وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: محو کار کودکان، نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است.

به گزارش مرور نیوز، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان گفت: محو کار کودکان، نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است.

متن کامل پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرح زیر است:

«هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصتی فراهم می‌کند تا از یکسو با تلاش فعالان مدنی و رسانه ای، جامعه بیش از پیش با اثرات مخرب کار بر روح و روان و جسم کودکان آگاه شود و از سوی دیگر مسئولان ذی‌ربط، نگاهی واکاوانه به سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مرتبط با کنترل و کاهش کار کودک داشته باشند.

واقعیت این است که «کار کودک»، پدیده‌ای تاریخی، مساله‌ای اجتماعی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است که باعث می‌شود این کودکان به جای آنکه کودکی کنند، در دام فقر، تبعیض و آسیب‌های اجتماعی بیفتند.

در این میان، اما، امسال نگرانی جدی تری در سطح ملی و بین المللی وجود دارد و آن اینکه به دلیل اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی بیماری عالم گیر کرونا از جمله بروز بحران‌های جدی اقتصادی، تشدید فقر، اختلال در سیستم آموزشی، از بین رفتن مشاغل و گسترش اقتصاد غیر رسمی، پدیده شوم کارکودک تشدید شود.

رویکرد رسمی و قطعی اینجانب به عنوان وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی در برخورد با این پدیده شوم همواره این بوده که ممنوعیت و محو بدترین اشکال کارکودک موضوعی فوری و با اهمیت است و بویژه در زمانی که بحران کرونا نگرانی‌های جدی برای تشدید آن ایجاد کرده، باید تلاش‌ها و اقدامات همه جانبه برای مقابله با کارکودک نیز گسترده‌تر شود.

البته همان گونه که بار‌ها تأکید کرده‌ام همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مسئول باید در مورد کارکودکان با اتخاذ رویکرد سیاستگذاری مشارکتی به مقابله با آن بپردازند، چرا که بدون مشارکت همه جانبه فعالان، دغدغه‌مندان مدنی، رسانه‌ای و پژوهشگران، موفقیت در این عرصه امکان پذیر نیست.

تصویب قانون «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»، که با شکل گیری یک ائتلاف همه جانبه بین کنشگران مدنی، دانشگاهی و نهاد‌های حکومتی و نقش آفرینی و پیگیری‌های مستمر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و سبب شد پس از هشت دهه، برای اولین بار شرایط قانونی برای کسب تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهیا شود یک تجربه موفق و تاریخی است و نشان داد وقتی " همه با هم باشیم " می‌توان اقدامات اساسی برای دفاع از حقوق گروه‌های محروم و آسیب پذیر انجام داد.

به دلیل وجود فقر شدید در برخی از کشور‌های همسایه، اشکال کار کودک به صورت خشن تری در کشور رخ می‌دهد. با توجه به این موضوع و اینکه حقوق کودکان ملیت نمی‌شناسد و یک تعهد انسانی است باید این نکته را نیز متذکر شوم که حضور کودکان کار از کشور‌های مختلف در ایران، ضرورت اتخاذ راه‌هاى متنوع براى مقابله با این پدیده را با همکارى وزارتخانه‌های کشور و خارجه دو چندان می‌کند.

در پایان با تأکید بر اینکه باید شرایطی فراهم شود تا کودکان به جای کار در محیط‌های نامناسب به سمت تحقق رویاهایشان گام بردارند، وظیفه خود می‌دانم از همه کنشگران مدنی، سیاسی، پژوهگشران، اساتید دانشگاه، اصحاب رسانه و همه آن‌ها که با قلم، اندیشه و گفتار و اقدامات خود در مسیر سخت حمایت از کودکان کار و از بین بردن همه اشکال کار کودک گام بر می‌دارند تقدیر کنم. همچنین توصیه می‌نمایم که در کنار امر شناسایی، تلاش و همت خود را بیش از پیش به امر توانمندسازی که کاری بنیادین، مؤثر و البته سخت‌تر و پیچیده‌تر است معطوف کنند.»

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز