وزیر بهداشت گفت: از یک میلیارد دلاری که مقام معظم رهبری برای مقابله با کرونا تخصیص دادند، هنوز بخشی مانده که دریافت نکرده‌ایم و بخشی هم که دریافت کردیم، قطره چکانی بود.

به گزارش مرور نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشستی با موضوع تشدید اجرای طرح شهید سلیمانی که صبح امروز(پنجشنبه) در سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا شد و مبنای آن حرکت بسیجی و انقلابی و مزین به نام شهید سلیمانی بود.

وی ادامه داد: در این طرح، توفیق‌های بسیاری بدست آوردیم که تاریخ درباره آن قضاوت خواهد کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به سفر اخیرش به مشهد گفت: در ۷ روز، بیش از ۷۰۰ پرواز به این شهر از نقاط مختلف کشور و کشورهای همسایه بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است، این در حالی است که کادر درمان همچنان در جبهه مقابله با کرونا هستند، اما عده‌ای کار را رها کرده‌اند، به همین دلیل شاهد از دست رفتن عزیزانمان هستیم.

نمکی، دستاوردهای بسیج و وزارت بهداشت را بسیار موفق دانست و گفت: در طرح شهید سلیمانی توانستیم موفقیت‌های بسیار خوبی به‌دست بیاوریم.

وی، با اشاره به مسائل پیش آمده و اوج‌گیری مجدد کرونا گفت: ما متأسفانه از همراهی کار فرهنگی و بهداشتی برای بحث قرنطینه محروم شدیم، در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته می‌بینیم حتی با استفاده از تانک و اعمال جریمه همه را مجبور به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه می‌کنند، در حالی که ما قدرت محکمی در اِعمال حاکمیت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌بینیم.

متأسفانه پشتیبانی‌های لازم از بسیج و کادر درمان انجام نشد

وزیر بهداشت، با اشاره به اهمیت تاب‌آوری گفت: متأسفانه پشتیبانی‌های لازم از بسیج و کادر درمان انجام نشد و از آن یک میلیارد دلار که مقام معظم رهبری تخصیص دادند، هنوز بخشی مانده که دریافت نکرده‌ایم و بخشی هم که دریافت کردیم، قطره چکانی بود.

نمکی ادامه داد: در خصوص انجام تست نیز مشکلات فراوانی داشتیم که یکی از آن مسائل، کیت آزمایشگاهی بود، ما امروز با ویروس دلتا روبه‌رو هستیم که قدرت بسیار زیادی در انتقال و ابتلاء دارد.

وی تأکید کرد: اگر سایر بخش‌ها، این ماشین تولید بیمار را خاموش نکنند، ما زیر این چرخ ماشین تولید بیمار له خواهیم شد.

وزیر بهداشت، کرونا را یک پدیده اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دانست و گفت: همانگونه که طاعون، تعاملات اجتماعی و سیاسی اروپا را تغییر داد، کرونا هم تعاملات جهان را تغییر خواهد داد.

نمکی تأکید کرد: تعامل و همکاری‌ها را برای موفقیت باید حفظ و از سوی دیگر باید با پروتکل‌شکنی‌ها نیز مقابله کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز