رئیس قوه قضاییه گفت: اجرای سند تحول قضایی نیازمند حرکت مجاهدانه است و سازمان بازرسی کل کشور باید نظارت قبل و حین بعدی را بیشتر کند؛ نظارت‌پذیری برای مدیر و کارمند ارزش است.

به گزارش مرور نیوز، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در دیدار با قضات استان سمنان با بیان اینکه دستگاه قضایی باید پناه مظلومان باشد، اظهار داشت: کمبود نیروی انسانی اعم از کارمند و غیره نمی‌تواند مجوزی برای تأخیر در رسیدگی به امور مردم باشد دستگاه قضایی باید پناه مظلومان باشد.

آیت‌الله رئیسی افزود: کیفیت و کمیت نکاتی است که دادگستری را به جایگاه بایسته هدایت می‌کند و اساس در دادگستری آن است که کارها به هنگام انجام شود تأخیر تعویق بلا وجه در هیچ مورد مجاز نیست.

وی با بیان اینکه نگه ‌داشتن شکایت در هیچ واحد قضایی و عدم رسیدگی حتی برای یک روز بدون دلایل مجاز نیست؛ تصریح کرد: با وصول شکایت به دادسرا و کلانتری باید رسیدگی و پیگیری انجام شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه کمبود نیروی انسانی اعم از کارمند نمی‌تواند مجوزی برای تأخیر در رسیدگی به امور مردم باشد تصریح کرد: باید با تلاش و کار مضاعف کار مردم انجام شود؛ چراکه گره‌گشایی از کار مردم برکات زیادی دارد.

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: به دنبال این هستیم تا استانداردهای لازم در این زمینه محقق شود اما تا آن زمان فعالیت‌ها باید با کار جهادی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: باید به این سمت برویم که اسناد غیررسمی به اسناد رسمی تبدیل شود و قانون آن در مجلس تصویب‌شده و در مراحل نهایی است.

رئیس قوه قضاییه گفت: اعتبار بخشیدن به اسناد رسمی پرونده‌های شکایت را کاهش می‌دهد و منجر به کاهش فساد می‌شود.

آیت‌الله رئیسی گفت: اجرای سند تحول قضایی نیازمند حرکت مجاهدانه است و سازمان بازرسی کل کشور باید نظارت قبل و حین بعدی را بیشتر کند؛ نظارت‌پذیری برای مدیر و کارمند ارزش است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مدیر نظارت است و باید نظارت کند تا تخلف در زیرمجموعه اتفاق نیفتد افزود: هم از دولت و هم از نمایندگان مجلس و کمیسیون قضایی به خاطر تصویب قانون شورای حل اختلاف قدردانی می‌کنم؛ چراکه حل اختلاف کارآمد انجام شود می‌تواند مشکلات مردم را کاهش دهد و از ورود پرونده به دستگاه قضایی بکاهد.

رئیس قوه قضاییه افزود: توجه به کرامت همگان اعم از مردم، قاضی، متهم کارکنان، قضات و نیز توجه به اخلاق فردی و حرفه‌ای بسیار مهم است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه توجه به جایگاه هر فردی که به عدلیه مراجعه می‌کند و پیگیری کار بسیار مهم است؛ افزود: در بین همکاران نیروهای صاحب‌نظر داریم و نگاه‌های آنان حلال مسائل است و باید شناخت مسئله راهکارهای حل مسئله و تعیین اولویت‌ها موردتوجه قرار گیرد و برای حل مشکلات مردم و تعیین تکلیف پرونده‌های مهم مشورت انجام شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز