وزیر بهداشت در شصت‌‌وهفتمین نشست منطقه‌‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت از نقش این سازمان در هماهنگی برای مدیریت بیماری کرونا خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، سعید نمکی در شصت‌‌وهفتمین نشست منطقه‌‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که صبح امروز در وزارت بهداشت به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که شصت و هفتمین اجلاس کمیته منطقه‌‌ای سازمان جهانی بهداشت در منطقه‌‌ی مدیترانه شرقی را افتتاح کنم؛ نخستین اجلاس مجازی کمیته منطقه‌‌ای به دلیل شیوع بی‌سابقه و افزایش پاندمی کرونا در حال برگزاری است؛ آماده شدن برای این اجلاس از بسیاری جهات استثنایی بود که سرانجام ما به این مرحله از برگزاری رسیدیم. مطمئن هستم مانند من همه شما مشتاقانه منتظر شرکت در بحث‌‌های پربار این اجلاس هستید که طی دو روز آینده برگزار می‌‌شود.

وی افزود: برای من بسیار مایه خرسندی بود که سال گذشته ریاست شصت و ششمین اجلاس منطقه‌‌ای در تهران، جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتم؛ در آن اجلاس در زمینه موضوعات فنی مهم سلامت که دارای اهمیت خاص در منطقه بودند نظیر اجرای چارچوب پایان دادن به مرگ‌‌های قابل پیشگیری نوزادان، کودکان و نوجوانان، بهبود سلامت و توسعه، تقویت پرسنل پرستاری برای پیشبرد پوشش همگانی سلامت در منطقه میترانه شرقی و معرفی چارچوب عمل استراتژیک برای بخش بیمارستان به‌صورت پرباری مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: موضوعات مورد بحث در اجلاس نشان‌‌گر آگاهی قوی ما از این واقعیت بود که سلامت شهروندان هر کشوری منبع اصلی قدرت و پیش نیاز پیشرفت و توسعه است؛ به‌طور غیرمنتظره‌‌ای، شرایط امسال غیرعادی شد؛ از همان زمان که تلاش خود را برای پاسخگویی به این بیماری همه گیر متمرکز کردیم قصد نداشتیم ارائه خدمات ضروری سلامت، آموزش، تغذیه و معیشت مردم را به خطر بیندازیم؛ این یک چالش نسبتاً بزرگ برای سیاستگذاران و کارکنان حوزه سلامت ایجاد کرد.

نمکی گفت: پاندمی کووید-19 به شدت منطقه ما را فرا گرفت و درس‌‌های زیادی برای آموختن در سطح ملی، منطقه‌‌ای و جهانی را ارائه داد؛ رهبری، همبستگی، رویکرد "کل دولت، کل جامعه" به کارگیری افراد جامعه، همکاری‌‌های بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی در بین کشورها، ابزار‌‌های لازم برای مدیریت پاندمی کووید-19 است. علاوه بر این ما باید زیرساخت‌‌ها در حوزه فن‌‌آوری اطلاعات را تقویت کنیم که داده‌‌های قابل اعتمادتر و همچنین پزشکی از راه دور و آموزش از راه دور را در دوره جدید ارائه دهیم.

نقش WHO در هماهنگی برای مدیریت بیماری کرونا

وی افزود: اقدامات تهدیدکننده یکجانبه، نه تنها می‌‌تواند مانع از انجام مداخلات موثر در مبارزه با این بیماری همه‌گیر شود بلکه به‌طور کلی مانع از دسترسی ما به اهداف جهانی و تعهد منطقه‌‌ای در زمینه پوشش همگانی سلامت شود؛ سازمان جهانی بهداشت نقش اصلی را در هماهنگی جهانی برای مبارزه و مدیریت این بیماری بر عهده دارد؛ من از همه کشورهای عضو و سازمان‌‌های بین‌المللی درخواست دارم که از رهبری سازمان جهانی بهداشت حمایت قاطع داشته باشند؛ از نقش رهبری و تعهد زیاد برادرمان دکتر احمد المنظری، مدیر منطقه مدیترانه شرقی و کمک‌‌های همیشگی ایشان قدردانی می‌‌کنم.

نمکی یادآور شد: من در اجلاس کمیته منطقه‌ای سال گذشته، روحیه همکاری و همبستگی را به طور جدی شاهد بودم؛ اطمینان دارم این موضوع تحت ریاست دکتر هالا زاید، وزیر محترم بهداشت و جمعیت مصر که قبل از اجلاس توسط وزرای بهداشت کشورهای عضو انتخاب شده‌‌اند، ادامه خواهد یافت؛ در آخر مایلم از اعضای کمیته فرعی که طی سال جاری چندین بار تشکیل جلسه دادند و راهنمایی‌‌های لازم در مورد برگزاری شصت و هفتمین نشست منطقه‌ای که از ماهیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود همچنین در مورد دستور کار فنی این نشست تصمیم‌گیری کردند، تشکر و قدردانی کنم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز