رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران بر لزوم استفاده از مجازات های جایگزین حبس توسط قضات برای مجرمان تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز، یحیی جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در بازدید از مجتمع قضائی قدس، گفت: مطابق فرمایش حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) مراجعات و حوائج مردم به ما نعمت الهی است و باید قدر این خدمتگزاری را بدانیم و از این امتحان الهی سربلند و با افتخار بیرون بیاییم.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اضافه کرد: با توجه به سیاست و برنامه‌های قوه قضائیه و دادگستری تهران در دوره تحول از جمله کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، ضرورت دارد؛ قضات تا آنجایی که شرایط پرونده اجازه می‌دهد از این گونه تأسیسات و نوآوری‌های جدید قوانین استفاده کنند.

وی افزود: مطالعات و کارشناسی‌ها در خصوص اجرای مجازات حبس حکایت از این دارد که زندان ما را به هدف اصلاح متهم چندان نزدیک نکرده است؛ ولی این موضوع به معنی این نیست که ما غافل از امنیت جامعه باشیم و بدین منظور باید پرونده‌ها را با دقت بررسی و هر جا تشخیص دادیم که استفاده از مجازات حبس در برقراری امنیت جامعه تأثیر دارد، باید با جدیت اعمال شود.

جعفری تاکید کرد: از دیگر برنامه‌های قوه قضائیه رسیدگی به پرونده‌های مسن، کاهش زمان رسیدگی پرونده‌ها و رفع اطاله دادرسی است که در اولویت سیاست‌های اجرایی ستاد محاکم تهران است و به جدیت پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: مراجعان ما حقوقی دارند و ما باید پاسخگوی مردم باشیم و در حال حاضر متأسفانه با حجم گسترده‌ای از ورودی پرونده‌ها روبه رو هستیم که کار جهادی ما را می‌طلبد. انشالله شاهد روزی باشیم که مردم عزیز ما در انجام کلیه امور خود نظیر تنظیم قرارداد و سایر فعالیت‌های اقتصادی، دسترسی مناسب به انجام مشاوره‌های دقیق داشته و ما شاهد کمترین دعاوی حقوقی و کیفری بین مردم و در نتیجه تعداد وارده پرونده‌ها به محاکم باشیم.

در خاتمه این بازدید از تعدادی از کارکنان اداری به مناسبت روز کارمند توسط رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز