دارو  گفت: در حال حاضر  تمام ارگانها و سازمان‌هایی که پتانسیل کمک کردن را دارند پای کار آمده‌اند تا تولید افزایش یافته و پاسخگوی نیاز کشور باشد.

بنابر اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، وی تاکید کرد: در شرایط کنونی کشور اگر شرکت پخش، داروخانه و یا هر مرکز دیگر مرتکب  تخلف شود  با هماهنگی با دستگاه قضا به صورت جدی برخورد خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز