رئیس سازمان نظام پرستاری در آیین بزرگداشت روز پرستار بیان کرد: آقای رئیس جمهور عده‌ای در حوزه کرونا سلامت خود را برای همیشه از دست می‌دهند ما نمی‌گویمم برای آنها مثل دفاع مقدس جانبازی در نظر بگیریم بلکه باید مزایایی برای آنها در نظر گرفته شود.

به گزارش مرور نیوز، محمد میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری در آیین بزرگداشت روز پرستار که با حضور رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: تبریک ولادت حضرت زینب و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و مدافعان سلامت گفت: ده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشت و پرستاران در نبود واکسن جان فشانی کردند، بالغ بر 100 نفر شهید شدند و بالغ بر 60 هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند، آیین‌نامه شهدای سلامت باید زودتر تعیین تکلیف شود تا وضعیت این افراد مشخص شود.

وی افزود: طی 8 سال گذشته سهم پرداختی از جیب مردم کاهش پیدا کرد و از سازمان برنامه بودجه و وزیر بهداشت و معاونان وزارت بهداشت تشکر می‌کنم و موضوع استخدام را مد نظر قرار دهید، طبعات کمبود نیرو مستقیم به بیمار برمی‌گردد بر اساس حداقل استاندادرها باید 2.5 نفر نیرو به ازای هر تخت داشته باشیم اما الان یک نفر به ازای هر تخت بیمارستانی داریم این موضوع باعث شده که به پرستاران اضافه کار اجباری بدهیم و پرستار به دلیل شیفت‌های دوم و سوم به ازای 20 سال خدمت 60 سال خدمت کند.

رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: مجوزهای خوبی داده شده است برای جذب پرستاران، اما آقای رئیس جمهور این افراد باید زودتر جذب شوند و اگر روند استخدام کند باشد دردی دوا نمی‌شود در بحران کرونا 60 هزار نفر مبتلا داریم و 7 هزار نفر منفک شده هستند و پرستارانی داریم که 2 هفته بر بالین بیمار حضور دارند اما با این حال تعداد آنها کم است.

وی تاکید کرد: اگر در زمستان بحران دیگری داشته باشیم و با افزایش توسعه تخت‌های بیمارستانی با کمبود نیرو مواجه می‌شویم و بار افزایش تخت‌ها روی دوش پرستاران موجود می‌افتد.

وی افزود: طی 7 الی 8 سال گذشته تعداد نیروهای پرستار کم شده است. نظام پرداخت در نظام سلامت بسیار تبعیض آمیز و غیرعادلانه است و گروه‌های متخصص برای ما مورد احترام هستند و رزق و روزی نباید درست یک سری افراد باشد و افرادی که در اتاق عمل کار می‌کنند و در جای شیک کار می‌کنند دریافتی بیشتری داشته باشند. کرونا نظام پرداخت ناکارمد ما را اثبات کرد، امروز وزارت بهداشت با شیفت‌های چند ساعته مواجه است و بیشترین ضریب اشغال تخت را داریم، ولی درآمد بیمارستان کاهش پیدا کرده است و همه از این نظام پرداخت ناراحت هستند اگر نظام پرداخت قرار است با همین روال باشد هرکسی باید بر اساس وظایف خود از درآمدهای بخش‌ها استفاده کند، بحث مشاغل سخت و زیان آور در موضوع نیروهای بالینی نظام سلامت باید مد نظر قرار داشته باشد.

میرزابیگی گفت: قانون بهروه‌وری فدای سایر قوانین شده است و پرستاران از مزایای قانون مساغل سخت و زیان آور محرومند و به درستی در کشور اجرا نمی‌شود و باعث گله‌مندی همکاران ما است.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه به قانون تعرفه‌گذاری شورای عالی بیمه باید یک عضو از گروه پیراپزشکی و پرستاری داشته باشد و یکی از کرسی‌ها باید در اختیار گروه پیراپزشکی قرار بگیرد تا موضوع حقوق پرستاران را دنبال کند؛ آیین نامه‌ای که شورای عالی امنیت ملی تدوین کرده است در حوزه شهدای سلامت کامل نیست و باید این حد از سخت‌گیری و محدودیت‌ها برای مدافعان سلامت جایز نیست به دلیل اینکه افرادی در این مثار جان خود را از دست دادند

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور عده‌ای در حوزه کرونا سلامت خود را برای همیشه از دست می‌دهند ما نمی‌گویمم برای آنها مثل دفاع مقدس جانبازی در نظر بگیریم بلکه باید مزایایی برای آنها در نظر گرفته شود، من مواضع صنفی و حرفه‌ای را مطرح کردم و این نکته را از قول پرستاران می‌گویم که پرستاران تا آخرین نفس در خدمت نظام سلامت هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز