بهاره آروین صبح امروز در نطق پیش از دستور خود اعلام کرد از حضور در هیات رئیسه شورای شهر تهران کناره گیری کرده است.

به گزارش مرور نیوز، بهاره آروین عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران  با بیان اینکه اکنون پنجمین دوره شورای شهر تهران، شفاف‌ترین نهاد پارلمانی در ایران است، گفت: در سه سال گذشته، با پیگیری اعضای هیئت رئیسه و همراهی مؤثر اعضای شورا، اقدامات مهمی در جهت شفافیت شورا انجام شده است که می توان به راه‌اندازی سامانه گردش طرح‌ها و لوایح به منظور الکترونیک و سیستماتیک کردن فرآیند بررسی طرح‌ها و لوایح و انتشار عمومی و به روز دستور جلسات شورای شهر به همراه کلیه ضمائم روی وب سایت شورا اشاره کرد.

وی اظهار کرد: همچنین پیگیری پخش زنده جلسات صحن به صورت منظم و فراگیر در وب سایت شورا و ارتقای کیفیت آن، راه‌اندازی سیستم نوبت‌گیری الکترونیکی و شفاف، تهیه استاندارد مشروح مذاکرات شورا و انتشار عمومی و استاندارد آن به همراه آراء موافق و مخالف در رأی‌گیری‌های انجام شده، به همراه انتشار صوت جلسات در وب سایت شورا از دیگر اقدامات انجام‌شده در این دوره از شورای شهر تهران است.

آروین گفت: راه‌اندازی و به‌کارگیری سیستم رأی‌گیری الکترونیکی نیز از دیگر اقدامات دوره پنجم شورای شهر تهران است که امکان ثبت سیستماتیک آراء و انتشار و نمایش عمومی آن را برای کلیه اعضای شورا و حاضران در صحن فراهم کرد.

وی اظهار کرد: تمامی این اقدامات نه فقط برای اولین‌بار در شورای شهر تهران بلکه برای اولین‌بار در کشور انجام شده است و می‌تواند الگویی برای دیگر نهادهای شورایی و پارلمانی به ویژه مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

آروین گفت: هدف اول و آخر من از حضور در هیئت رئیسه شورا به سرانجام رساندن همین اقدامات به منظور تحقق یکی از محورهای چهارگانه طرح شهرداری تمام شیشه‌ای یعنی تحقق شفافیت در خود شورای شهر بود که با همت و پیگیری و همراهی مؤثر دیگر اعضاء به سرانجام رسید و امروز وقت آن است که در آخرین سال فعالیت شورای پنجم، این جایگاه در اختیار همکاران دیگر قرار گیرد.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران تاکید کرد: با همراهی و دغدغه‌ای که در همکارانم برای پیشبرد و تحقق شفافیت سراغ دارم امیدوارم که این اقدامات، به خصوص برخی مراحل باقیمانده از جمله استفاده کامل از سامانه گردش طرح‌ها و لوایح و نیز اتصال سیستماتیک باز و بسته کردن میکروفون‌ها به سیستم نوبت‌گیری الکترونیک و مهم‌تر از همه این‌ها، تهیه و انتشار به روز مشروح مذاکرات شورا که متاسفانه به دلیل برخی ناکارآمدی‌های اداری و کندی‌های بروکراتیک، تهیه آن از ابتدای سال ۹۹ متوقف شده است، با جدیت از سوی همکارانم در هیأت رئیسه جدید شورا پیگیری شود.

آروین ضمن ابراز امیدواری نسبت به پایداری شفافیت ایجادشده در سال‌های بعدی گفت: ان‌شاءالله با گسترش و افزایش مطالبه‌گری عمومی پیگیرانه و مستمر جامعه مدنی، شفافیت به وجود آمده در میان‌مدت و بلندمدت ثمرات خود را در بهبود کیفیت سیاست‌گذاری در شورای شهر پایتخت عیان خواهد کرد.

وی در بخش بعدی سخنان خود بیان کرد: از همان سال اول که هر دو منشی هیئت رئیسه از میان خانم‌ها انتخاب شدند، همواره این نگرانی و دغدغه را داشتم که فرودستی جنسیتی ناشی از پس‌زمینه‌های فرهنگی با قرار گرفتن خانم‌ها در جایگاه منشی تشدید شود و زمینه‌ساز تعمیق کلیشه‌های جنسیتی شود و علی‌رغم این دغدغه، تصمیم گرفتم تحقق شفافیت را نسبت به پیگیری مطالبات ناظر بر رفع تبعیض و نابرابری‌های جنسیتی در اولویت قرار دهم که نمی‌دانم اشتباه کرده‌ام یا نه. به‌هرحال انسان در سیاست ناگزیر از چنین تصمیم‌گیری‌هایی است تا بتواند به اهداف مختلف اولویت دهد. به تعبیری سیاست انتخاب میان خوب و بد نیست؛ بلکه انتخاب میان خوب‌هاست.

آروین درادامه نطق خود با اشاره به اینکه سه سال حضورش در هیأت رئیسه صرف اولویت‌بخشی و پیگیری تحقق شفافیت در شورای شهر شد، گفت: به گمانم زمان آن رسیده است که باتوجه به تحقق این هدف و اولویت، اکنون پاسخ دادن به یکی از مطالبات به‌حق جامعه زنان ایرانی در دستور کار شورای اصلاح‌طلب قرار گیرد؛ به‌گونه‌ای که زنان نه فقط در جایگاه منشی و همکار رئیس جلسه، بلکه خود در جایگاه اداره‌کننده اصلی جلسه قرار گیرند.

وی تصریح کرد: واقعیت آن است که شاید تا سال‌ها دیگر چنین فرصتی دست ندهد که هم حدود یک سوم از اعضای شورای شهر پایتخت را زنان تشکیل دهند و هم شورایی منسجم و یکدست با رویکردهای اصلاح‌طلبانه بر سر کار باشد که دغدغه و مطالبات برابری‌گرایانه زنان مورد اجماع و توافق جمعی آن‌هاست.

آروین اظهار کرد: از همه شما همکاران  تقاضا می‌کنم فرصت تغییر در هیأت رئیسه را که با کناره‌گیری بنده در سال چهارم فراهم می‌شود برای پاسخگویی به مطالبات جامعه زنان مغتنم شمرده و با انتخاب یکی دیگر از زنان شورا در جایگاه نائب رئیس شورا، هم به کلیشه‌های جنسیتی حضور زنان در جایگاه منشی پایان داده و هم با ارتقای جایگاه زنان در هیئت رئیسه، بخشی از مطالبات به حق زنان را در جامعه محقق سازیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز