مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: شعب و کارگزاری ها نسبت به گذشته خلوت و مراجعه مردم بسیار کمتر شده است. کمااینکه پوشش ما در برخی سرویس ها مانند انعقاد قرارداد بیمه مشاغل آزاد و اختیاری، نسبت به گذشته، افزایش هم یافته است.

به گزارش مرور نیوز، مصطفی سالاری در سلسله‌ نشست‌های رویای تامین اجتماعی فراگیر که با موضوع «تحول دیجیتال و حقوق شهروندی؛ اجرای طرح ۳۰۷۰ در سازمان تامین اجتماعی» برگزار شد، در ابتدا با بیان اینکه در چند روز گذشته شاهد دو حادثه تلخ در کشور بودیم که هم به اصحاب رسانه در گذشت همکاران و دوستانشان و هم از دست رفتن تعدادی از سرباز معلمان را به جامعه فرهنگیان تسلیت عرض می کنم، با اشاره به طرح ۳۰۷۰ گفت: از یک سال گذشته برنامه ریزی ها را آغاز و از شش ماه گذشته اجرای طرح را آغاز کردیم و در اسفند ماه گذشته ۳۰ سرویس خدمات غیرحضوری به بهره برداری رسید.

وی افزود: مباحث و نکاتی در این جلسه از سوی صاحبنظران و شرکای اجتماعی مطرح شد از جمله اینکه صرفا افزایش سرعت، کاهش هزینه خدمت، کاهش مراجعه و افزایش تنوع کفایت نمی کند، بلکه آسان کردن ارائه خدمت به شیوه غیرحضوری و دیجیتال به نحوی که افراد با سطوح دانشی متفاوت در زمینه فناوری اطلاعات بتوانند از سرویس ها استفاده کنند نیز حائز اهمیت است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه تحول دیجیتال یک ضرورت است و تردیدی در آن نیست اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی به لحاظ اینکه با بخش عمده ای از جامعه ارتباط دارد و به انها خدمت رسانی می‌کند باید گام های اساسی در این زمینه برمی داشت و امید است در آینده هم گام ها استوارتر و سریعتر برداشته شود.

سالاری افزود: باید بدانیم که کجا بوده‌ایم، اکنون در چه نقطه‌ای ایستاده‌ایم و باید در تحول دیجیتال به کجا برسیم. مسیری را آغاز کردیم و یک کار  پر درد سری بود. شاید احتیاط و عافیت طلبی اقتضا می‌کرد کسی به سمت چنین اقداماتی نرود. فشارهایی را متحمل شدیم اما این فشارها همکاران را از ادامه مسیر باز نداشت.

وی با بیان اینکه هدف ما از نامگذاری این طرح به نام ۳۰۷۰ این بود که در مرحله اول ۳۰ خدمت پرمراجعه کاملا دیجیتالی کنیم که ۷۰ درصد مراجعات مردم را به شعب کاهش دهد گفت: لازمه این کار این بود که این ۳۰ خدمت کاملا غیرحضوری شود. نه با اجبار و الزام بلکه باید با آسانتر کردن استفاده از شیوه غیرحضوری، طوری عمل کنیم که همان ۵ و ۱۰ درصد مراجعه حضوری به شعب هم برای دریافت خدمات مذکور دیگر صورت نگیرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: شعب و کارگزاری ها نسبت به گذشته خلوت و مراجعه مردم بسیار کمتر شده است. کمااینکه پوشش ما در برخی سرویس ها مانند انعقاد قرارداد بیمه مشاغل آزاد و اختیاری، نسبت به گذشته، افزایش هم یافته است. این طرح بی ایراد نیست و زمانی می‌توانیم بگوییم طرح ۳۰۷۰ بدون ایراد کار می کند که هیچ کس در هیچ شرایط برای دریافت هر کدام از این ۳۰ خدمت نیازی به مراجعه نداشته باشد. این هدف گذاری ما بوده است.

سالاری با بیان اینکه دستگاه‌های مرتبط با ما همکاری لازم را داشته‌ند عنوان کرد: امیدواریم مدیران در آینده گام های بعدی  را بردارند و ۱۰ سرویس دیگر را اضافه کنیم و از ۷۰ به ۸۰ درصد عدم نیاز به مراجعه غیرحضوری برسیم. اگر به پیشرفت خوب در اجرای طرح ۳۰۷۰ برسیم و مراجعه مردم در مواردی منتفی شود امکان اینکه در آینده دوباره به شیوه سنتی سابق برگردیم بسیار ضعیف است. تلاش ما تا پایان دولت، رفع کامل نقایص موجود در برخی سرویس‌ها است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز