وزیر بهداشت با اشاره به قرنطینه بیماران دارای علائم خفیف کرونا در منزل گفت: داروی رمدسیویر تولید داخل با وجود تحریم های ظالمانه از هفته آتی در بیمارستان ها توزیع می شود.

به گزارش مرور نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه برگزاری جلسه مجازی وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، اظهار کرد: در این نشست عنوان کردم که در سطح کشور، حداقل یک هزار و ۲۰۰ مرکز بهداشتی ۱۶ تا ۲۴ ساعته دایر کرده ایم و با ایزوله کردن افراد دارای علائم به کرونا در منزل، بار بیمارستان‌ها را کاهش داده ایم.

وی افزود: به رغم تحریم‌های ظالمانه توانستیم داروهای مورد نیاز بیماران کووید ۱۹ را وارد کرده و در کشور نیز تولید کنیم. اوایل هفته آینده دو شرکت داروسازی در کشور، داروی رمدسیویر به عنوان یکی از داروهایی که در بخشی از بیماران کووید ۱۹ تأثیراتی داشته را تولید و به بیمارستان‌های مورد نیاز عرضه می‌کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در این نشست گزارشی دادم مبنی بر اینکه خوشبختانه در بخش ساخت واکسن توفیقات بسیار قابل توجهی داشته ایم و تست‌های اولیه را پاس کرده و امیدوارم که به مراحل امیدوارکننده ای برسیم.

نمکی عنوان کرد: امروز سه توصیه مهم به سازمان جهانی بهداشت کردیم؛ اولین توصیه ما این بود که کشورهای منطقه باید بتوانند از تجارب یکدیگر استفاده کنند و توفیقات حاصل شده را به اشتراک بگذارند. دومین نکته‌ای که به عنوان یک نگرانی اعلام کردیم، این است که متأسفانه گرفتاری سازمان‌های عضو سازمان جهانی بهداشت و مبارزه نفس گیر با کرونا باعث شده اکثر کشورها از توجه به سایر مسائل بهداشتی از جمله واکسیناسیون، مراقبت از گروه‌های هدف مانند مادران باردار، کودکان و سالمندان، مبارزه با بیماری‌های واگیردار مانند سل، فلج اطفال، سرخک و سرخجه، ایدز، بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و گرفتاری‌های روحی و روانی غافل شوند.

وی افزود: اوایل هفته نشستی با رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور داشتیم که آنها را مکلف کردم که فردی را به عنوان مدیر اجرایی پروژه کووید ۱۹ منصوب کنند تا سایر همکاران بتوانند به سایر مسائل بهداشتی و درمانی بپردازند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سومین توصیه ما به سازمان جهانی بهداشت این بود که با زورگویی و فشار بعضی از زورگویان جهانی به کشورها در مورد تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، مقابله کنند تا همه کشورها از نظر اقتصادی بتوانند بیماری‌های واگیر به ویژه کووید ۱۹ را به خوبی مدیریت و با آن مقابله کنند.

نمکی در خصوص همکاری‌های ایران با کشورهای منطقه برای مقابله با کرونا، گفت: تاکنون چندین نشست ویدئوکنفرانسی با وزرای بهداشت کشورهای دوست و همسایه و سایر کشورهای منطقه داشته ام و در خصوص انتقال تجربیات ایران به همه کشورهای منطقه، اعلام آمادگی کرده ایم.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با وزیر بهداشت عراق در تهران داشتیم، اعلام کردیم که در انتقال تجارب خودمان به خصوص روش بسیار موفقی که برای غربالگری کل جمعیت کشورمان داشتیم و همچنین انتقال تجارب فنی دیگری که در این مدت اندوخته ایم مانند پروتکل‌های درمانی و…، آمادگی کامل داریم.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز