رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت اعلام کرد مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که غالب بیمارانی که به کووید-۱۹ مبتلا شدند، به صورت خانوادگی هستند.

به گزارش مرور نیوز، پیرحسین کولیوند رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در نشست ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به هفته پدافند غیرعامل، گفت: وظیفه ما شناسایی و پایش انواع مخاطرات و تهدیدهای نظام سلامت است و برای پایداری  و مصون سازی منابع و افزایش قدرت بازدارندگی و تقویت و ارتقا آستانه نظام سلامت در سطوح مختلف وزارت بهداشت برنامه ریزی می کنیم. همچنین فرهنگسازی و آموزش تخصصی را در دستور کار داریم.

رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت ادامه داد: تهدیدها شکل های جدیدی به خود گرفته است و موارد مختلفی را به وجود می آورد. تهدیدهای زیستی، هسته ای، شیمیایی و پرتوی و اغتشاشات در قالب نظام های مختلف پیش می آید و گاهی به دنبال حوادث غیر مترقبه هم تهدیدهایی به وجود می آید. ما برای تمام این موارد در پدافند غیر عامل وزارت بهداشت اقداماتی انجام داده ایم و کمیته های بهداشت، درمان، خون و فرآورده های خونی، آزمایشگاه و تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات را تشکیل دادیم و تهدیدها را پایش می کنیم و سطح آمادگی خود را برای پاسخگویی به تهدیدها به ویژه در حوزه سایبری بالا می بریم.

شناسایی و ارزیابی جامع تهدیدها در وزارت بهداشت/ تدوین نقشه خطرپذیری کشور

کولیوند با بیان اینکه در بحث شناسایی و ارزیابی جامع تهدیدها اقدامات خوبی در وزارت بهداشت انجام شده است، گفت: سامانه و نقشه خطرپذیری کشور را آماده کرده‌ایم و می‌توانیم برآوردهای لازم را انجام داده و سناریوهای مختلف را تعریف کنیم. سیستم نوین و یکپارچه رصد و پایش را در وزارت بهداشت ایجاد کرده‌ایم و تقویت وضعیت مدیریت یکپارچه را در قالب ستاد مدیریت عملیات و بحران اورژانس انجام می‌دهیم.

لحاظ نکات پدافندی در ساخت بیمارستانهای چند منظوره

رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت گفت: دوره‌های آموزش عمومی، تخصصی، مهارتی و مدیریتی برای سطوح مختلف دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. اکنون در زمینه کرونا آموزش‌ها به صورت ویدئو کنفرانس در اختیار همکاران قرار می گیرد. یکی از اقدامات پدافند غیرعامل مستندسازی درس آموخته‌های زلزله، سیل، طوفان و حوادث تروریستی است و مستندسازی درس آموخته‌ها انجام می شود. بر این اساس اصلاح رویه‌های مهم را به ویژه مدیریتی و کاری در دستور کار قرار داده‌ایم. در عین حال ساخت بیمارستان‌ها نیز باید با نظر  پدافند غیر عامل باشد و نکات پدافندی را در ساخت و زیرساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها می‌بینیم تا چند منظوره باشند تا بتوانیم در شرایط بحران از آنها استفاده کنیم. در حوزه سایبری و تهدیدات در این حوزه پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم؛ چرا که اکنون مراکز بهداشتی و درمانی وابسته به فناوری اطلاعات هستند و بر همین اساس به صورت جدی در این مراکز اقدام می‌کنیم.

وی گفت: دیپلماسی سلامت در بین  کشورهای همسایه و در سطح جهانی بسیار مهم است تا بتوانیم چالش های ملی و بین المللی را از طریق دیپلماسی سلامت پیگیری و رفع  کنیم. در بحث آزمایشگاه ها در سطوح مختلف تشخیصی نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

همکاری با شهرداری تهران برای استفاده از ظرفیت مترو جهت انتقال مصدومان

کولیوند افزود: اقدام خوبی که در تهران و با همکاری شهرداری تهران در حال انجام است، این است که رمپ‌هایی از مترو به مراکز ترومای ما داده می‌شود و می‌توانیم از شبکه ریلی زیرزمینی برای انتقال حجم زیادی از مصدومان انجام دهیم. در زمینه مدیریت مسمومیت ها به ویژه مسمومیت های شیمیایی و الکل اقدامات خوبی انجام شده است و اسناد علمی خوبی آماده شده و در اختیار هموطنان قرار گرفته است.

شرایط کرونا خوب نیست/ اورژانس ها شلوغ است

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شلوغی اورژانس ۱۱۵ با توجه به افزایش ابتلا به کرونا ، گفت: متاسفانه در حال حاضر شرایط کرونا در کشور خوب نیست. اکنون اورژانس ما شلوغ است و تعداد تماس‌ها بسیار بیشتر شده است، اما از آنجایی که همکاران ما به صورت جهادی و بی منت دارند کار می کنند. حدود ۹ ماه است که به مرخصی نرفتند. ۴۳۰۰ نفر از همکاران ما در اورژانس مبتلا شدند و چهار نفر از همکاران نیز به شهادت رسیدند. همکاران اورژانس به صورت جهانی همچنان کار می کنند و تا به امروز هم بیمار کرونایی نداشتیم که نتوانستیم او را به بیمارستان اعزام کنیم. هرکجا نیازی بوده و با  ۱۱۵ تماس گرفته شده، پاسخگو بوده و با تمام قدرت این خدمت رسانی را ادامه می‌دهیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیش‌بینی موج‌های ثانویه و سنگین کرونا از ابتدا، گفت: از همان ابتدا قبل از اینکه کرونا وارد کشور شود، ما برنامه‌ریزی کرده بودیم و حتی نیازها به تجهیزات حفاظت فردی را اعلام کرده بودیم. بالاخره برنامه‌ریزی‌ها به همان صورت پیش رفته است. از فروردین و اردیبهشت که شرایط مقداری آرام شد، به طور مرتب از زبان وزیر بهداشت و سایر مسئولان می‌شنیدید که ما در پاییز با موج سخت‌تری مواجه خواهیم بود و شرایط سخت‌تری را خواهیم داشت. به همین دلیل است که اکنون بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با این شدت و به صورت واقعا جهادی کار می‌کنند و بیماران زیادی را هم نجات می‌دهند.

لزوم کمک همه جانبه همه دستگاه ها

کولیوند افزود: آنچه که در حال حاضر مورد نیاز است، کمک همه جانبه همه دستگاه‌ها را می‌طلبد تا فقط وزارت بهداشت تک و تنها نماند. در عین حال رعایت مباحث بهداشتی در نظر استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و سفرهایی که انجا می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرند. گرچه وقتی وضعیت کشورمان را با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که کشورهای دیگر هم همین موج شدید کرونا را دارند، اما با تمام این شرایط به نظر من وزارت بهداشت دارد تلاشش را انجام می دهد که مقام معظم رهبری هم از جهادگران حوزه سلامت تشکر کرده‌اند. با تمام این شرایط همه دستگاه‌ها و مردم باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم به این بیماری غلبه کند.

وی ادامه داد: خود سازمان اوژانس کشور را علی‌رغم این تحریم‌های ظالمانه روزبروز تقویت می‌کنیم. علی‌رغم اینکه حتی قطعات آمبولانس و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز را به ما نمی‌دهند و با سختی باید آن‌ها را تهیه کنیم، اما کار هیچ بیماری زمین نیفتاده و نشده که بیماری با ۱۱۵ ما تماس بگیرد، اما نتوانیم پاسخ دهیم. تاکنون رضایتمندی از اورژانس ۱۱۵ بسیار عالی و مورد قبول مردم بوده است. در حوزه فوریت‌های پزشکی رتبه ما بسیار عالی است.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای داوطلب و جهادگر در اورژانس و آموزش‌های پدافندی نیز گفت: نیروهای جهادی همه جا می‌توانند حضور داشته باشند و ما از کمک همه نیروهای جهادی استقبال می‌کنیم. انصافا هرکجا که نیروهای جهادی وارد کمک و مرحله عملیات شدند، ما موفق بودیم. باید قدر این نظام و رهبر عزیزمان را بدانیم که مبدع این فعالیت‌ها هستند. در بحث‌های آموزشی هم از طریق فضای مجازی، هم از طریق رسانه ملی و هم از طریق سامانه ۱۱۵ اورژانس، آموزش‌های مختلف از نظر پدافند زیستی، فوریت‌های پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه می‌شود. همچنین هماهنگی با آموزش و پرورش داریم تا بتوانیم در قالب شاد آموزش‌ها را انجام دهیم.

ابتلای خانوادگی در اغلب مبتلایان کرونا

وی تاکید کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که غالب بیمارانی که به کووید-۱۹ مبتلا شدند، به صورت خانوادگی هستند و گاهی می‌بینیم که یک خانواده در بیمارستان بستری شده‌اند. بنابراین باید عایت پروتکل‌ها جدی‌تر باشد و مردم و سایر دستگاه‌های بیش از پیش کمک کنند.

برنامه ریزی برای بازتوانی نظام سلامت

رییس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوال ایسنا، درباره اقدامات پدافند زیستی در حوزه تهدیدات زیستی مانند کرونا، گفت: در حوزه پدافند زیستی آنچه برای ما مهم است، اصل شناسایی، پایش، تشخیص و هشدار نسبت به انواع مخاطرات و تهدیدات زیستی است تا بتوانیم سلامت پایداری را ایجاد کرده و منابع‌مان را مصون‌سازی کنیم. همچنین بعد از آن افزایش قدرت بازدارندگی است که بتوانیم پیشگیری کرده و بتوانیم آستانه تحمل نظام سلامت را از سطح محلی، استانی و ملی ارتقاء دهیم. در حال حاضر که شرایط سخت است، هم توانستیم آستانه تحمل حوزه سلامت را به گونه‌ای نگه داریم که مشکلات حادی ایجاد نشود و در زمینه بازتوانی نظام سلامت نیز برنامه داریم. از همه مهمتر در این زمینه فرهنگسازی، آموزش عمومی و مدیریت یکپارچه است که در سطوح مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود تا بر اساس آن یک ارتقاء فرهنگ پدافند غیرعامل زیستی شکل بگیرد تا بتوانند غلبه پیدا کنند.

وی افزود: البته در حال حاضر هجمه زیادی از مبتلایان به ویروس کرونا وجود دارد که با این شرایط با توجه به برنامه ریزی‌ها و خدمات جهادی در نظام سلامت کار در حال انجام است. به طوری که تا به امروز بیماری پشت در بیمارستان نمانده و یا اینکه هیچ بیماری به دلیل عدم وجود امکانات، دارو و تجهیزات آسیب ندیده است. خدارا شکر کارها به نحوه خوب انجام می‌شود و تمام تلاش وزارت بهداشت کمک کردن به بیماری کووید-۱۹ است. البته ما بیماران اورژآنسی دیگری را هم داریم و از آنها غافل نشدیم. حتی در حوزه توسعه منابع هم کم نگذاشتیم. در همین سازمان اورژانس انواع و اقسام پروژه‌های مربوط به فوریت‌های پزشکی افتتاح شده و به ظرفیت خدمات رسانی اضافه شده است. افزایش تخت‌های اورژانس، بستری، آی سی یو و دیالیز نیز انجام شده است.

کولیوند در پاسخ به سوال دیگری درباره سرانجام ایجاد بیمارستان صحرایی در پادگان قلعه مرغی و استفاده از رمپ پرواز آن برای انتقال هوایی مصدومان در تهران، گفت: در این زمینه خوشبختانه در حال حاضر بیس بالگردهای ما در آنجا مستقر شدند. در حال پیگیری هستیم تا اگر بتوانیم، کمک بگیریم و سنگرها و ساختارهای زیرزمینی را تحویل گرفته و آن‌ها به بیمارستان صحرایی برای مواقع بحران بدل کنیم. البته این موضوع همچنان در حال پیگیری است و هنوز به توافق خاصی نرسیده‌ایم. اولین توافقی که انجام شد، بحث استقرار بیس اورژانس هوایی تهران بود که با حمایت شهرداری و نیروهای انتظامی در حال انجام است. قرارگاه ثارالله و فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این زمینه به ما کمک کردند.

بیمارستان های ۴۰ ساله و بالاتر

کولیوند درباره کمک سامانه رصد و پایش به وضعیت بیمارستان‌ها و ارائخ خدمت به بیماران، گفت: یک واقعیتی که باید آن را بپذیریم این است که بسیاری از بیمارستان‌های ما به ویژه در تهران عمرشان بالای ۴۰ سال است. علی‌رغم اینکه بیمارستان‌های زیادی ساخته شده و تخت‌های زیادی به ظرفیت بیمارستان‌ها افزوده شده، اما برخی از مراکز درمانی ما ممکن است در برابر برخی تهدیدات توان نداشته باشد که این یک واقعیت است. از طریق ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت و معاونت توسعه، پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود و بحث مقاوم‌سازی‌ها روزبروز جدی‌تر گرفته شده است و اقدامات موثری در این زمینه انجام شده است.

وی افزود: اگر وضعیت سازه‌ای مراکز درمانی را یک بررسی اجمالی کنید، می‌بینید که نسبت به قبل پیشرفت‌های چشمگیری انجام شده است. اما بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جدید و یا هر بخش جدید که بخواهد به سیستم بهداشت و درمان اضافه شود، مکلف به رعایت اصول پدافندی است از نقشه‌های معماری و ساختمانی گرفته تا برق و... که مکلفند که اصول پدافندی را به صورت جدی مدنظر قرار داده و ساخت و سازها بر اساس آن انجام شود. در مقابله با هر بحرانی سعی کردیم که سناریوی مختلفی را داشته و آمادگی خودمان را برای پیشگیری و پاسخ تقویت کنیم. در این شرایط هم بحران‌ها و حوادث غیرمترقبه دیگری هم داشتیم که نسبت به پاسخ‌دهی به آن اقدام شده است.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره سند جامع پدافند شهری و شرایط آن در حوزه سلامت، گفت: در سند جامع پدافند همه قسمت‌ها دیده می‌شود که یکی از قسمت‌ها هم بحث سلامت است که در این حوزه مباحث شیمیایی، پرتوی، زیستی، هسته ای و... دیده شده است و حتی حوادث غیرمترقبه‌ای که می‌تواند حوادث دیگری را ایجاد کند در این سندها دیده شده و اقداماتی برای بازدارندگی، پیشگیری، پاسخ و ریکاوری وجود دارد. سند جامع می‌تواند برای ارتقاء هر بخشی موثر باشد.

وضعیت استخدام های جدید در اورژانس کشور

وی درباره سرانجام استخدام نیرو در اورژانس، گفت: در حوزه استخدام‌ها تقریبا در هفت هزار پرسنل جدیدی که برای وزارت بهداشت استخدام می‌شود، ۱۱۴۵ نفر به اورژانس فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی ۱۱۵ اختصاص داده شده که به محض برگزاری آزمون به این تعداد به جمع تکنیسین‌های پرتلاش فوریت‌های پزشکی اضافه می‌شوند. همچنان تلاش می‌کنیم که کمبود نیروی انسانی و منابع انسانی‌مان را در قالب استخدام‌ها تامین کنیم. واقعیت تلخ این است که بسیاری از نیروهای ۱۱۵ در قالب نیروهای شرکتی کار می‌کنند و اورژانس ۱۱۵ با توجه به اینکه از اساسی‌ترین وظایف حاکمیت و حکومت است، پرسنلش باید پرسنل رسمی آن سازمان باشند. تمام تلاشمان این است که بتوانیم جذب نیروها را به صورت پیمانی و رسمی ادامه دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز