پیمان عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون از خدمات رسانی این سازمان در ایام نوروز خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، در ویدئو کنفرانس خبری که صبح امروز در سازمان اورژانس کشور برگزار شد دکتر پیمان عشقی در خصوص طرح مشترک سازمان اورژانس کشور و سازمان انتقال خون ایران برای تامین ذخایر خونی در آستانه سال نو، اظهارکرد: زمانی که به سازمان اورژانس وارد شدم عکس یکی از شهدای سلامت را دیدم و هم متاثر شدم و هم مفتخر. در ایامی امثال بنده سکاندار گوشه ای از کشتی نظام سلامت شدیم که چنین بحرانی برای جامعه بشری پیش آمد و شاید توانسته باشیم گوشه ای از زحمات را انجام دهیم.

وی گفت: سازمان انتقال خون ایران در یکسال گذشته درباره حفظ کلیه استاندارد ها برای تامین خون کافی و کیفی و به روز رسانی تمام استانداردها تلاش فراوانی کرد.

عشقی تصریح کرد: در روزهای ابتدای شیوع که جهان بعضا تا ٧۵ درصد کاهش ذخایر پیدا کرد با اعتماد مردم به ما و فرهنگ اهدای خون در اوج آسیب کرونا، هیچوقت به زیر ۳۰ درصد نرسیدیم و پس از آن نیز حدود ٨ تا ١٠ درصد کاهش پیدا کردیم. از سوی دیگر هیچوقت استانداردهای اهدای خون را کم نکردیم و معافیت های خود را تغییر ندادیم ضمنا توانستیم از پیشگامان تولید پلاسمای بهبود یافتگان باشیم که اگر به جا مصرف شود یکی از جایگزین های درمانی است.

وی افزود: در آستانه یک‌سالگی این بحران با تکیه به فرهنگ ایثار اهدای خون ١٠٠ درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت همچنان آمادگی خود را داریم. در کل این یکسال به تمام درخواست هایی که از مراکز درمانی مطرح می شد در درصد قابل توجهی از موارد در خصوص پلاکت تحویل داده می شد.

عشقی ادامه داد: در ایام نوروز هم کلیه پایگاه های انتقال خون اول فروردین و کلیه مراکز اصلی استانی در ۳۱ مرکز باز هستند. پس از آن نیز در تهران و برخی شهر های بزرگ کشور پایگاه های جامع نیز از روز دوم فروردین به بعد باز هستند. رسمی داریم که ادارات کل ما در اولین روز سال به اولین اهدا کنندگان هدایایی به رسم یادبود اهداء خواهد کرد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه کرونا علاوه بر اینکه یک مرگ و میر مستقیم دارد که هر روز رصد می شود، یک مرگ و میر غیر نیز مستقیم دارد، گفت: و آن این است که تمرکز به سوی خدمت رسانی به بیماران و کنترل شرایط کرونا متمرکز می شود و مردم هم در شرایط دیگر کمتر به سلامت خود دقت می کند و این کمتر پایش می شود. همین امر در خصوص اهدا خون نیز صدق می کند و میزان اهدای خون در جامعه به خاطر برخی باورهای غلط کاهش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: برای کاهش فراخوان های هیجانی، آمار روز نیاز انتقال خون هر استان را در سایت گذاشتیم که مردم می توانند به روز مراجعه کنند. اهدای خون باید آگاهانه و به تدریج و از طریق ثبت نام اینترنتی انجام شود.

عشقی در خصوص اهدای پلاکت نیز گفت: خون را می شود ٣٠ روز ذخیره کرد اما پلاکت چون طول عمر کوتاهی دارد و معمولا هم بیماران سرطانی و خونی نیازمند آن هستند باید به آن توجه داشت که استمرار اهدای خون را در ایام عید داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز