تنها یکروز بعد از آنکه شهردار تهران در پاسخ به خبرنگار موج در مورد احتمال ادامه بازداشت مدیران شهرداری اعلام کرد که این امر بعید نیست، رسانه ها خبر از بازداشت چندنفراز معاونان و مدیران فروشگاه زنجیره ای شهروند دادند!

به گزارش مرور نیوز، خبر بازداشت چند مدیر ارشد شهروند  از آن جهت به سرعت در رسانه ها منعکس شد که چند هفته قبل نیز دو شهردار منطقه پایتخت به دلیل تخلفاتی که داشتند بازداشت شده بودند. گرچه پیروز حناچی ، شهردار تهران در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران در مورد دلیل بازداشت این دو مدیر شهری طفره رفت و تنها به گفتن این جمله که دراین بازداشت ها در حد " اتهام" است  اما، در پاسخ به سوال خبرنگار موج، ادامه روند بازداشت ها را بعید و دور از ذهن ندانست!       

اما کمتر از 24 ساعت بعد، علی محمد وحید کریمی مدیرعامل فروشگاه شهروند در خبری کوتاه رسما مطلبی کوتاه از بازداشت چند تن از معاونان و مدیران شهروند داد و گفت: این افراد در رابطه با یک مناقصه احضار و بازداشت شدند و موضوع دیگری وجود ندارد.

وی با ذکر اینکه این افزاد عصر روز شنبه – یعنی بعد از نشست خبری شهردار تهران – بازداشت شده اند، تصریح کرد: البته پیگیری‌های لازم برای آزاد شدن مدیران و معاونین ستادی و قراردادن وثیقه در حال انجام است.

این خبر ولی در کمتر از چند ساعت به یکی از پربازدید ترین خبرهای رسانه ها بدل شد. گرچه تا عصر و هنگام تهیه این گزارش نه شهردار و نه سایر مدیران شهری در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

  تنها واکنش مدیریت شهری به این بازداشت ها به واکنش محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران برمی گشت که در حاشیه جلسه شورای شهر و در جمع خبرنگاران در مورد این خبر گفت: شورای شهر تهران درباه این موضوع هنوز هیچ اطلاعی نداشته و گزارشی به ما واصل نشده است.

وی افزود: این موضوع را از شهرداری پیگیری می کنم  ولی هنوز در مورد دلیل دستگیری چیزی نمی دانم.

براساس این گزارش، در ۲۴ دی ماه سال جاری هم مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸ و رحمانی شهردار منطقه ۲ بازداشت شدند و تاکنون هم در بازداشت هستند. البته روز گذشته پیروز حناچی در واکنش به بازداشت دو شهردار گفت که فعلا موضوع در حد اتهام است.

وی ادامه داد: شهرداری، سازمان طویلی است با ۳۰ هزار میلیارد تومن بودجه و نمی‌توانیم قسم بخوریم که دیگر دستگیری به دلیل فساد نباشد. البته ما خودمان در شناسایی فساد جلوتریم و اگر این قضیه رخ دهد قطعا برخورد خواهیم کرد.

حاشیه بعد از متن!

این حاشیه ها و بازداشت های جدی در حالی گریبان شهرداری را گرفته که شهرداری تهران در طول سه سال گذشته بارها اعلام کرده که شعارش مبارزه با فساد و رانت خواری است. در همین راستا شهرداری مدعی است که  در زمینه بازداشت برخی از مدیران شهری دوره های قبل، خودش یکی از شاکیان اصلی بوده است. کما اینکه روز شنبه نیز حناچی در نشست خبری خود بار دیگر تکرار کرد: ما خودمان یکی ازشاکیان شریفی هستیم! 

با این حال وی حاضر نشد تا در مورد دلایل بازداشت طولانی مدت شهرداران منصوب شده اش در دو منطقه، پاسخی را ارایه کند.      

جالب اینجاست که حناچی در نشست خبری خود به شکل زیرکانه ای و در لفافه از عملکرد فروشگاه شهروند انتقادهایی کرد که به زعم بسیاری از حاضران، می توانستند مهر تاییدی در مورد نارضایتی وی از عملکرد این فروشگاه بزرگ زنجیره ای باشد و از نظر برخی اطلاع وی از دستگیری ها باعث انتقاد از شهروند شده تا با این انتقادات در برابر ترکش های احتمالی این دستگیری ها مصون بماند.

وی در این نشست درباره وضعیت فروشگاه‌های شهروند گفت: البته برای ما بسیاری از روش‌های اداره این فروشگاه پذیرفته شده نبوده و نیست. حتی در مورد مناقصاتی که برگزار می شود نیز ابهاماتی وجود دارد که باید درباره اداره این فروشگاه‌ها پاسخ داده شود، گرچه معتقدم که سرویس دهی و خدمات رسانی شهروند در دوره جدید بهتر شده و کالا‌ها به خوبی به دست مردم می‌رسد.

با تمام این تفاصیل تا لحظه تهیه این گزارش – در عصرگاه روز یکشنبه – شهرداری و شورای شهر سکوت قابل تاملی را در مورد بازداشت این مدیران در پیش گرفته اند. سکوتی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ، دلیلی ندارد جز سرگردانی و شوک زدگی مدیران ارشد شهری و شهردار تهران . گرچه احتمالا امشب شهردار تهران دوباره در توئیتی از عهد خود با شهروندان و از شفافیت و صداقت و پاکدستی مدیرانش خواهد گفت و با همان قوت تاکید خواهد کرد که: البته هنوز همه چیز در حد "اتهام" است ولی در صورت اثبات تخلف این افراد، حتما با آنها برخورد خواهد شد!

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز