وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: دامنه کتاب در مسیر تربیت انتها ندارد. ما با کتاب می خواهیم مسیر تربیت را به پیش ببریم.

به گزارش مرور نیوز، محسن حاجی میرزایی در اختتامیه هجدهمین جشنواره کتاب رشد که صبح امروز برگزار شد، گفت: همواره حضور در رویدادهایی که با موضوع کتاب برگزار می شود جذاب است چون کتاب نقش رفیعی در تمدن انسانی دارد. خلقت و تعدیل آدم وجهه کریمه خداوند است اما آنگاه که تعلیم با قلم می شود خداوند اکرم است و این موقعیت رفیعی برای کتاب است.

وی ادامه داد: انسان ها از مسیر شنیدن و دیدن و اندیشیدن غنی می شوند و شکل می گیرند و کتاب امتداد هر سه است. کتاب فرصت انتخاب کردن می دهد. در کتاب هیجان ها هم غنی می شود و عمق پیدا می کند. تمدن با کتاب جان می گیرد و اندیشه با کتاب قوت پیدا می کند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: تعبیری داریم که می گوید کتاب عرصه جولانش گسترده است و می تواند جان را جلا بدهد و انسان را غنی کند و هم ممکن است مسیر او را در معرض کاستی ها قرار دهد. دامنه کتاب در مسیر تربیت انتها ندارد. ما با کتاب می خواهیم مسیر تربیت را به پیش ببریم.

وی ادامه داد: اتفاق مهمی در عرصه تربیت در حال شکل گیری است که پیام کلی اش این است که ذهن انسان مخزنی برای انباشته کردن اطلاعات نیست و باید مجال خلاقیت پیدا کنند و پرسش گری و پژوهشگر باشند؛ باید نقاد باشند و برای زیستن مستقل و شرافتمند که توانایی مشارکت موثر در حیات اجتماعی دارد آماده باشند. در چنین رویکردی کتاب تنها در صدد انباشته کردن اطلاعات بر نخواهد آمد.

حاجی میرزایی بیان کرد: تعلیم و تربیت در صدد دانش افزایی نیست بلکه در صدد این است که همه وجوه شخصیت انسان را بارور کند. در فرصتی که به کتاب پرداخته می شود باید کتاب هایی معرفی شوند که این ظرفیت را دارند. اینکه چه موضوعی برای کتاب انتخاب می شود بسیار مهم است.

وی گفت: اینکه ما آنچه می دانیم را می گوییم و می نویسیم یا آنچه باید به جامعه داده شود. در یک سو نویسنده و داشته های او موضوع است و در سوی دیگر مخاطب و نیازهای او موضوع است و ما باید پل هوشمندی بین اینها باشیم. این جشنواره باید فرصت چنین پیوندی را برقرار کند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: دانشجویی کار پژوهشی و تالیفی خود را محضر استاد برد و استاد پس از مطالعه گفت این کار بسیار صحیح و بدیعی است و دانشجو خرسند شد اما استاد گفت باید به نکته‌ای توجه کنید که نکات بدیعش صحیح نیست و نکات صحیحش بدیع نیست. ما به دنبال محتوایی هستیم که بدیع صحیح باشد.

حاجی میرزایی گفت: ما به دنبال کتابی هستیم که انسان را در تراز تمدن نوین اسلامی و سند تحول تربیت کند در این میان نقش سازمان پژوهش یک نقش کلیدی است باید در راستای ماموریت تربیتی به این پدیده نگاه کنیم چراکه تربیت یک نگاه یکپارچه است. در بین تمام موهبت‌های خدا و فرصت‌های تاثیرگذاری انسان، هیچ تاثیری عمیق تر و پایدارتر از تاثیری که از مجال نوشتن و قلم حاصل می‌شود نداریم.

در انتهای سخنان حاجی میرزایی برگزیدگان این دوره از جشنواره کتاب رشد جایزه خود را از دست وی دریافت کردند.

این مراسم در مدرسه دارالفنون برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز