رضوان حکیم زاده در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد بازگشایی مدارس به معنای حضور فیزیکی دانش آموزان سر کلاس نیست.

به گزارش مرور نیوز، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در برنامه تکیه خانه شبکه دو که صبح امروز روی آنتن رفت با بیان اینکه بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریورماه به معنای باز کردن مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان سر کلاس نیست، گفت: برای ما موضوع مهم تداوم جریان آموزشی و پرورشی است و اینکه بچه‌ها سال تحصیلی را بدون هیچ مشکلی آغاز کنند. شروع جریان آموزش به گونه‌ای باشد که با رعایت پروتکل ها دانش آموزان بدون مشکلی سال تحصیلی را آغاز کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده بود، با همت بالای دبیران سال تحصیلی گذشته را بدون مشکل خاصی به پایان رساندیم و برای سال تحصیلی جدید هم همه تمهیدات اندیشیده شده است.

حکیم زاده گفت: یکی از دستاوردهای این جریان، درگیری والدین در امر آموزش بود. قبلاً شاید والدین دانش آموزان در جریان تحصیل نبودند. خصوصاً در بخش ابتدایی والدین پای کار آمدند هر چند در سند تحول بنیادین آمده که والدین شرکای اصلی و راهبردی هستند و امیدواریم این دستاورد را حفظ کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره جذب معلمان برای سال تحصیلی جدید نیز گفت: مذاکرات با سازمان اداری و استخدامی انجام شده است و مجوز برای جذب معلم گرفتیم اما نیازی که مشکل ما را حل کند بیشتر از مجوزهاست و ان‌شاءالله با محاسبه تراکم دانش‌آموزان، نیاز واقعی مورد توجه قرار گیرد و بتوانیم در راستای عدالت آموزشی و فراهم کردن فرصت های بهتر یادگیری قدم بر داریم و معلمان را بیشتر جذب کنیم. هفته گذشته در وزارتخانه میزبان رئیس سازمان اداری و استخدامی بودیم.

وی درباره تلاش آموزش و پرورش برای حفظ و ارتقای جایگاه معلمان نیز گفت: با پیگیری هایی که انجام شد شاهد افزایش ضریب فوق العاده برای معلمان بودیم. برای اعتراضاتی که معلمان دارند که گاه با مدرک و تخصص یکسان دریافتی متفاوتی دارند باید بگویم این موضوع نه فقط در آموزش و پرورش که سایر دستگاه ها نیز وجود دارد. مثلاً دریافتی همکاران در وزارت علوم که در دانشگاه تدریس می کنند کمتر از همکاران هم تخصصشان در وزارت بهداشت هست. یعنی این تفاوت وجود دارد. در خصوص آموزش و پرورش باید بگویم که واقعاً کار کردن در مدرسه کار دشواری است؛ خصوصاً برای دوره ابتدایی. تدریس در کلاس اول به مراتب سخت تر از دوره دکتراست. معلم کلاس اول بعد از یکسال تلاش شاهد پیشرفت چشمگیری در دانش آموزانش است و برای همین است که هیچ معلم دیگری در سراسر عمر ما این تاثیر را ندارد. برای ارتقا جایگاه معلمان همچنان تلاش هایی دارد صورت می گیرد.

حکیم زاده درباره حضور دانش آموزان در مدارس و رعایت پروتکل های بهداشتی بیان کرد: برای رعایت پروتکل ها همکاری تنگاتنگی با وزارت بهداشت داریم و همه اقداماتی که انجام می دهیم با رعایت پروتکل‌هاست. باید با افتخار بگویم که ما امتحانات پایه نهم و نهایی را با شرکت بیش از ۶۰۰ هزار دانش آموزان و حتی یک مورد مشکل نداشتیم و یا ثبت نام ورودی های جدید خصوصاً پایه های اول که برای غربالگری سنجش هم مراجعه کردند مشکلی نبود و تمهیداتی اندیشیده شد که خانواده ها بدون دغدغه باشند. دستورالعمل شروع سال هم در جای جایش تاکید شده با رعایت پروتکل ها و توانستیم سرانه خاصی را دریافت کنیم و امیدواریم استمرار پیدا کند و به خانواده ها اطمینان می دهیم سلامت بچه ها اولویت ماست.

معاون آموزش ابتدایی بار دیگر با تشریح وضعیت آغاز سال تحصیلی در مناطق با توجه به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز گفت: در مناطق سفید، جایی که جمعیت دانش‌آموزی کم است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کلاس‌های درس به صورت حضوری است؛ در مناطق زرد، آموزش به صورت ترکیبی است یعنی هم در بستر مجازی و هم دانش‌آموزان با حفظ پروتکل‌های بهداشتی در مدارس حضور پیدا می‌کنند و در وضعیت قرمز نیز فقط در بستر مجازی و آموزش‌های تلویزیونی است. آموزش‌های تلویزیونی اتفاق خوبی است و خوشبختانه با توافق صدا و سیما، از ۱۵ شهریور مجدداً برنامه تلویزیونی را خواهیم داشت. عمدتاً مناطق سفید مناطق روستایی و عشایری است که آموزش ها حضوری خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز