معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی از توزیع یکصد هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای مطب های پزشکی خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، علی تاجرنیا معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی در خصوص توزیع واکسن آنفلوآنزا به اعضای جامعه پزشکی گفت: با توجه به اینکه در آغاز فصل سرما هستیم، با پیش‌بینی‌هایی که از گذشته صورت گرفته واکسن آنفلوآنزا به میزان سال‌های گذشته به کشور وارد شد، اگرچه با توجه به شرایط کرونا طبیعتاً میزان درخواست امسال بسیار بیشتر است اما میزانی که در کشور وارد شده طبیعتاً متناسب با سال‌های گذشته بود.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های سازمان نظام‌پزشکی این بود که کسانی که در صف اول مواجهه با بیماری هستند در وهله اول مصونیت پیدا کنند و خوشبختانه وزارت بهداشت، پرسنل و پزشکان را در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در سراسر کشور حمایت کرد و در نتیجه جهت‌گیری سازمان نظام‌پزشکی حمایت از بخشی از اعضای جامعه پزشکی هستند که در مطب‌ها مشغول فعالیت هستند که اتفاقاً این افراد صف اول و خط مقدم مواجهه با بیماران هستند و خوشبختانه با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که صورت گرفت به میزان یکصد هزار دوز واکسن آنفلوآنزا چهار ظرفیتی در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار گرفت.

تاجرنیا درخصوص اینکه این میزان واکسن برای تأمین نیاز پزشکان کفایت می‌کند، گفت: اگرچه حدود 300 هزار عضو جامعه پزشکی در سراسر کشور داریم اما با توجه به مشغولیت بخش عمده ای از آنها در بخش‌های مختلف تحت پوشش وزارت بهداشت فکر می‌کنیم که اگر این میزان به شکل درستی توزیع شود پاسخگوی نیاز افرادی که در مطب‌ها مشغول ارائه خدمت هستند را بدهد.

وی با اشاره به انجام توزیع واکسن‌ها در سرتاسر ایران و در تمام 206 شهر دارای نظام پزشکی در ایران اظهار کرد: مرحله اول توزیع در سطح کشور انجام شده و ظرف امروز و فردا توزیع واکسن‌ها در بین اعضای جامعه پزشکی شروع خواهد شد. برای دریافت واکسن پزشکان و دندانپزشکان که در مطب یا دفاتر کار مشغول خدمت هستند باید با نظام پزشکی شهرستان مربوطه تماس بگیرند و شیوه دریافت را مطلع شوند. طبیعتاً با توجه به اینکه واکسن باید در شرایط زنجیره سرد نگهداری شود و بلافاصله بعد از دریافت بایستی تزریق شود برخی از نظام پزشکی ها با داروخانه‌ها یا مراکز بهداشتی هماهنگی انجام داده‌اند که همکاران باید به آنها مراجعه کنند.

معاون توسعه مدیریت سازمان در خصوص توزیع واکسن آنفلوآنزا برای پزشکان شهر تهران گفت: در تهران با توجه به تعدد افرادی که باید واکسن را دریافت کنند از امروز و ظرف مدت یک هفته و به تدریج اس ام اس هایی به شماره موبایل همکاران در تهران بزرگ ارسال خواهیم کرد و متناسب با اطلاعاتی که افراد ارائه خواهند کرد و از جمله منطقه شهری محل سکونت یا طبابت داروخانه‌ای به آنها معرفی خواهد شد که می‌توانند با مراجعه به آنها واکسن دریافت کنند. این میزان واکسنی که در اختیار نظام پزشکی قرار داده شده صرفاً برای خود اعضای جامعه پزشکی هست و به صورت رایگان است. خواهش ما این است که همه عزیزانی که در بیمارستان‌های دولتی یا در بیمارستان خصوصی مشغول به کار هستند و از طریق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت این واکسن را دریافت می‌کنند حتی‌المقدور مراجعه‌ای به سازمان نداشته باشند تا سایر همکاران بتوانند واکسن را دریافت کنند. ما امیدوار هستیم با توجه به تامین اعتبار خوبی که برای ورود چندین میلیون واکسن دیگر صورت گرفته در گام های بعدی بتوانیم خانواده‌ها و همکاران پزشکان را هم  تحت پوشش قرار دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز