محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه نباید در تهران از اتوبوس‌های دیزلی و گازی استفاده شود گفت: اگر نگاه‌ها به موضوع حمل و نقل عمومی تغییر نکند قطعا هوای تهران بهتر نمی‌شود.

به گزارش مرور نیوز، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در مراسم تجلیل از سفیران هوای پاک درباره مشکلات حمل و نقل عمومی اظهار داشت: طی سال‌های اخیر موضوع حمل و نقل عمومی کمتر پرداخته و بها داده شده است و بیشتر بر روی حمل و نقل خصوصی تمرکز یافته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت سمن‌‌ها و مردم همچنین قوه قضائیه در مورد عدم پرداخت بدهی‌های حمل و نقل عمومی از سوی دولت به صورت جدی عمل کنیم،‌گفت: بسیاری از مصوبات در این زمینه بدون اجرا مانده است و این قضیه مردم را کلافه کرده، شعار بی‌عملی و مصوبات بدون اجرا کافی نیست و به نظر می‌رسد هیچ اراده‌ای برای اجرای این موضوعات نیز وجود نداشته باشد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در قانون هدفمندی یارانه‌ها 10 درصد به مسأله حمل و نقل عمومی اختصاص داده شده است ولی سازمان برنامه و بودجه، مجلس و دولت هیچکدام این قضیه را اجرا نمی‌کنند و ریالی هم در این راستا پرداخت نشده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: بر اساس یکی دیگر از قوانین نیز دولت باید سالانه 4 هزار میلیارد تومان از اعتبارات تخصیص یافته خود را به حمل و نقل عمومی پرداخت کند که در این زمینه پرداختی صورت نگرفته است.

وی گفت: همچنین دو مصوبه تأمین 19 هزار اتوبوس و 2 هزار واگن در دولت در نظر گرفته شده که این دو مورد هم هیچکدام اجرا نشده و این در حالی است که اگر راهکاری جهت رفع مشکلات حمل و نقل عمومی اتخاذ نشود شاهد روزانه افزایش آلودگی هوا خواهیم بود.

هاشمی تصریح کرد: اگر نگاه‌ها به موضوع حمل و نقل عمومی تغییر نکند قطعا هوای تهران بهتر نمی‌شود همچنین باید به این مسأله توجه داشت که اگر مترو بسازیم و آن را تجهیز نکنیم به نوعی دور ریختن پول و سرمایه است.

وی تصریح کرد: باید دیگر در تهران اتوبوس‌های دیزلی و گازی استفاده نکنیم و 9 هزار اتوبوس برقی را خریداری کنیم همچنین باید سماجت باشد تا دولت مسؤولیت‌هایش را اجرا کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز