عداد ۷۰۷ زندانی جرایم غیرعمد در قالب برپایی طرح «نذر آزادی» در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی از بند رهایی یافتند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از ستاد دیه کشور ، با کمک خیرین خداجو و همیاری مسئولین نظام سال ۹۹ در مجموع ۹۳۹۸ محکوم مالی و بدهکار دیات ناشی از سوانح رانندگی و حوادث کارگاهی با رقم بدهی بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد ریال از بند زندان‌های سراسر کشور آزاد شدند.

*آزادی ۱۳۹۰ زندانی غیرعمد بدون پرداخت وجه

قابل تامل این که برای استخلاص تعداد ۱۳۹۰ نفر از این زندانیان نیازمند با ارایه معاضدتهای قضایی از سوی ستاد دیه و اخذ گذشت رضایتمندانه از جانب اولیاء دم و شکات خصوصی بدون پرداخت وجهی از بند آزاد و به آغوش جامعه بازگشته‌اند.

*چشم‌پوشی طلبکاران از دریافت نیمی از بدهی

در فرآیند آزادی زندانیان تحت حمایت ستاد دیه با تلاش کمیته‌های صلح و سازش ۴۸ درصد اصل بدهی، از سوی شاکیان پرونده‌ها گذشت رضایتمندانه شده است.

*بیشترین تعداد آزادی به اصفهان تعلق دارد

سال گذشته نمایندگی‌ ستاد دیه در استان اصفهان با آزادی ۶۷۷ زندانی جرایم غیرعمد در صدر فهرست آزادی‌ها قرار داشته و سیستان و بلوچستان با استخلاص ۷۷ محکوم مالی در انتهای این جدول قرار دارد.

*۹۶ درصد زندانیان آزاد شده محکومان مالی هستند

از محبوسان رهایی یافته ۹۰۴۳ نفر بدهکار مالی ناشی از چک، مهریه، و نفقه بودند و ۳۵۵ نفر هم بابت دیه ناشی از حوادث کارگاهی و تصادفات رانندگی در بند حضور داشتند که با حمایت خیرین نوعدوست از بند رهایی یافتند.

 *کمک ۸۹ میلیاردی خیرین در رمضان سال گذشته

 نیکوکاران کشور ماه رمضان ۱۳۹۹ با وجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا با اعطای مبلغی معادل ۸۹ میلیارد تومان زمینه آزادی بسیاری از زندانیان جرایم غیرعمد را در این ایام مبارک فراهم نمودند، حال این که به مانند رمضان سال جاری همه جشن‌های ویژه آزادی بدهکاران نیازمند، به منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در قالب گلریزان‌های تلویزیونی و از طریق فضای مجازی برگزار شد.

*آزادی ۷۰۷ زندانی غیرعمد در سالروز شهادت سردار سلیمانی

در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی دی ماه سال قبل تعداد ۷۰۷ زندانی جرایم غیرعمد در قالب برپایی طرح «نذر آزادی» از بند رهایی یافتند که در این اقدام حسنه نمایندگی استانهای کرمان، خوزستان و کرمانشاه بیشترین نقش را داشتند.

*طرح‌های مشارکتی با نهادهای دولتی و مردمی

با عنایت به افزایش تعداد زندانیان غیرعمد در سال‌های اخیر و در مقابل افزایش میزان بدهی این افراد غیربزهکار در روزهای پرالتهاب مبارزه با همه‌گیری کووید ۱۹ بر حسب رسالت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، نهادها و مجموعه‌هایی چون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد غیردولتی یاران عشق در قالب طرح‌هایی به یاری این ستاد آمدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز