جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ۲۸ خرداد ماه به همراه استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی و محلی از تعدادی از طرح های عمرانی شهرستان فردوس بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند پیشرفت آنها قرار گرفت.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که برای حضور در گردهمایی شهرداران، دهیاران و شوراهای اسلامی خراسان جنوبی و افتتاح و کلنگ‌زنی چند طرح به این استان سفر کرده است، در بدو ورود به شهرستان فردوس با همراهی استاندار خراسان جنوبی، امام جمعه و فرماندار فردوس با حضور در گلزار شهدا، به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد. 

معاون عمرانی وزیر کشور و استاندار خراسان ‌جنوبی سپس برای بازدید از شهر باغستان فردوس به ‌این منطقه سفر کردند. بازدید از ساختمان دهیاری، معابر و مسیر شاهجوی قنات بلده از برنامه‌های جمالی نژاد در این منطقه بود. 

باغشهر باغستان، شهری در بخش اسلامیه شهرستان فردوس خراسان جنوبی است که تا اردیبهشت ۱۳۹۹ با عنوان روستای باغستان علیا، مرکز دهستان باغستان از توابع شهرستان فردوس بود و همزمان با جدا شدن بخش اسلامیه از بخش مرکزی فردوس، با تغییر نام به باغستان، به شهر ارتقا پیدا کرد.

منطقه نمونه گردشگری باغستان، دومین خیابان مشجر کشور است که در ۱۵ کیلومتری شرق فردوس واقع شده و مهمترین جاذبه گردشگری آن مجموعه قنات بلده است که با قدمت ۲ هزار سال یکی از شاهکارهای طبیعی و تاریخی کشور به شمار می‌رود. 

عرصه و حریم قنات بلده با ۱۵ رشته قنات، چهار چشمه و چهار اثر تاریخی پیرامون آن شامل آسیاب باغستان «خشکان»، آسیاب باغستان «قرایی»، درختان مسیر شاهجوی بلده فردوس و تپه سرتخت باغستان، در دولت تدبیر و امید ثبت جهانی شد.

دکتر مالی نژاد در ادامه سفر به خراسان جنوبی در شهرستان فردوس از پارک خطی شهر اسلامیه بازدید کرد. این پارک خطی با پنج معبر اصلی هزار هکتار محدوده قانونی دارد و با معبری به طول سه کیلومتر شاهجوی بلده را به قنات بلده به عنوان یکی از میراث جهانی وصل می‌کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با همراهی استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی و محلی همچنین از پروژه مسکن روستایی در خانکوک فردوس بازدید کرد. خانکوک از جمله ۱۴ روستایی است که در شهرستان فردوس از پروژه مسکن روستایی سهم بسزایی داشته است. 

طرح تامین مسکن روستایی در قالب تفاهم‌نامه همکاری استانداری خراسان جنوبی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور به تعداد ۲۱۵ واحد در ۱۴ روستای شهرستان فردوس تیرماه ۹۸ آغاز شد و در حال حاضر حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. اعتبار ساخت ۱۰ هزار مسکن محرومان در سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به استان تامین شده است.

بازدیدها در روستای خانکوک با درخواست مادر شهید برای حضور در مزار شهدا و تامین اعتبار مسقف شدن این مزار پایان یافت که قرار شد با اعتبار معاونت عمرانی وزارت کشور و استانداری درخواست مادر شهید پیگیری شود و به نتیجه برسد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه از طرح احداث استخر ذخیره آب‌های سطحی فردوس نیز بازدید کرد. هدف از اجرای این استخر، کنترل روان آب‌ها و ذخیره سازی و جمع آوری آب‌های سطحی سطح شهر به منظور استفاده از آب‌های شیرین در جهت توسعه فضای سبز است. 

حجم سرمایه‌گذاری پیش بینی شده برای این استخر که ۷۰ هزار متر مکعب گنجایش دارد، تا تکمیل پروژه ۲۵ میلیارد ریال است. 

طرح احداث استخر ذخیره آب‌های سطحی فردوس در زمینی به مساحت ۲ هکتار در اراضی پایین دست منطقه جوادالائمه در حال احداث است.

محله هدف بازآفرینی شهری در منطقه جوادالائمه، از دیگر برنامه‌های بازدید امروز معاون عمرانی وزیر کشور در شهر فردوس بود. شهر فردوس در حال حاضر ۲۷.۵ هکتار بافت فرسوده مصوب دارد که اغلب در منطقه جوادالائمه، حافظ و خیابان شهدا واقع شده است. 

از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این طرح طی یک سال گذشته، تعیین تکلیف اراضی رها شده در منطقه جوادالائمه  بوده است.

جمعیت ساکن در محلات هدف بازآفرینی شهر فردوس چهار هزار نفر هستند که با توجه به تدابیر دولت و وزارت راه و شهرسازی و براساس مصوبات ستاد بازآفرینی پایدار شهری و قانون حمایت از عرضه و تولید مسکن تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند با اولویت خدمات خود را در محلات هدف ارائه کنند.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور همچنین از طرح احداث پارک گردشگری تون فردوس بازدید کرد. 

مجموعه گردشگری تون فردوس، ۱۸ هکتار مساحت دارد که احداث آن از چند سال پیش در دستور کار مدیران شهری قرار گرفت تا مهمترین نیاز گردشگران این منطقه به اسکان و بهره‌مندی از محیط مصفا در زمان استقرار برطرف شود. 

اجرای کامل این پروژه در سه فاز طراحی شد تا به احداث کمپینگ‌های اقامتی، شهربازی، کتابخانه، سایت ورزشی، سکوی نشیمن، غرفه محصولات فرهنگی و صنایع دستی، سرویس‌های بهداشتی، رستوران و چایخانه سنتی بینجامد. 

پارک گردشگری تون در ورودی فردوس از سمت طبس واقع شده که مسیر تردد مسافران و زائران است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در حاشیه این بازدیدها گفت: روند پیشرفت پروژه های عمرانی طی ماههای اخیر علی رغم شیوع کرونا در کشور متوقف نشده و کار اجرای آنها از سوی مجموعه دولت، مدیریت شهری و روستایی و بخش خصوصی و سایر نهادهای ذیربط  در حال پیگیری است.

جمالی نژاد همچنین تصریح کرد: امروزه حرکت در راستای اقتصاد دیجیتال از اولویتهای کشور است و در این عرصه استارت آپ ها از زیرشاخه های مهم این حوزه محسوب می شوند که ضرورت دارد مدیریت شهری و روستایی هم به ظرفیتهای آنها، شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی توجه لازم داشته باشند و ما در سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور آماده همکاری برای تقویت  زیرساختهای اقتصاد دیجیتال و انجام امور شهرها و روستاها بویژه شهرها و روستاهای کوچک کشور با اتکا به فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی در همکاری با وزارت ارتباطات و اپراتورهای مخابراتی هستیم.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور همچنین با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های گردشگری و میراثی استان خراسان جنوبی باید بیش از پیش احیاء و به هموطنان و گردشگران خارجی معرفی شود، گفت: جاذبه های گردشگری مناطق شهری و روستایی خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌های خوبی برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار می باشد و تلاش می کنیم با توجه به توافقنامه های ملی امضا شده و اختیارات سازمان شهرداریها و دهیارها پشتیبانی های لازم را از استان به عمل آوریم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز