اپلیکیشن رسمی وزارت بهداشت (ماسک) اعلام کرده است ۶۳شهر کشور خط قرمز را رد کردند و به وضعیت سیاه کرونایی وارد شدند. ضمن آنکه ۸۵ شهرستان در وضعیت فوق قرمز، ۱۷۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۹ شهرستان در وضعیت زرد و تنها هفت شهرستان در وضعیت آبی کرونا هستند. با این حال سخنگوی ستاد ملی کرونا این موضوع را رد کرد.

به گزارش مرور نیوز، دعوای جدید درون گروهی سیستم سلامت در مورد وضعیت سیاه کرونایی کشور در حالی آغاز شده که در این روزها شاهد افزایش چهار برابری بیماران کرونا یی در کشور هستیم و تمامی استان ها کارشان به ICU  کشیده است. گرچه به نظر نمی رسد این پایان قصه باشد چرا که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده که وضعیت همه گیری ویروس کرونا در هفته آینده نسبت به امروز به مراتب سخت تر خواهد شد به نحوی که با روزهای بسیار سخت و دشواری از نظر شیوع ویروس و آمار ابتلا مواجه خواهیم شد.

همجواری سیاه رنگ

علاوه بر پایتخت که این روزها همه بخش های جغرافیایی آن رنگ سیاه به خود گرفته اند، استان همجوار غربی آن نیز می رود تا رنگ سیاه به خود بگیرد. در همین زمینه نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: اگر شیوه نامه‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و سایر محدودیت‌ها جدی گرفته نشود شرایط البرز از قرمز به سیاه می‌رسد بنابراین از مردم تقاضا داریم که همراهی بیشتری داشته باشند. عزیزاله شهبازی روز پنجشنبه ۲۶ فروردین در بازدید از روند آماده سازی نقاهتگاه شهید تهرانی مقدم در فردیس برای بستری بیماران کرونایی، گفت: متاسفانه البرز نیز به تبع از کل کشور وارد موج چهارم شیوع کرونا شد. وی ادامه داد: به دلیل رشد روز افزون بیماران کرونایی و افزایش تعداد بستری‌ها، ظرفیت بیمارستان‌های استان در شرف تکمیل است.

همچنین رییس بسیج سازندگی استان البرز نیزاعلام کرده، از آنجا که سرعت شیوع بیماری کووید ۱۹ به خصوص در موج چهارم کرونا شدت بیشتری یافته و احتمال درگیری خانوادگی به این بیماری بسیار زیاد است، این تخت های نقاهتگاهی برای بستری بیمارانی است که امکان بستری و گذراندن دوران قرنطینه در منزل را ندارند.

سرهنگ پاسدار مهران طیران افزود: هم اکنون  ۹۹۹ بیمار کووید ۱۹ به دلیل وخامت اوضاع عمومی و شدت بیماری در بیمارستان های البرز بستری هستند. از مجموع هفت شهرستان استان البرز ۶ شهرستان در وضعیت قرمز و شهرستان طالقان در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد.

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان‌ها

استان فارس هم می رود تا موج چهارم کرونا را پشت سر بگذارد. استاندار فارس در ارائه گزارشی به رئیس‌جمهوری گفت: بعد از پایان تعطیلات نوروزی، شاهد افزایش تست‌های مثبت کرونا و همچنین شمار بیماران بستری در بیمارستان‌های این استان به ویژه شیراز بوده‌ایم و موضوع روند صعودی داشته است.

 عنایت‌الله رحیمی افزود: هم‌اینک در ۱۴ بیمارستان در استان فارس، بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بستری هستند. وی ادامه داد: همچنین طی یکی ۲ روز گذشته ۲۴ بیمار مبتلا به کرونا جان باخته‌اند و بر تعداد بیماران بستری نیز افزوده شده است.

مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که در حال حاضر ۲۹۸ نفر با وضعیت وخیم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که خدمات درمانی دریافت می‌کنند و با توجه به افزایش مراجعات بیماران و افراد مشکوک ابتلا به کرونا، به مراکز درمانی در فارس، بیمارستان پشتیبان مجددا در شیراز فعال شده است.

به گفته وی با توجه به افزایش قابل توجهی که در تعداد تخت‌های بیمارستان انجام شده، هم اکنون ۹۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های استان تکمیل شده است.

در اردبیل هم یکه‌تازی تصاعدی کرونا کماکان ادامه دارد به طوری که در شبانه روز منتهی به پنج شنبه با ثبت رکوردی دیگر، مجموع افراد بستری مبتلا به کووید.۱۹ به ۵۷۱ نفر رسید.

در همین زمینه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به بستری شدن ۱۱۳ فرد جدید مبتلا به کووید.۱۹ اعلام کرد: شمار بستری مبتلایان جدید در شبانه روز گذشته به حد برابر بالاترین رکورد ثبت شده در ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹ رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل را در وضعیت حاد و نگران کننده عنوان کرد و افزود: با فوت ۶ نفر دیگر از اهالی استان، مجموع آمار جان‌باختگان کرونا در این استان طی ۱۳ ماه گذشته نیز به یک هزار و ۵۱۱ نفر رسید.

وی سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و ادامه داد: در یک هفته اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده است.

سه برابری شدن بستری ها در خراسان

از خراسان رضوی هم خبر رسیده که  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفته است که روند افزایشی ابتلا به کرونا در استان خراسان رضوی در بخش بستری، سرپایی و فوتی ها همچنان ادامه دارد و رشدی سه برابری را نشان می دهد

دکتر مهدی قلیان اضافه کرد: در حال حاضر هزار و ۳۴۴ بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند در حالی که این میزان در ابتدای سال ۴۸۰ نفر بود.

به گفته وی، تعداد مراجعان سرپایی با علائم مشکوک کرونا در مراکز جامع سلامت‌ همچنان در حال افزایش است و با کمال تاسف تعداد فوت شدگان نیز ۲ رقمی شده و روند افزایشی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۱۳ شهرستان خراسان رضوی وضعیت قرمز، ۱۵ شهرستان وضعیت نارنجی و پنج شهرستان وضعیت زرد دارند.

شهرهای مختلف خراسان رضوی هم وضعیتی بهتر از مرکز این استان ندارند. به عنوان مثال در تربت‌جام فرماندار این شهر گفت: متاسفانه از روز دوشنبه وضعیت مطلوب این شهرستان در اپیدمی کرونا به قرمز تبدیل شد و با شروع موج چهارم این ویروس زنگ خطر بیماری در این منطقه به صدا درآمد.

مرتضی حمیدی اظهار کرد: با رعایت کامل پروتکل‌ها مدت سه ماه کلیه بستری‌ها و مراجعان به بخش کرونا در مراکز درمانی این شهرستان به صفر رسیده بود و با شروع فصل بهار و ایام تعطیلات مجدد این ویروس افرادی را درگیر کرد.

وی رفع ممنوعیت سفرها به مشهد را در قرمز شدن این شهرستان تاثیرگذار اعلام کرد و افزود: درست است که تربت‌جام شهرستانی در حاشیه استان قرار گرفته و محل تردد مسافران زیادی نیست اما ورود مسافر به مشهد و قرمز شدن آن، تاثیر بسزایی در شهرستان‌های همجوار گذاشته است.

نماینده عالی دولت در این شهرستان مطرح کرد: از ابتدای امسال تا کنون طرح نظارت و بازدیدها در سطح شهرستان افزایش یافته و طی ۴۸ ساعت گذشته به ۴۵ واحد صنفی تذکر داده شد و بلافاصله نواقص رفع گردید؛ از ابتدای شیوع کرونا و اجرای طرح محدودیت‌ها تا کنون ۸۱ واحد صنفی متخلف در این شهرستان پلمب شده است.

حمیدی اظهار کرد: از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون ۳۳۲۹ بیمار کرونایی بهبود یافته و ترخیص شدند و متاسفانه ۳۰۷ نفر فوت کردند.

همچنین کرونا خراسان جنوبی را نیز در وضعیت خطرناکی قرار داده است بطوریکه رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این زمینه گفت: خراسان جنوبی جزو ۱۲ استان با شیب تند افزایش موارد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی است به گونه‌ای که شهرستان‌های استان به سرعت تغییر وضعیت مخاطره دادند.

محمد دهقانی درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اظهار داشت: خراسان جنوبی از لحاظ بیماری کووید ۱۹ وضعیت مناسبی ندارد و موارد بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان از ۲ هفته قبل روند افزایشی داشته است.

وی افزود: در حال حاضر چهار شهرستان استان شامل بیرجند، قاینات، فردوس و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های نهبندان، سرایان، بشرویه، درمیان، سربیشه و زیرکوه در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان خوسف در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: قطعا با تداوم این شرایط روزهای خوبی را پیش رو نخواهیم داشت مگر اینکه هم‌استانی‌ها همراهی بیشتر و کامل‌تری را داشته باشند به ویژه اصناف و بازاریان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌هایی که اعلام شده، همراهی و همکاری کنند و با شروع ماه مبارک رمضان دستورالعمل‌هایی که درخصوص برگزاری مراسم و محدودیت‌هایی که در این زمینه است، را مدنظر قرار دهند.

فوران کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز که تا همین چند وقت قبل جز استان های متعادل کرونایی بود به یکباره با فوران مبتلایان کرونایی مواجه شده است. 

در همین زمینه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار جان‌باختگان کووید ۱۹ استان به ۵۱۵ نفر خبرداد و گفت :هم اکنون ۵۳۳ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند  که ۱۵۲ نفر از این بیماران مبتلای قطعی و ۲۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان می باشند.

پرویز یزدان‌پناه افزود:از هزار و ۳۴۲ نمونه پی سی آر دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، ۴۵ درصد موارد مثبت و بیشترین موارد مثبت در شهرستان‌های کهگیلویه، بویراحمد، گچساران، باشت، چرام و لنده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، روزانه بین ۶۰۰ ‌تا ۸۰۰ ‌مورد مبتلای جدید کرونا در استان شناسایی می شود.

بسیج همه امکانات در استان مرکزی

در استان مرکزی هم با تشدید وضعیت بحرانی، تمامی دستگاه ها به خط شده اند تا درکنار کادر درمانی، از این مرحله گذر کنند. همچنین بحرانی شدن شرایط کرونا در استان مرکزی به ویژه اراک و افزایش بی‌سابقه مراجعان بستری پای سپاه، ارتش، شرکت نفت و هلال احمر را به میان آورد و این نهادها به کمک کادر درمانی شتافتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک افزود: بحران کرونا و اپیدمی طولانی آن مسئله‌ای فرابخشی است و در پیک چهارم بیماری دانشگاه علوم پزشکی اراک به تنهایی از عهده کنترل کووید ۱۹ برنمی‌آید و همه بخش‌ها باید سهم اجتماعی خود را در این راستا ادا کنند.

دکتر سید محمد جمالیان افزود: بر اساس آمار موجود تعداد جان باختگان ناشی از ویروس کرونا در استان مرکزی از زمان شیوع تا کنون به یک هزار و ۶۰۲ نفر رسیده است.

معاون درمان علوم پزشکی اراک نیز روایت ترسناکی از وضعیت اراک و شهرستان های استان مرکزی دارد .دکتر بهمن صادقی با اذعان به اینکه در حال حاضر شرایط استان مرکزی از وضعیت قرمز گذشته و کل استان در شرایط سیاه قرار داردگفت : با توجه به اینکه محدودیت های کرونایی اعلام شده آنچنان که باید اجرایی نشده و اغلب اصناف فعال هستند و آمار تروما، تصادفات و ضرب و جرح در استان بالاست، نگرانیم که به موازات بیماران کرونا نیاز به ارائه خدمات به این بیماران هم افزایش یابد و در این صورت قادر نیستیم کل ظرفیت بیمارستان ولیعصر را زیر بار کرونا ببریم، در نتیجه ظرفیت در نظر گرفته شده در این بیمارستان هم ظرف یکی دو روز تکمیل می شود.

صادقی با اینکه به موازات آمار سرپایی و بستری، موارد فوت هم بالا رفته و چون درصد بالایی از این بیماران نیاز به خدمات بخش ویژه پیدا می کنند و طراحی بخش ویژه بسیار دشوار است، پیش بینی می شود در چند روز آینده به نسبت میزان مرگ افزایش یابد.

به گفته وی، براساس تحلیل های اولیه یکی از شایع ترین علل مرگ و میر کرونایی در شرایط موجود، دیر مراجعه کردن بیماران به مراکز درمانی است. 

قزوین بحرانی 

قزوین هم از آن دست استان هایی بوده که با وجود وضعیت خوب کرونایی آن، از روزهای پس از تعطیلات نوروزی به یکباره با جهش آمار مبتلایان به این ویروس مواجه شده است بطوریکه به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین، طی یک ماه اخیر روند بستری بیماران کرونایی در استان ۵۰ درصد رشد یافته است.

 پیمان نامدار با اشاره به نگران‌کننده بودن آهنگ رشد مبتلایان، بستری‌ها و تلفات، افزود: رکورد بستری قزوین، در تمام استان‌های همجوار ما به جز گیلان شکسته شده است و روز گذشته نیز  بیشترین آمار بستری در استان را طی ۱۴ ماه گذشته شاهد بودیم.

وی افزود: شاخص ریسکی که رنگ بندی استان‌ها براساس آن اعلام می‌شد عدد چهار بود و اکنون در برخی استان‌ها به ویژه استان قزوین شاخص ریسک به عدد ۲۸ رسیده و وضعیت ما از قرمز به سیاه تبدیل شده است. 

افزایش ۴ برابری کرونا در گیلان

استان گیلان هم در حالی با موج چهارم کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که شدت این موج به دلیل شیوع کرونا انگلیسی در استان ۴ برابر موج‌های قبلی است.

براساس آمار اعلام شده، با وجودیکه در اسفندماه آمار بستری‌شدگان کرونایی در گیلان در هفته‌های متوالی با وضعیت ثابت به حدود ۲۰۰ نفر رسیده بود که اکنون آمار بستری‌شدگان رفته رفته به بستری هزار نفر کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان نزدیک می‌شود.

همچنین در حال حاضر ۹۸۱ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۲۴۰ نفر نیز در روز گذشته به این آمار افزوده شده‌اند و استان گیلان اکنون در اوج بیماری قرار دارد اما این وضعیت بحرانی به اینجا ختم نمی‌شود.

براساس این گزارش ها، در حال حاضر شهرستان‌های رشت، بندر انزلی، لاهیجان، لنگرود، آستانه اشرفیه، آستارا، تالش، صومعه‌سرا، املش، رودسر، رودبار، فومن و خمام شفت، سیاهکل و ماسال در گیلان در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان رضوانشهر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

کاشان دوباره در اوج

کاشان هم که از همان ابتدا مانند اصفهان جزء کانون های پر خطر کرونا بود، بعد از یک دوره دور افتادن صدر نشینی دوباره به صدر جدول بیشترین آمار کرونایی ها برگشته است! خبر های منتشر شده از کاشان حکایت از آن دارد که ۳۱۲ مورد جدید کرونا در منطقه کاشان ثبت شده و شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۱۸ هزار و ۵۱۳ نفر رسید.

 افزایش ۱۲۲ موردی شمار آزمایش مثبت کرونا در منطقه کاشان حاکی از روند رو به رشد و نگران‌کننده شیوع این ویروس در منطقه است.

این عوامل باعث شد تا همراه با موج چهارم شیوع کرونا در کشور وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل اواسط فروردین از زرد به نارنجی تغییر یافت و وضعیت کاشان ۱۶ فروردین قرمز شد.

افزایش تست های مثبت در سمنان

در استان سمنان هم، مسئولان وضعیت کرونایی را به شدت خطرناک توصیف می کنند.  رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روند رو به افزایش تعداد مبتلایان در هفته اخیر را بسیار نگران کننده خواند و تصریح کرد: طی ۱۴ ماه گذشته کمتر روند صعودی به این شکل چشمگیر را شاهد بودیم.

رضا چمن ادامه داد: بر اساس روند افزایشی کرونا در هفته گذشته، اگر بخواهیم رنگ بندی ها را مورد بازبینی قرار دهیم احتمال یک سطح بالاتر یعنی خاکستری یا سیاه برای شهرستان شاهرود وجود دارد.

مراجعه دو برابری در زنجان

وضعیت کرونایی استان زنجان به نظر می رسد کمی بهتر از سایر استان ها باشد چرا که به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان هم اینک  فقط ۵ آن در وضعیت شهرستان قرمز کرونایی قرار دارند، گفت: در موج‌های قبلی کرونا روزانه حداکثر ۶۰۰ نفر مراجعه داشتیم اما در حال حاضر روزانه ۱۲۰۰ نفر مراجعه کننده به بیمارستان ها و مراکز درمانی داریم که تعداد مبتلایان رشد دو برابری داشته است.

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با ذکر اینکه عداد کل بیماران مثبت شناسایی‌شده تاکنون ۶۳۴۸۸ نفر و تعداد فوتی‌ها نیز ۱۲۳۴ نفر بوده است گفت: یکی از شاخص‌های بسیار مهم در سرعت پدیدار شدن موج چهارم کرونا، بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به مراکز درمانی هستند که از بیش از ۷ هزار نفر در هفته چهارم اسفندماه سال گذشته و به بیش از ۱۳ هزار نفر در هفته سوم فروردین‌ماه سال جاری رسیده و ۲ برابر شده است.

وی گفت: در آذرماه سال گذشته بیش از ۴۴ درصد تست‌ها مثبت بود و ۲.۶ نفر به ازای هر بیمار، رهگیری می‌شد اما با افزایش تست‌ها از یک هزار تست در روز به بیش از ۳ هزار تست در بهمن‌ماه سال گذشته به ۶.۸ درصد تست مثبت رسیدیم و به ازای هر بیمار نیز ۱۱ نفر رهگیری شد و به پایین‌تر از تعریف سازمان جهانی بهداشت رسیدیم.

قزلباش افزود: در موج‌های دوم و سوم، حداکثر بستری‌ها روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ نفر بود و بین ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشید تا به پیک برسیم اما در موج چهارم (از ۵ فروردین تا امروز) تعداد بستری‌ها با شیب تندی به ۱۶۰ بیمار در روز رسید که تاثیر آن در اِشغال تخت‌ها مشاهده شده و هم‌اکنون ۷۷۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند.

به گفته وی تماس با افراد مبتلا در خانواده‌ها، دورهمی‌های خانوادگی، شرکت در مجالس مختلف، مسافرت‌ها و تماس با افراد مبتلا در محل کار به ترتیب ۳۱ ، ۳۰ ، ۲۱ ، ۹ و ۹ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

مازندران و بازگشت به اوج

از استان مازندران نیز خبر می رسد که با توجه به اوج گیری خطرناک کرونا در این استان، تمامی دستگاه ها بسیج شده اند تا این استان مسافرخیر شمالی کشورمان را دوباره احیا کنند.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه ورودی مسافران نوروزی به استان بسیار نگران کننده شده بود گفت: ستاد کرونا باید فعالانه تر در موضوع کاهش شیوع کرونا ورود پیدا کند و در فصل کاشت محصولات کشاورزی، کشاورزان رعایت پروتکل‌ها را داشته باشند

حسین حسن نژاد،  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز با اشاره به اینکه متاسفانه با ورود مسافران به مازندران وضعیت نامناسبی در استان در خصوص آمار کرونایی به وجود آمده است، افزود: باید تلاش کرد تا وضعیت  را مدیریت کنیم تا آمار کنترل شود.

وی با بیان اینکه وضعیت ورودی مسافران در شب عید امسال به مازندران بسیار نگران کننده بوده است، افزود:  آمار نشان می‌دهد که ۲۲ هزار خودروی ورودی در استان وارد شده و متاسفانه استان آبی و زرد به قرمز و سیاه گرایش یافته است.

وخامت کرونایی در استان کویری

از استان یزد نیز خبررسیده که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی این استان گفت: در حال حاضر ۹۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا به دلیل وخامت حال در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند و در مجموع تعدد افراد بستری در مراکز درمانی نیز به ۵۸۲ تن رسید.

 سید ابراهیم سلمانی نیز مانند همتایان خود در این سایر استان وضعیت این خطه کویری را خطرناک توصیف کرد و افزود: پذیرش روزانه بیماران همچنان در مراکز درمانی سه رقمی است و در شبانه روز گذشته، ۱۵۳ فرد مشکوک به کرونا پذیرش شدند. وی اشاره ای به فوت افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته نکرد.     

گفتنی است در حال حاضر وضعیت هفت شهرستان از ۱۰ شهرستان یزد از لحاظ شیوع کرونا قرمز است.

در همین خصوص حسین حاجی صادقی زاده رییس بیمارستان شهدای کارگر یزد؛ در خصوص آمار صعودی ابتلابه کرونا بعد از تعطیلات عید نوروز، بیان کرد: قبل از ایام تعطیلات عید، شمار بیماران کرونایی در این بیمارستان به پنج عدد می رسید در حالی که هم اکنون آمار به۳۶ بیمار کرونایی در این مرکز رسیده است و شاهد افزایش ۹ برابری بیماران کرونایی هستیم.

ایلام؛ دیروز تا امروز

گزارش های منتشر شده از استان ایلام نیز حاکی از آن است  شرایط این استان هم که قبلا وضعیت خوبی داشته این روزها در وضعیت قرمز قرار دارد.  معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در این زمینه گفت: وضعیت استان در ۲۵روز گذشته سال جاری نسبت به سال ۹۹ بسیار بدتر شده و تنها راه مهار آن تعامل مردم با مسئولان اجرایی و متولیان و تلاش مضاعف مدیران است.

 معروف بسطامی فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید سلیمانی استان ایلام با تاکید بر توسعه طرح بیماریابی و قرنطینه منظم مبتلایان کرونا، اضافه کرد: وضعیت حاکم در برخی از شهرستان ها مانند آبدانان بسیار خطرناک و بی سابقه و آمار مبتلایان کرونا در ۲۵ روز گذشته سال جدید نسبت به سال گذشته تا پنج برابر افزایش یافته است بطوریکه در حال حاضر هیچگونه فضایی برای پذیرش بیماران جدید در این شهرستان وجود ندارد.

افزایش سه برابر بستری ها

در ادامه این مسیر، در زاهدان نیز شاهد افزایش قابل توجه موارد ابتلاء به کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم و تعداد موارد ابتلاء و تعداد افراد بستری در حال حاضر در استان نسبت به هفته اول فروردین ماه سه برابر افزایش پیدا کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۱۵۸مورد جدید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲۹ هزار و ۹۹۷ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: هم‌اینک ۶۴ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان با افزوده شدن یک نفر دیگر را یکهزار و ۲۱۰ نفر اعلام کرد.  پیش بینی می شود با افزایش موارد بستری کرونا در سیستان و بلوچستان موارد فوت ناشی از این ویروس نیز افزایش یابد.

سیدمهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز با خطرناک خواندن وضعیت این استان شرقی کشورمان گفت: متاسفانه شاهد افزایش قابل توجه موارد ابتلا به بیماری کرونا در کل کشور و استان سیستان و بلوچستان هستیم و تعداد موارد ابتلا و تعداد افراد بستری در حال حاضر در استان نسبت به هفته اول فروردین ماه سه برابر افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه روند درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان  به زیر ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است و می‌تواند باعث شعله‌ور شدن بیشتر بیماری شود.

سهیلا خسروی مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان انیز وضعیت ذخایر خونی استان با توجه به بحران کرونا و شروع ماه مبارک رمضان را به شدت بحرانی خواند.

افزایش چشمگیر فوتی ها در آذربایجان‌غربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی هم با ذکر آمار حدود ۴ هزار قوتی از ابتدای سال تا کنون ، درباره تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی در استان گفت: در طول روزهای سپری شده از سال ۱۴۰۰،  تعداد یک هزار و ۱۶۲ بیمار سندرم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۰۱ بیمار با تشخیص قطعی کووید ۱۹ و ۵۶۱ بیمار با احتمال ابتلا به کووید ۱۹ بستری هستند.

جواد آقازاده گفت: با افزایش تعداد مبتلایان و بیماران بستری در استان، ۲۳۴ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می باشند و ۵۹ بیمار به ونتیلاتور متصل هستند.

وی درباره تعداد افراد مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته نیز افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۲ هزار و ۶۶۶ نفر به مراکز ۱۶ ساعته در استان مراجعه کرده اند.

بی ثباتی در کردستان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در همین روزها درباره وخامت شدید کرونا در استان هشدار داد و گفت: ظرفیت بستری بیماران مبتلا به کرونا در کردستان تکمیل شد.

صدیق جدیدالاسلامی وضعیت کنونی استان از لحاظ کرونا را بی‌ثبات اعلام کرد و درباره وخامت شیوع این ویروس هشدار داد.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه و بی‌رویه موارد ابتلا به ویروس کرونا در استان طی روزهای اخیر، گفت:  با استمرار این روند در روزهای آینده، سایه مرگ کردستان را فرا می‌گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه مردم اگر رعایت نکنند وضعیت روبه سیاهی می‌رود، افزود: اکثر بخش‌های درمانی استان زیر بار کروناست و روزهای سختی در پیش است.

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی، نتیجه تجمع‌های دو هفته گذشته در پارک‌ها، میهمانی‌ها، مسافرت و دورهمی‌ها است، خطاب به شهروندان تاکید کرد: با این وجود اگر تغییر رفتار صورت نگیرد نه تنها این موج با قوت شدید و قدرت زیاد ادامه دارد بلکه موج‌های بعدی را هم شاهد خواهیم بود.

جدیدالاسلامی از تکمیل ظرفیت بخش کرونا در بیمارستان‌های استان به دلیل طغیان ویروس و افزایش بستری‌شدگان خبر داد و اظهار کرد: کرونا روی فرش قرمزی که مردم برای پذیرایی و استقبال از آن گسترده‌اند موجی از مرگ و میرها را به همراه دارد و رخت عزا بر قامت کردستان پوشانده می‌شود.

بوشهر نزدیک به رکورد هزار نفری

در استان بوشهر نیز دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر خبر از افزایش فوتی ها و تعداد جانباختگان کرونا در این استان به نزدیک هزار نفر خبر داد.

سعید کشمیری اظهار داشت: موارد ابتلا و بستری در استان بوشهر همچنان روند صعودی دارد و برای عبور از این وضعیت نیاز است که همه مردم در این امور مشارکت داشته باشند.

وی اضافه کرد: طی شبانه روز گذشته ۸۹ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند و ۷۸ بیمار نیز با حال خوب از این بخش‌ها ترخیص شده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر ادامه داد: در حال حاضر ۴۴۱ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که ۶۰ نفر تحت مراقبت ویژه بوده و ۲۴ نفر در وضعیت حاد بیماری هستند.

وی از ثبت چهار فوتی جدید در استان خبر داد و بیان کرد: تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به ۹۳۶ نفر رسید.

پر شدن ظرفیت بستری در همدان

استان همدان هم از جمله استان هایی است که در آستانه سیاه شدن قرار گرفته است. در شهرستان نهاوند این استان رئیس نظام پزشکی  از پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها و اورژانس مراکز درمانی این شهرستان خبر داد و گفت: مراکز درمانی شهرستان مملو از بیماران کرونایی است که شرایط خطرناکی را رقم زده و همشهریان باید بشدت مراقب سلامت خود باشند.

 غلامرضا مسعودی اظهار داشت: موج چهارم کرونا در شهرستان نهاوند مانند دیگر شهرهای کشور فراگیر شده و به قول مسئولان بهداشتی به صورت موشکی در حال افزایش است.

ویخاطر نشان کرد: در نهاوند وضعیت خوبی نداریم و اوضاع روستاهای بخش مرکزی و زرین دشت بدتر از دیگر مناطق است.

تمامی شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و براساس اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان، ۲۱ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: متأسفانه تعداد موارد فوت با ٢١ مورد جدید به عدد یک‌هزار و ۶۷۴ مورد افزایش یافته است.

با این وضعیت، مسلما همانطور که وزیر بهداشت هم اعلام کرده، این هفته، روزهای سخت و خطرناکی را پیش رو خواهیم داشت. روزهایی که نتیجه تصمیم گیری های غلط مسئولان در مورد آزاد سازی مسافرت های نوروزی است و باعث شده تا به جای مسئولان، روی مردم ایران سیاه شود!

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز