مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به واکسیناسیون کارکنان بهشت‌زهرا (س) گفت: خوشبختانه با تزریق به موقع واکسن کرونا نیز به طور کلی تلفات نیروی انسانی تا به امروز بین کارکنان بهشت‌زهرا نداشته‌ایم.

به گزارش مرور نیوز، سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) تهران امروز جهت ارائه گزارش در صحن شورای شهر ششم حاضر شد و در مورد عملکرد  این سازمان در شرایط کرونا توضیحاتی ارائه داد.

خال اظهار داشت: از ابتدای اسفند سال 98بحرانی غیرقابل تصور و بی‌سابقه در طول 50 سال اخیر سازمان بهشت‌زهرا (س) صورت گرفته که در این سازمان تلاش کردیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی گفت: به لحاظ عدد و رقم بحران غیرقابل تصور بوده و در برخی از روزها عدد متوفیان کرونایی به 200 نفر در مرداد امسال رسید. همچین حدود 200متوفی عادی پایتخت را داشیم که این عدد در طول 50 سال تاریخ بهشت‌زهرا (س) بی‌سابقه بوده است.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به اینکه این بحران بیش از 19 ماه است که جریان دارد و آنها و پایانی برای آنها معلوم نیست گفت: تدوین شیوه‌نامه درون‌سازمانی عملیات مدیریت اجساد در این زمینه جهت حفظ سلامت پرسنل و شهروندان انجام گرفت و رایزنی‌ها در همان روزها و ساعات اولیه شیوع کرونا با دفاتر علما و مراجع جهت اخذ استفتائات و فتواهای لازم انجام شد و علاوه بر این موضوع فتوای مقام معظم رهبری در خصوص دفن متوفیان ناقل به ویروس کرونا به صورت کامل اجرا شد.

خال گفت:‌ برگزاری نشست‌های هماهنگی د ر خصوص ارتقاء کیفیت رتق و فتق اموات کرونا نیز در دستور کار بود و همان اوایل مانع اساسی برای تغسیل متوفیان با رعایت موازین بهداشتی در سطح کشور رفع و با وحدت رویه با محوریت سازمان بهشت‌زهرا (س) عملیات تغسیل با آب متوفیان کرونا آغاز شد و طلاب جهادی در کنار پرسنل ایثارگر اقدامات لازم را انجام دادند.

وی گفت:‌نماینده وزارت بهداشت به صورت دائم در سازمان بهشت‌زهرا (س) حضور داشته و نظارت مستقیم جهت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و اقدامات مراقبتی ویژه را مدنظر دارند.همچنین در این مدت انتقال تجربیات آموزش‌های لحظه به لحظه به آرامستان‌های درگیر بحران در شهرهایی مانند قم، کرج، رشت،‌ شهرقدس،‌ تبریز و ... نیز انجام گرفت. مجتمع عروجیان به سردخانه 40 فوتی و دو سردخانه کندویی جهت پشتیبانی از سردخانه مرکزی و جداسازی از سیستم سردخانه شهر تهران مجهز شد.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به واکسیناسیون کارکنان بهشت‌زهرا (س) گفت: این موضوع از اسفند سال 99 انجام شد همچنین 12 مرحله چکاب همه پرسنل از طریق غربالگری و تست خون انجام گرفته ولی تا کنون 225 نفر از پرسنل تست آنها مثبت شده که بلافاصله قرنطینه و بهبودی کامل به دست آوردند و خوشبختانه با تزریق به موقع واکسن کرونا نیز به طور کلی تلفات نیروی انسانی تا به امروز بین کارکنان بهشت‌زهرا نداشته‌ایم.

وی به برگزاری جلسات فوق‌العاده جهت ساخت تعدادی قبر به صورت ویژه خبر داد  و گفت: آماده‌سازی قبور جدید مورد نیاز با مساعدت سازمان بازرسی کل کشور انجام شد ولی باید توجه داشت که قابلیت پذیرش متوفی در شرایط عادی 160 تا 180 متوفی است ولی این آمار در شرایط کرونا به شدت افزایش یافت.

خال با بیان اینکه سازمان بهشت‌زهرا (س) بالاترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را طبق اعلام وزارت بهداشت داشته است، گفت: تدفین متوفیان کرونا در هر قطعه‌ای که خانواده‌ها درخواست داشته باشند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) خاطرنشان کرد:‌اخیرا سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید از سازمان بهشت‌زهرا بازدید کرد و بیان کرد کاری که به پرسنل‌ بهشت‌زهرا انجام می‌دهند تسکین‌دهنده است و بسیار برای آرامش‌دادن به مردم مهم است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز