به نظر می رسد بحران مالی در شهرداری آنچنان جدی است که شورا را مجبور کرده تا برخلاف تمامی وعده هایی که قبلا داده بود، مجوز کسب در آمد از محل ساخت و ساز ها در شهر را صادر کند. رویه ای که شورا و شهرداری این دوره، تا همین چند ماه قبل از آن به عنوان "شهرفروشی" یاد می کرد.

به گزارش مرور نیوز، هنوز سه سال از آغاز انتقادهای مدیریت شهری جدید نسبت به عملکرد مدیریت شهری دوره قبل و متهم کردن وی به شهرفروشی و کسب درآمد از محل ساخت و ساز نمی گذرد که شورای شهر درصدد برآمده تا جبران مافات کند و کسری شدید بودجه و بحران مالی شهرداری را از محل ساخت و ساز تامین کند. تامین منابع از محلی که قبلا اعضای همین شورا و مدیران جدید شهرداری از آن به عنوان شهرفروشی یاد می کردند! سناریویی که استارت آن عملا دیروز و در صحن شورا زده شد.

اولین جرقه این سناریو را نیز نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران زد که با ارایه گزارشی از تحقق درآمد شهرداری در 5 ماهه نخست سال جاری گفت: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب موظف بوده، در برش عملکردی پنج ماهه خود نسبت به تأمین منابع در سقف ۱۲ هزار و ۷۳۹ میلیارد تومان اقدام کند. طی این دوره پنج ماهه مبلغ ۷ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد درآمد کسب کرده است.

وی با ذکر اینکه طی پنج ماه مذکور کسری عملکردی ۵ هزار و ۷۷ میلیارد تومانی و معادل ۴۰ درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می‌شود گفت : از کل درآمد پنج ماهه (۷ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان) معادل ۲۹ درصد آن درآمد پایدار و ۷۱ درصد آن درآمد ناپایدار است.

خزانه دار شورای شهر تهران درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه مرداد ماه نیز گفت: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است، در برش عملکردی مرداد ماه خود نسبت به تأمین منابع در سقف ۲ هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان اقدام کند. در این ماه مبلغ یک هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان معادل ۸۰ درصد درآمد کسب شده است. از کل درآمد مرداد ماه معادل ۳۲ درصد آن درآمد پایدار و ۶۸ درصد آن درآمد ناپایدار است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تحلیل و ارزیابی درآمد و هزینه شهرداری تهران گفت: به عبارتی می توان گفت که کسب درآمد، نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، و از ۸۵ درصد در سال ۹۸ به ۶۰ درصد در سال جاری رسیده است. کاهش ۲۵ درصدی کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل، به دلیل رکود پیش آمده در فضای کسب و کار و همچنین افزایش ۳۸ درصدی بودجه مصوب پنج دوازدهم سال جاری نسبت به سال گذشته است.

 

خزانه‌دار شورای شهر تهران همچنین اظهار کرد: از کل درآمد پنج ماهه ۲۹ درصد آن درآمد پایدار و ۷۱ درصد آن درآمد ناپایدار است. در مدت مشابه سال گذشته از کل درآمد وصولی ۳۵ درصد آن از درآمد پایدار و ۶۵ درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است. کاهش شش درصدی درآمد پایدار نسبت به مدت مشابه سال قبل شاخص مهم و تامل‌برانگیزی است. از کل درآمد مردادماه ۳۲ درصد آن درآمد پایدار و ۶۸ درصد آن درآمد ناپایدار است.

 بلافاصله بعد از این سخنان ؛ رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز وارد بحث شد و با ادامه موضوعی که رسولی آغاز کرده بود از عملکرد شهرداری تهران در تحقق بودجه و برنامه سال ۹۹ انتقاد کرد و گفت: شهردار تهران باید بداند که موضوع تحقق برنامه اولویت محور، مطالبه جدی کلیت شورا است و چنانچه به برنامه ریزی برای تحقق بودجه و عملیاتی شدن پروژه ها اقدام نکند، شورا با ایشان عهد اخوت نبسته و تغییر شهردار نیز محتمل است.

محمد سالاری در واکنش به گزارش خزانه دار شورا در خصوص هزینه ها و درآمدهای ۵ ماهه سال ۹۹ شهرداری تهران گفت: هفته گذشته به همراه آقای حق شناس جلسه‌ای را با مدیران سازمان املاک شهرداری تهران داشتیم که در این جلسه با استناد به گزارشات خزانه داری مبنی بر اینکه تنها سه دهم درصد از منابع غیرنقد شهرداری محقق شده است، آنها را مورد انتقاد قرار دادیم اما آنها در گزارش خود ارقام قابل توجهی از منابع غیرنقد را اعلام کردند که محقق شده است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان املاک، ۴,۵۰۰ میلیارد تومان از منابع غیرنقد محقق شده اما در سازوکارهای موجود قابلیت نمایش و لحاظ شدن در گزارش خزانه داری را نداشته است. به عنوان مثال یکسری از املاک شهرداری به مبلغ ۸۲۰ میلیارد تومان بابت مطالبات به بانک شهر واگذار شده است و نیز در تسویه دیون پیمانکاری و ملکی مبلغ ۸۸۰ میلیارد تومان پرداخت شده، از بابت مطالبات از رساتجارت نیز برمبنای قیمت های سال ۹۴ و ۹۵ در تعامل با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در حال مذاکره برای دریافت طریق اجرای مصوبه دولت است و حدود ۱,۶۵۰ میلیارد تومان ملک و نقدا دریافت کرده اند، همچنین واگذاری ۷۵ فقره ملک که به بسیج واگذار شده بود به مبلغ حدود ۱,۲۰۰ میلیارد تومان در حال برگشت است. اکنون سوال من اینجاست که چرا این مجموعه اقدامات در گزارش خزانه داری نمی آید و قابل نمایش نیست؟

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه گزارش های خزانه داری و گزارش هایی که در بازدیدهای میدانی در خصوص تخصیص منابع درآمدی و بخصوص منابع غیرنقد به ما ارائه می شود، نگران کننده است، خطاب به رییس و اعضای شورای شهر و مدیران شهری گفت: دیگر زمان گزارش دهی صرف و سکوت تمام شده است و علی رغم اینکه رویکردهای آقای حناچی، رویکردهای درستی در راستای انسان محور کردن شهر و انتظام بخشی به تصمیم گیری ها بوده و آرامش بخشی و احترام و تکریم ایشان به بدنه شهرداری قابل ستایش است اما باید گفت دیگر مدیریت نشسته جواب نمی دهد.

سالاری سپس با لحنی تهدید آمیز ، خطاب به شهردار گفت: من معتقدم مدیریت شهری دوره پنجم علی رغم همه چالش ها و مشکلات کشور می تواند بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۹ را محقق کند و برای این ادعا هم استدلال دارم، اما لازمه این امر این است که شورا با شهردار تهران عهد اخوت نبندد و شهردار تهران بداند که اگر به برنامه ها عمل نکند ممکن است، شورا هر لحظه نسبت به تغییر وی اقدام کند و اگر عمل کند تمام قد پشت او ایستاده است.

وی با طرح این پیشنهاد که بهتر است  جلسه‌ای را با شهردار و مدیران ایشان داشته باشیم و منابع اعتباری شهرداری تهران با مجموعه تمهیداتی که شورا و شهرداری برای مدت زمان باقی مانده در نظر دارد را بررسی کنیم گفت : من معتقدم، منابع درآمدی شهرداری بیش از آنچه در بودجه پیش بینی شده، قابلیت تحقق دارد و نه تنها ۱۰۰۰ پروژه محله‌ای که چندین برابر آن را می توان به سرانجام رساند، مشروط بر اینکه با شهردار تهران تعیین تکلیف شود و این دیدگاهی که در شهرداری بوجود آمده که منابع درآمدی وجود ندارد و نمی توانیم کاری انجام دهیم و یا چون در سال پایانی دوره هستیم، شورا و شهرداری عهد اخوت بسته اند، اصلاح شود.

اما اینها تنها اظهار نظرها در مورد استارت سناریوی شورا برای هموار کردن مسیر کسب درآمد از محل ساخت و ساز نبود. بعد از سالاری رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران نیز با ذکر اینکه  اولین اقدام برای خروج شهرداری از بحران مالی، تسهیل در بخش شهرسازی و توجه به بخش خصوصی است گفت: در واقع ما راهی به جز انجام چند کار و اقدام در شهرداری برای جبران ۴۰ درصد عقب ماندگی بودجه نداریم چرا که تاکنون ۶۰ درصد بودجه محقق شده و ۴۰ درصد تحقق پیدا نکرده است و قطعاً پروژه‌های در حال تکمیل با همین روال به سرانجام نمی‌رسد و با ادامه این روند تا انتهای سال نمی‌توانیم پروژه جدیدی در شهر تهران به سرانجام برسانیم.

مجید فراهانی سپس به صراحت اعلام کرد: اولین اقدام، سیاستگذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل در بخش شهرسازی است. یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد تشویق و استفاده از ظرفیت‌های موجود است اما در نظر بگیرید نباید اصول ما زیر سوال برود. بنابراین اولین اقدام توجه به بحث‌های شهرسازی است.

مهر تایید آقای رییس

سناریوی آغاز شده اما با سخنان رییس شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران تکمیل شد . محسن هاشمی با اشاره به ارائه گزارش وضعیت مالی شهرداری تهران در ۵ ماهه نخست سال ۹۹، اظهار داشت: با توجه به اینکه از گزارش تیرماه و مردادماه ناراضی بودیم اعضا تذکرات ویژه ای درباره درآمدهای شهرداری دادند و اظهار نارضایتی کردند و به بنده ماموریت دادند که این موضوع را پیگیری کنم و راهکاری برای آن پیدا کنم.

هاشمی همچنین در همین راستا از حضور شهردار در جلسه یکشنبه هفته آینده هم اندیشی برای رسیدن به نتیجه درباره نحوه تامین درآمدهای شهرداری خبر داد.

وی در مورد موضوع تهدید به استیضاح شهردار که توسط سالاری مطرح شده بود نیز گفت: من موافق استیضاح نیستم آقای سالاری هم منظورش این نبود. منظور این عضو شورا این بود که شهرداری نباید دلش قرص باشد که چون سال آخر فعالیتش است مورد نقد قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اما به هر حال اعضای شورا از این مساله نگرانند که چرا شهرداری در جهت جذب نقدینگی سرگردان تلاش نمی کند. ما معتقدیم که پیاده روهای تهران هم طلاست. پس نباید شهرداری کسری درآمد داشته باشد! در واقع اعتراض اعضا به این است که با حجم نقدینگی موجود در کشور ، شهرداری می تواند این حجم را به سمت خودش بکشد، اعضای شورا از این مساله نگرانند که چرا شهرداری در جهت جذب نقدینگی سرگردان تلاش نمی کند. پیاده روهای تهران طلاست.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا راهکار خاصی برای جبران این کسری بودجه شدید شهرداری دارید یا خیر؟ گفت: بله ....ما مصوبات خوبی در حوزه شهرسازی داشته ایم، مثل ایجاد خط آسمان، تی او دی و مجتمع های کنار مترو که می تواند درامدهای خوبی ایجاد کند. شهرداری محافظه کاری می کند و برعکس گذشته کلی تراکم غیر قانونی داده می شود و آنقدر بر قانون پافشاری دارد که همان پروانه هایی را که می توانیم بدهیم را متوقف کرده است.

رییس شورای شهر سپس به موضوع رکود ساخت و ساز در سال جاری اشاره کرد و گفت: هر چه قیمت زمین در تهران بیشتر می‌شود، ساخت و ساز در طبقات محدود غیر اقتصادی می شود، به طور مثال در سال ۹۱ در ۵ ماهه نخست سال، یازده هزار پروانه ساختمانی داده شده بود، در صورتیکه ۵ ماهه امسال ۲۵۰۰ پروانه داده شده یعنی رکودی به دلیل گران شدن تهران داریم و سرمایه گذاران سمت ساخت و ساز نمی آیند.

البته علاوه بر این موضوع ، رییس شورای شهر تهران باز هم در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار در مورد سرنوشت پیگیری نامه‌ای که از دفتر شهردار به شهردار منطقه ۲۱ ارسال شده و در آن از در مورد توزیع محلول های ضدعفونی کننده تقلبی در بین اقشار کم درآمد توضیح خواسته بود، نیز گفت: هنوز صحت این مساله برای من محرز نشده است .  اما به هر صورت شورای شهر به صورت جدی پیگیر است و منتظر گزارش شهردار در این زمینه هستیم ولی اطمینان داشته باشید که در صورت صحت موضوع با متخلفان برخورد سختی خواهد شد.

با این حساب ، به نظر می رسد که بعد از تکرار جسته و گریخته شورا در گذشته ؛ برای اینکه بهتر است شهرداری برای تامین کسری بودجه اش به سمت کسب درآمد از محل ساخت و سازها برود ، اینبار عزم خود را جزم کرده تا برخلاف وعده هایی که می داده ، مجوز کسب درآمد شهرداری از همین محل را صادر کند تا شهردار بدون دغدغه ، همان راهی را پیش بگیرد که قبلا از آن به عنوان "شهرفروشی " یاد می شد!

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز