سردار مهدی معصوم‌ بیگی از لزوم جدی تشکیل شورای عالی پیشگیری از جرم در ناجا خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، سردار مهدی معصوم‌ بیگی رئیس پلیس پیشگیری ناجا در مراسم تکریم رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: پلیس پیشگیری، خط مقدم مأموریت‌ها و ستون فقرات نیروی انتظامی است؛ این خط مقدم و ستون فقرات باید از استحکام لازم و از شایستگی حداکثری برخوردار باشد.

وی گفت: مجموعه‌ای که در خط اول و نقطه مماس با مردم قرار دارد، موفقیت‌هایش نشانگر سربلندی نیروی انتظامی خواهد بود و اگر در آن اشکال و خطایی وجود داشته باشد به کل نظام اسلامی و نیروی انتظامی تعمیم داده خواهد شد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا به ضرورت ادامه و توسعه تحول در مأموریت‌های تخصصی پلیس پیشگیری اشاره کرد و افزود: پیرو تلاش‌های بسیار گسترده‌ای که در حوزه تحول در مأموریت های مرتبط با این پلیس و ساختار سازمانی مربوط به کارکنان صورت گرفته در صدد هستیم راهبردها و اولویت‌های جدید برای پلیس پیشگیری را که برگرفته از راهبردهای کلان نیروی انتظامی است به مرحله اجرا درآوریم.

سردار معصوم‌بیگی بیان کرد: ضرورت دارد ساختار پلیس پیشگیری با مأموریت آن متناسب شود و اگر مأموریت پلیس پیشگیری تناسب لازم با ساختار مربوط به خودش را نداشته باشد طبیعی است که ادامه مأموریت و انتظاری که وجود دارد دچار ایراد و اشکال خواهد شد.

وی با اشاره به موضوع مهم مدیریت پیشگیری از وقوع جرم ، گفت: در حوزه پیشگیری از جرم، هم در درون سازمان و هم در بیرون از سازمان اقدامات گسترده اما جزیره ای و پراکنده در حال انجام است لکن ضرورت انسجام بخشی و برخورداری از وحدت رویه ایجاب می‌کند اقدامات پیشگیری در همه مولفه‌ها در تولیت یک مجموعه واحد قرار بگیرد.

وی افزود: به عبارت دیگر سیاست‌گذاری‌ها و تعیین خط مشی‌ها باید برگرفته از یک تولیت مشخص باشد، بنابراین تشکیل و راه اندازی «شورای عالی پیشگیری از جرم» را در نیروی انتظامی با جدیت دنبال خواهیم کرد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا تحقق پلیس هوشمند و «هوشمند‌ سازی» را که یکی از اولویت‌های اساسی فرمانده نیروی انتظامی و از دیگر اقداماتی عنوان کرد که در دستور کار قرار داده است.

وی به نقش محوری و اساسی کارکنان کلانتری در کشفیات، دستگیری مجرمان و پیشگیری از وقوع جرم پرداخت و افزود: درصد قابل توجهی از دستاوردهای نیروی انتظامی در این حوزه ها توسط پلیس پیشگیری محقق می شود.

وی ادامه داد: به بیان دیگر حجم وسیعی از کشفیات مواد مخدر، سلاح و مهمات، برخورد با اراذل و اوباش، دستگیری سارقان و اغلب مأموریت‌ها به واسطه تلاش کارکنان پلیس پیشگیری به سرانجام می رسد.

سردار معصوم بیگی تأکید کرد: تلاش خواهیم کرد به سهم و نقش کارکنان پلیس پیشگیری در تولید امنیت هویت بیشتری ببخشیم تا کارکنان همیشه این حس خوب را داشته باشند که دستاوردهای حوزه امنیت در نتیجه تلاش و مجاهدت شبانه‌روزی آنها به دست آمده است،  چرا که این موضوع در ارتقای روحیه کارکنان و ایجاد انگیزه مضاعف برای خدمتگزاری به مردم مهم است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه بیش از 50 درصد رضایتمندی مردم از پلیس منوط به رفتار شایسته کارکنان با ارباب رجوع است، خاطرنشان کرد: برخورد اولیه و صحیح با مراجعان به مراکز انتظامی سرمایه اجتماعی پلیس محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مردم به دنبال «حسن سلوکانه» و «حسن خلق» هستند تا همیشه با خاطری خوب از پلیس یاد کنند و این به نوبه خود مشارکت جمعی و همکاری با پلیس را به ارمغان خواهد آورد، بنابراین برای این موضوع مهم نیز راهبردها و اولویت‌هایی پیش‌بینی شده است که پس از تصویب و تایید سردار فرمانده ناجا ابلاغ و اجرا خواهد شد.

سردار معصوم‌بیگی در بخش دیگر سخنان خود تدابیر فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) در خصوص نیروی انتظامی را یادآوری و بیان کرد: امام خامنه‌ای در مورد نیروی انتظامی و مأموریت‌های آن تدابیری ابلاغ کرده‌اند اما راجع به کلانتری‌ها «فرمان» صادر کرده‌اند که برای همه ما مسؤولیت‌آور است.

وی گفت: به فضل خداوند متعال و همکاری کارکنان، مدیران و فرماندهان فرهیخته در مجموعه پلیس پیشگیری کشور تلاش خواهیم کرد با بهره‌گیری از فرصت های موجود و خلق فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید تحرک بیشتری در مأموریت ایجاد شود.

این مقام ارشد انتظامی با قدردانی از حسن اعتماد فرمانده نیروی انتظامی در واگذاری مسؤولیت خدمتگزاری در پلیس پیشگیری خاطرنشان کرد: کلانتری ها پیشانی و آبروی نیروی انتظامی و نظام اسلامی هستند.

 وی افزود: به تعبیر فرمانده نیروی انتظامی، پلیس پیشگیری خودش یک نیروی انتظامی محسوب می شود، این دو عبارت مهم ضمن اینکه اهمیت کار این پلیس تخصصی را مشخص می کند به این مفهوم است که کلانتری ها می توانند با خدمت رسانی مطلوب برای نظام افتخار آفرینی کنند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در خاتمه از تلاش‌های سردار محمدشرفی رئیس سابق پلیس پیشگیری ناجا در کسب موفقیت‌های بی شمار طی دوره مسئولیت و انجام اقدامات اساسی و تحول بنیادین در پلیس پیشگیری ناجا قدردانی  کرد.

وی گفت: از امروز مسؤولیت ما از دو جهت در این پلیس سخت تر است؛ اینکه این امانتی که به ما سپرده شد را بتوانیم حفظ کنیم و ارتقاء دهیم و دوم اینکه موفقیت هایی که منجر به افزایش سطح انتظار از پلیس پیشگیری شده است را بیش از پیش توسعه دهیم لذا به مدد الهی، برنامه ریزی دقیق و منسجم و همت همکاران با قوت ماموریت ها را دنبال خواهیم کرد تا منشا خیر و برکت باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز