سعید نمکی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده است گفت: این زنگ‌ خطر جدی در مدیریت کرونا بوده که آغاز شده است.

به گزارش مرور نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، بیان داشت: ویروس کرونا یکی از با اقتدار ترین نظام های بهداشتی دنیا را در اروپا به زانو درآورده است.

نمکی با اشاره به شناسایی یک مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در تهران که یک خانم 71 ساله بوده است، بیان داشت: مورد دیگر در هشتگرد استان قزوین بود و این دو مورد نشان می‌دهد که ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده است و این زنگ‌ خطر جدی در مدیریت کرونا بوده که آغاز شده است.

وی با هشدار به این موضوع که روزهای سختی در انتظار ماست و باید خود را آماده کنیم،ادامه داد: روش مبارزه با ویروس جدید و جهش یافته کرونا با ویروس ووهان هیچ تفاوتی ندارد و باید دستورالعمل‌های توصیه شده را رعایت کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به قرمز بودن وضعیت شهرها در استان خوزستان، گفت:‌رعایت پروتکل ها  در این استان و به ویژه در شادگان به زیر 10 درصد و تقریبا به صفر رسیده است.

نمکی با اشاره به قدرت بالای سرایت پذیری ویروس و افزایش احتمال مرگ و میر آن، ابراز داشت:‌ ممکن است حتی در داخل کشورمان با موتاسیون‌های جدید روبرو باشیم یا از کشورهای همسایه شاهد ورود موتاسیون جدید ویروس باشیم.

وی با اشاره به تمهیدات جدید برای مقابله با کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: باید تست‌های کرونا و تست رپید را افزایش دهیم و اگرتست سریعو تست پی سی آر نیز منفی بود بیماران تست منفی را هم رها نکرده و کنترل کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز