رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: از همه هموطنان‌مان خالصانه و عاجزانه می‌خواهیم مجالسی اعم از مجالس شادی، ترحیم، تجمعات مذهبی و ... را نداشته باشیم.

به گزارش مرور نیوز،  کیانوش جهانپور ، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در ۲۴ ساعت گذشته و بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی، مجموعا ۵۸۶ مورد ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که متاسفانه از این میان ۱۵ تن جان باختند.

* تهران در صدر موارد مبتلا به کرونا

وی افزود: از بین مبتلایان جدید، ۲۵۳ مورد مربوط به استان تهران، ۳۵ مورد مربوط به استان گیلان، ۹ نفر مربوط به استان مازندران، ۸ نفر مربوط به استان سمنان، ۹ نفر مربوط به استان گلستان، ۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی، ۴ نفر مربوط کردستان، ۱۵ نفر مربوط به کرمانشاه، ۷ نفر مربوط به ایلام، ۵ مورد مربوط به استان لرستان، ۲۷ نفر مربوط به استان خوزستان، ۱۴ مورد مربوط به فارس، ۶ مورد مربوط به زنجان، ۸ نفر مربوط به مرکزی، ۲۵ نفر مربوط به قزوین، ۱۹ نفر مربوط به البرز، ۱۰۱ نفر مربوط به قم، یک نفر مربوط به چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر مربوط به کرمان، ۸ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۸ نفر مربوط به خراسان رضوی و یک نفر مربوط به خراسان شمالی است.

وی ادامه داد: بنابراین با احتساب موارد جدید، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۲۹۲۲ تن رسید و مجموع جان باختگان بر اثر این بیماری در کشور به ۹۲ نفر رسید.

جهانپور تاکید کرد: خوشبختانه ۵۵۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در کشور بهبود یافتند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.

* کاهش مراودات و سفرهای شهروندان 

جهانپور در ادامه صحبت‌هایش نیز گفت: طبق اخباری که از استان‌ها داریم، به نظر می‌رسد که ظرف روزهای گذشته تا حدی مراودات افراد و میزان ترددها و سفرهای بین‌شهری و درون شهری در بسیاری از استان‌ها نسبتا کاهش پیدا کرده است. در عین حال بسیاری از نهادهای مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و شوراهای شهر مشارکت خوبی در گندزدایی در سطح شهرها و ارائه آموزش عمومی داشته‌اند. در عین حال انتظار می‌رود که با این وضعیت ظرف روزهای آینده وضعیت مطلوب‌تری داشته باشیم.

* خواسته‌ای از مردم برای تعطیلی مراسم‌های شادی و ترحیم 

وی افزود: با توجه به اینکه در برخی از استان‌ها ورودی‌مان به بیمارستان‌ها با ترخیص‌شدگان و بهبودیافتگان تقریبا دارد برابر می‌شود،‌ امیدواریم در تمام استان‌ها مسائلی مانند کاهش مراودات و کاهش سفرها اتفاق بیفتد. از همه هموطنان‌مان خالصانه و عاجزانه می‌خواهیم که سفرهای بین‌شهری را قبل اینکه نیاز به برخورد دستوری با این مسائل باشد،‌کاهش دهند. در عین حال مجالسی اعم از مجالس شادی، ترحیم، تجمعات مذهبی و ... را نداشته باشیم. قطعا این ویروس پری برای پرواز ندارد و نخواهد داشت و افراد آن را با مراودات‌شان و عدم رعایت نکات بهداشت فردی منتقل می‌کنند. قطعا قطع زنجیره انتقال راهی نداریم جز اینکه بتوانیم به میزان ۶۰ درصد میزان مراودات و ترددها را کاهش دهیم. قاعدتا با توجه به اینکه بسیاری از مراودات ضروری است، باید مراودات و ترددهای غیرضروری را حذف کنیم که منجر به سلامت خود و خانواده و عزیزان‌مان می‌شود.

* کاهش زمان تشخیص با افزایش آزمایشگاه‌های تشخیصی کرونا 

جهانپور تاکید کرد: آنچه امروز اعلام شد، به نوعی برآمد هفته گذشته است و قاعدتا افرادی که با علائم خفیف بوده‌اند، ممکن است اصلا مراجعه نکرده و یا درمان‌های علامتی دریافت کرده باشند که آنها در آمار ما قرار ندارند. در عین حال در روزهای گذشته آزمایشگاه‌هایمان به ۲۴ مورد افزایش یافت و قاعدتا زمان انتظار برای تشخیص کاهش می‌یابد و ممکن است ظرف یکی دو روز تمام آزمایش‌هایی که در زمان انتظار قرار داشتند، مشخص شوند. 

وی ادامه داد: هموطنان‌مان بدانند که اگر بخواهیم شعار و هدف "کرونا را شکست می‌دهیم"، ‌محقق کنیم، از مسیر هر خانه یک پایگاه سلامت می‌گذرد. بنابراین امیدواریم هر خانه و خانوار ایرانی یک پایگاه سلامت بوده و در اشاعه آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و مراقبت از خودشان نقش جدی ایفا کنند. قطعا با مشارکت عمومی می‌توانیم ۸۰ درصد دام‌های(تله) این بیماری را برداریم و ۱۰ تا ۲۰ درصد هم به مداخلات حاکمیتی و دولتی برمی‌گردد.

وی گفت: مردم مطمئن باشند که همکاران ما در نظام سلامت و سایر بخش‌ها قطعا این حمایت‌ها را انجام می‌دهند. در عین حال به همه همکارانم در کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی که امروز در خط مقدم مقابله با این بیماری هستند،‌ خسته نباشید بگویم و آرزوی توفیق و سلامتی برایشان دارم. با روحیه مضاعف آنها که به ویژه با پیام مقام معظم رهبری ، دوچندان می‌شود، امیدواریم طی روزهای آینده وارد فاز کنترل و مهار بیماری شویم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز