سید کامل تقوی نژاد از افتتاح ۱۶۴ پروژه حوزه سلامت در کشور خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت روز سه شنبه در مراسم افتتاح ۱۶۴ پروژه حوزه سلامت در کشور با یادواره ۱۶۴ شهید مدافع سلامت و آغاز پویش «ره سلامت» که به صورت ویدیوکنفرانس و با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه ارتقای هتلینگ ۵۸۵ بیمارستان در این دوره انجام شده و بیش از سه میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی کشور، بازسازی و بهسازی شده است.

وی افزود: از آغاز دولت یازدهم تا کنون ۷ هزار و ۴۸۰ پروژه بهداشتی در یک میلیون و ۱۷۰ هزار متر مربع ساخته و بیش از ۱۷ هزار مرکز بهداشتی فرسوده، بازسازی شده است همچنین نرخ فرسودگی بیمارستانی در این مدت از ۵۷ به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا کنون، ۹۷ مرکز بیماری‌های خاص سرطان، ۱۸۳ کلینیک ویژه، ۱۰۰ طرح اورژانس و ۲۶۲ بلوک زایمانی افتتاح شده و در یکسال اخیر ۳۷۰ بخش مراقبت‌های ویژه ایجاد شده که در موفقیت نظام سلامت برای مقابله با کووید ۱۹ موثر بود.

تقوی نژاد یادآور شد: از امروز یک هزار و ۹۲۱ پروژه حوزه سلامت تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری می‌رسد که شامل ۱۱۹ پروژه بیمارستانی است که در راستای دستیابی به سرانه ۲.۶۲ تخت به ازای هر هزار نفر ایرانی افتتاح می‌شود.

وی اضافه کرد: تا پایان امسال ۹۶ بیمارستان با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۵۵ تخت و زیربنای یک میلیون و ۲۰۳ هزار متر مربع و در ۶ ماهه نخست سال آینده ۲۳ بیمارستان با ظرفیت دو هزار و ۷۹۸ تخت و زیربنای ۳۰۴ هزار متر مربع افتتاح می‌شود بنابراین حدود ۱۴ هزار تخت در قالب ۱۱۹ بیمارستان به ظرفیت کشور اضافه می‌شود.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت تصریح کرد: تا پایان امسال ۵۰ کلینیک ویژه، ۱۴ پروژه بهسازی و توسعه بلوک‌های زایمانی با ۱۴۸ تخت، ۲۰ پروژه تکمیل مراکز بیماری‌های خاص با ۳۶ تخت و ۵۸ پروژه توسعه اورژانس ارتقای فضای فیزیکی اورژانس بیمارستانی به بهره برداری می‌رسد.

به گفته تقوی نژاد، در ۶ ماهه اول سال آینده نیز ۲۴ کلینیک ویژه، ۹ پروژه بهسازی و توسعه بلوک‌های زایمانی با ۷۰ تخت، ۶ پروژه تکمیل مراکز بیماری‌های خاص با ظرفیت ۴۲ تخت و ۳۱ پروژه توسعه و ارتقای فضای فیزیکی اورژانس در سراسر کشور افتتاح می‌شود.

وی تاکید کرد: هدف وزارت بهداشت، ارتقای سرانه فضاهای بهداشتی از ۴۴ به ۷۵ متر مربع به ازای هر هزار نفر است که شاهد به بهره برداری رسیدن حدود یک هزار و ۵۵۴ پروژه هستیم که ۹۹۴ پروژه در چند مرحله در سال جاری و ۵۶۰ پروژه در سال آینده به بهره برداری می‌رسد. امروز ۱۶۴ پروژه به نام ۱۶۴ شهید مدافع سلامت افتتاح می‌شود و تا ۱۲ فروردین سال آینده، هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار تعداد زیادی پروژه حوزه سلامت در قالب پویش «ره سلامت» به بهره برداری می‌رسد.

تقوی نژاد افزود: یکی از اقدامات اساسی دولت‌های یازدهم و دوازدهم، توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت بود و خوشبختانه در این زمینه با تجهیز منابع و به کار گرفتن ابزارهای برنامه‌ای و بودجه‌ای در کشور اتفاقات خوبی در کشور رخ داد به طوری که ظرفیت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور در این دوره حدود ۳۰ درصد افزایش یافت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز