ایرج حریرچی بیان کرد: ما 2 نوع تعطیلی داریم یک نمونه تعطیلی مربوط به دستگاه‌های دولتی است و نوع دوم تعطیلی مربوط به صنوف است، هرچند تعطیلی مفید است اما باید تاب آوری مردم و صنوف را نیز در اعمال این تعطیلات در نظر گرفت.

به گزارش مرور نیوز، شرایط فوق حاد کرونایی استان هرمزگان موجب شد معاون کل وزارت بهداشت روز گذشته به این استان سفر و از بخش‌های مختلف درمانی استان بازدید کند.

ظهر امروز نیز جلسه فوق العاده ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا با حضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، استاندار هرمزگان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و اعضای این ستاد برگزار شد و جواب مختلف بیماری و مشکلات استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از پایان این جلسه اظهارداشت: وضعیت کرونای استان هرمزگان تحت کنترل است.

وی افزود: ما در 17 ماه گذشته در استان‌های مختلف شاهد پیک کرونا بودیم که هرمزگان به دلیل مدیریت مناسبی که بوده و همراهی مردم و به دلیل خصوصیات اقلیمی که داشته آن‌ موج‌ها را تجربه نکرده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: این پیک دوم و حاد استان هرمزگان است و میزان بستری‌های کرونایی قابل توجه است و بر همین اساس نسبت به سایر استان‌ها شاهد بالا بودن درصد بستری هستیم.

وی تصریح کرد: هرمزگان در حالی‌که 2.2 دهم درصد جمعیت کشور را دارد 9 الی 11 درصد بستری را در این چند هفته اخیر به خود اختصاص داده است.

حریرچی بیان کرد: در مجموع اگر 17 ماه کرونایی را حساب کنیم استان هرمزگان از متوسط کشوری با درصد بیماری، بستری و مرگ و میر پایین‌تری روبرو بوده است.

معاون کل وزیر بهداشت در واکنش به سوالی مبنی بر اعمال تعطیلات گسترده در این استان برای کنترل موج کرونا، اذعان داشت: تعطیلی‌ها بر اساس معیارهایی که ستاد ملی کرونا مشخص کرده است انجام می‌شود، ما 2 نوع تعطیلی داریم یک نمونه تعطیلی مربوط به دستگاه‌های دولتی است و نوع دوم تعطیلی مربوط به صنوف است، هرچند تعطیلی مفید است اما باید تاب آوری مردم و صنوف را نیز در اعمال این تعطیلات در نظر گرفت.

حریرچی تاکید کرد: در تعطیلی‌ها هم بسیاری از سازمان‌ها مانند نیروی انتظامی، کادر بهداشت و درمان، سوخت رسانی، برق و شهرداری باید کار کنند و اینطور نیست که با لفظ بتوانیم تعطیل کنیم اما با توجه به شرایط خاص این استان به میزانی که لازم باشد تعطیل خواهیم کرد.

دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در حاشیه این جلسه گفت: ما مجوز گرفتن نیرو به صورت شرکتی داریم اما متاسفانه کسی تمایلی به این نوع جذب ندارد و نمی‌خواهند اینگونه جذب شوند و با گذشت زمان ارتقا پیدا کنند همین امر موجب کمبود نیرو در این استان در حوزه درمان شده است.

وی افزود: در بحث دارو نیز باید گفت که ما در تولید دارو مشکلی نداریم اما به سبب بدهی بیمه‌ها در تامین منابع مالی مشکل داریم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز