مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران عوامل اصلی آلودگی هوای زمستانه پایتخت را استقرار نامطلوب صنایع، تردد خودروهای فرسوده، دیزلی و موتورسیکلت‌ها اعلام کرد.

به گزارش مرور نیوز، همزمان با افزایش غلظت آلاینده‌های هوا و پایداری جوی در تهران و به منظور کنترل و نظارت بر هرگونه تخلف زیست محیطی، عصر روز گذشته گشت و پایش شبانه محیط زیست استان تهران از صنایع و واحدهای دارای پتانسیل آلودگی هوا ، با حضور سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اجرا شد و تا نیمه‌های شب ادامه داشت.

محمودی در حاشیه برنامه گشت و پایش صنایع استان با اشاره به اینکه در فصول سرد سال که سطح زمین سرد شده و شرایط وارونگی دما اتفاق می‌افتد، شاهد انباشت آلاینده‌ها به دلیل عدم حرکات عمودی هوا هستیم و حدود ۲۰ روزی هست که شرایط پایداری هوا حاکم بوده و شاهد انباشت آلاینده‌ها در اکثر شهرهای صنعتی بویژه تهران هستیم، افزود: بر همین اساس برنامه گشت و پایش شبانه روزی صنایع استان در دستور کار محیط زیست استان قرار گرفت.

وی ادامه داد: در پایشهای صورت گرفته در سطح شهر تهران خوشبختانه مازوت سوزی در هیچیک از واحدهای صنعتی نداشته‌ایم و کارگاه‌هایی مانند شن و ماسه و بتن که مربوط به ذرات گرد و غبار هستند نیز در این مدت تعطیل بوده‌اند.

محمودی با اشاره به بازدید و پایش کارخانه سیمان تهران در جنوب پایتخت افزود: در بازدید و بررسی صورت گرفته از این واحد مخازن سوخت مازوت پلمب بوده و یک خط این واحد فعال و سوخت گاز مصرف می‌کرده و همچنین خروجی نرمال نیز داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در پایشهای انجام شده از نیروگاه برق بعثت هم مخازن مازوت پلمب بود، اظهار داشت: در این واحد نیز سوخت تمام بخش‌های فعال گاز بوده و خروجی گازها نرمال بود.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه صنایع بسیار زیادی در اطراف شهر تهران مستقر هستند و به فرض رعایت همه مسائل مربوط به خروجی نرمال در این واحدها باز هم اثرات آلودگی این واحدها به دلیل استقرار نامطلوب این واحدها در سال‌های گذشته وجود دارد، تصریح کرد: به علاوه اینکه خودروهای فرسوده و دیزلی و موتورسیکلت‌ها نیز در سطح شهر تهران تردد دارند و همه اینها عواملی هستند که در چنین شرایطی باعث افزایش آلودگی هوای تهران می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با تاکید بر اینکه گشت و پایش شبانه روزی صنایع بزرگ و کوچک در تهران ادامه داشته و با واحدهای آلاینده و متخلف برابر قانون برخورد می‌شود، از شهروندان خواست با توجه به اینکه شرایط آلودگی هوا تا پایان هفته ادامه خواهد داشت از تردد غیرضروری پرهیز کرده و از انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی در فضای باز جدا خودداری کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز