معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور را با هدف توسعه گردشگری رویداد محور و توزیع متناسب مکانی و زمانی سفر، به مدیران کل ادارات استانی ابلاغ کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ولی تیموری پیرو ابلاغ تقویم رویداد شاخص گردشگری کشور جهت اجرا به ۳۱ استان کشور، اهداف این اقدام را برشمرد و گفت: دستیابی به اهدافی از جمله خروج از فصلی بودن گردشگری و متوازن ساختن سفر در کشور، تنظیم رویدادها در تقویم به منظور برگزاری در زمان و مکان مشخص و نیز هدفمند و برنامه‌محور کردن رویدادها از جمله دستاوردهایی به شمار می‌آید که در پی اقدام مذکور محقق می‌شود.

تیموری در تشریح فرآیند انتخاب رویدادها خاطرنشان کرد: تعریف شاخص‌ها به تفکیک برای رویدادهای استانی، ملی و بین‌المللی و سپس ارسال شاخص‌ها به استان‌ها در نهایت جمع‌بندی و صحه‌گذاری رویدادهای دریافتی را در معاونت گردشگری به دنبال داشته است. همچنین پس از گردآوری نهایی تهیه اطلاعات تکمیلی و طراحی وب‌سایت الکترونیکی برای هر رویداد نیز در دستور کار قرار گرفت.

معاون گردشگری ادامه داد: انتظار می‌رود با این اقدام، رویدادها و جشنواره‌ها به سمت جریان‌سازی سفر به نقاط مختلف کشور و قابلیت برنامه‌محور شدن و امکان تنظیم و فروش تورهای برنامه‌ریزی شده و در نتیجه توسعه صنعت بزرگی به نام MICE به مفهوم گردشگری ملاقات‌ها، کنفرانس‌ها و رویدادها در کنار صنعت گردشگری کشور منتهی و به یک محصول قابل اتکا برای رونق گردشگری و ابزاری برای سیاست‌گذاری‌های گردشگری تبدیل شود.

او افزود: بدین وسیله تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور شامل دو رویداد منتخب از هر استان جهت آگاهی و بهره‌برداری لازم ابلاغ شد تا هر یک از ادارات کل استانی با تمرکز بر رویدادهای شاخص خود نسبت به برنامه‌ریزی و ترویج سفر در طول سال اقدام کنند.

بنا به گفته معاون گردشگری در جمع‌بندی این موضوع می‌توان گفت نظر به اهمیت و ضرورت ترویج و توسعه گردشگری رویداد محور با هدف توسعه متناسب مکانی و زمانی سفر در سراسر کشور و نظر داشت معیارها و ویژگی‌هایی نظیر استمرار در برگزاری، دسترسی مناسب، تجربه محوری و قابلیت تبدیل‌پذیری به محصولات گردشگری داخلی و بین‌المللی تقویم رویدادهای گردشگری استان‌ها و تعیین فهرست رویدادهای شاخص گردشگری کشور گامی مهم در این حوزه به شمار می‌آید.

معاون گردشگری خاطرنشان کرد: از ادارات کل استانی خواسته شده است؛ علاوه بر راه‌اندازی وب‌سایت رسمی و مجزا برای هر رویداد حداقل به دو زبان فارسی و انگلیسی و نیز اطلاع‌رسانی شایسته موضوع به تمامی ذی نفعان، ترتیبی اتخاذ دهند تا برگزاری مستمر و منظم رویدادهای مندرج در تقویم مورد نظر در اولویت برنامه‌ریزی آن استان قرار گیرد و گزارش آن به صورت ادواری به معاونت گردشگری منعکس شود.

بنا به گفته معاون گردشگری تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور جهت بهره‌برداری علاقه‌مندان این موضوع، در پرتال جامع گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به آدرس www.visitiran.ir قرار می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز