معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از صدور مجوز گردشگری کشاورزی در کشور خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره صدور مجوز گردشگری کشاورزی گفت: با تصویب نهایی و ابلاغ دستور‌العمل اجرایی گردشگری کشاورزی، امکان صدور مجوز تخصصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در راستای گردشگری کشاورزی فعالیت می‌کنند، محقق و بستر قانونی نظارت بر فعالیت و عملکرد فعالان دارای مجوز تخصصی ایجاد می‌شود.

وی گفت: گردشگری کشاورزی شاخه‌ای از گردشگری است که در آن، کارآفرینان کشاورزی و اعضای خانوار آن‌ها، خدماتی را برای فراهم شدن امکان مشارکت عملی و اقناع نیازهای بازدیدکنندگان در محیط‌های کشاورزی ارائه می‌کنند و گردشگران در ازای برخورداری از خدمات مذکور، هزینه‌ای را به کشاورز و خانوار وی می‌پردازند.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های گردشگری کشاورزی به ‌استناد ماده(1) آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آن‌ها‌ مطابق بند(ج)، با موضوع محیط‌ها و پارک‌های طبیعت‌گردی و گردشگری روستایی و عشایری به عنوان یکی از اولویت‌های عملیاتی در برنامه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین در جریان سفرهای استانی وزیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بازدید‌های به عمل آمده از مزارع گردشگری که به دلیل عدم وجود بسترهای قانونی، بدون مجوز در حال فعالیت بودند، با توجه به درخواست متقاضیان جهت قانونمند کردن این فعالیت‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی، دستور ویژه‌ای از طرف وزیر بر رفع مشکل آن‌ها صادر شد.

معاون گردشگری با بیان اینکه در سال گذشته نیز با توجه به تاکید کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست و همچنین کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی بر صدور مجوز گردشگری کشاورزی، این امر شتاب بیشتری گرفت؛ یادآور شد: از این رو پیوند صنعت گردشگری و کشاورزی، مستقلا به عنوان یکی از برنامه‌های معاونت گردشگری در دستور اقدام قرار گرفت.

معاون گردشگری خاطرنشان کرد: علاوه بر بررسی الگوها و استانداردهای جهانی در خصوص گردشگری کشاورزی، جلسات مکرر کارشناسی با حضور صاحبنظران علمی و فعالان این حوزه نیز برگزار شد و ماحصل این نظرات طی چندین جلسه در کارگروه‌های ملی با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان حفاظت محیط‌زیست، اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در معاونت گردشگری مطرح و به مشورت گذاشته شد.

تیموری افزود: تاکنون جهت دستیابی به الگوی مورد توافق دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه ملی، پیشرفت‌های قابل‌توجهی حاصل شده و تقریبا در مراحل نهایی دستورالعمل هستیم که در صورت ابلاغ آن، بطور رسمی، بخش گردشگری کشاورزی به حوزه مصادیق و مشاغل گردشگری اضافه خواهد شد و افراد زیادی از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

معاون گردشگری یادآور شد: به منظور ارزیابی میدانی و در راستای امکان‌سنجی صدور مجوزهای مربوطه، نخستین نشست فعالان گردشگری کشاورزی ایران در روز پنجشنبه ۲۲ خرداد با حضور علاقمندان بخش خصوصی، اساتید دانشگاه و نمایندگانی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت جهاد کشاورزی، استاندار گلستان و مدیران استانی در مزرعه «توسکا» در شهر گرگان برگزار شد.

تیموری گفت: در این نشست، علاوه بر بازدید حاضرین از مزرعه، دیدگاه‌ها و نکات ارزنده‌ای مطرح و مفاهیم اساسی، خواسته‌های متقاضیان و زمان‌بندی نشست‌های بعدی احصا شد.

بنا به گفته این مقام مسوول، معاونت گردشگری به منظور توسعه زمینه‌های شغلی مرتبط با گردشگری، نسبت به تهیه چندین دستورالعمل و ضوابط فنی از جمله کمپ‌های گردشگری عشایری، مجوزهای مرتبط با گردشگری دریایی، پارک‌های طبیعت‌گردی اقدام کرده است که در آینده، با پیوستن این زمینه‌ها، اشتغال‌زایی مناسبی در حوزه‌های تخصصی گردشگری ایجاد خواهد شد.

وی بیان داشت: بهره‌مندی از ظرفیت مزارع و زمین‌های کشاورزی در صنعت گردشگری با هدف آشنایی گردشگران با روند کاشت و برداشت محصولات با تاکید بر حفظ ظرفیت تولید در مزارع و نیز  قرار گرفتن در گروه جاذبه‌های گردشگری، فرصتی ویژه و زنجیره‌ای از اشتغال و کارآفرینی را به همراه خواهد داشت و با شکل‌گیری خدمات مورد نیاز گردشگران فرصت ویژه درآمدزایی برای کشاورزان و جامعه بومی به شمار می‌آید.  

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز