علی اصغر فانی گفت: دولت ها عموما به دنبال کارهای زودبازده هستند و به این دلیل آموزش و پرورش در اولویت آنان قرار نمی گیرد.

به گزارش مرور نیوز، علی اصغر فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش و عضو شورای عالی آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره  تکریم مقام معلم و درباره اینکه «آیا شیوه فعلی تقدیر از معلمان سازنده است؟ » با طرح چند پیش فرض، اظهار کرد: آموزش و پرورش دیربازده است و دولت ها به دنبال کارهای زودبازده هستند. بنابراین آموزش و پرورش در اولویت نبوده و نیست.

وی افزود: دوم آنکه آموزش و پرورش از دید کسانی که بودجه در اختیارشان است و باید به این دستگاه مهم توجه بیشتری کنند، کوچک دیده می شود. سازمان برنامه و بودجه، مقامات ذی‌نفوذ برای تخصیص اعتبار از این جمله هستند.

فانی با بیان اینکه وقتی آموزش و پرورش کوچک دیده می شود این تصور به وجود می آید که می توان آن را با بودجه کم اداره و امور آموزشی و پرورشی را در فضاهای غیراستاندارد ارائه کرد گفت: به یک اصل قائلم و آن این است که معلم رکن اصلی و اساسی آموزش است و لازمه تحول در آموزش و پرورش، تحول در نیروی انسانی آن است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش افزود: معلم باانگیزه و با توان حرفه‌ای، لازمه تحول است. اگر چنین معلمانی داشته باشیم می‌توانیم به تحول در آموزش و پرورش امیدوار باشیم. یک بار حرفی را به زبان می آوریم و یک بار هم به حرفی اعتقاد پیدا می کنیم. من چنین اعتقادی را در مسؤولان نمی‌بینم.

وی افزود: در دولت یازدهم، بخش بهداشت و درمان چون زودبازده است و تاثیر آن سریع قابل مشاهده است مورد توجه واقع شد. اما آموزش و پرورش دیربازده است و اگر به خوبی اداره شود، تاثیر آن 20 سال بعد دیده می شود. دولت ها به دنبال رأی هستند. باید به داد آموزش و پرورش رسید. در دوران کرونا معلمان خوش درخشیدند و همینجا از همه آنها قدردانی کرده و دستشان را می بوسم.

فانی تاکید کرد: افزایش انگیزه و توان حرفه ای معلم باید در اولویت باشد که نیست. سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی و درآمد ناخالص ملی باید معقول باشد؛ اکنون سهم آموزش و پرورش کشور ما از جی.دی.پی 2 درصد است در حالی که در دنیا به طور میانگین 4 تا 5 درصد است.  همین را هم از نمایندگان مجلس خواستم که مصوب کنند سهم آموزش و پرورش از جی.دی.پی سالانه نیم درصد اضافه شود تا در پایان برنامه به میانگین جهانی برسد. اگر دنبال تحول هستیم باید به معلم توجه کنیم؛ معیشت، منزلت و هویت او.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز