سرپرست سازمان داوطلبان هلال احمر گفت: بسته‌های غذایی بین اتباع افغانستانی در نقاط مرزی استان‌های خراسان‌های رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان، توزیع شد.

به گزارش مرور نیوز، چندی پیش بود که فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ اعلام کرد، حدود ۲۲.۸ میلیون نفر یعنی نزدیک به ۵۵ درصد جمعیت افغانستان، با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند. این خشکسالی بیش از ۸۰ درصد از کشور را تحت تأثیر قرار داده و تولید مواد غذایی را فلج و مردم را مجبور به ترک سرزمین خود کرده است. نزدیک به ۷ هزار نفر در سال جاری، بی‌خانمان شده‌‎اند و حدود ۳.۵ میلیون نفر هم در گذشته به این گرفتاری دچار شده بودند. طبق گزارش‌ها و اطلاعات جوی، هوا در برخی مناطق افغانستان تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند که این هشداری جدی برای مردم افغانستان به حساب می‌آید.

مولوی مطیع الحق خالص سرپرست هلال احمر افغانستان (Mawlawi Mutiul Haq Khales, Afghan Red Crescent Acting President) در این باره گفت: افغانستانی‌ها در برابر این خشکسالی اخیر، گرسنگی فزاینده و دهه‌ها درگیری، انعطاف‌پذیری قابل توجهی از خود نشان داده‌اند. میلیون‌ها نفر به دلیل از دست دادن محصولات و سرمایه‌های خود بواسطه تنش‌های داخلی و خارجی، دچار کمبود شدید مواد غذایی و پول نقد برای خرید مایحتاج اولیه شدند و برای زنده ماندن در تلاش هستند.

الکساندر متئو، مدیر IFRC در آسیا و اقیانوسیه (Alexander Matheou, Asia Pacific Director, IFRC) اعلام کرده این بدترین بحران خشکسالی و گرسنگی است که افغانستانی‌ها با آن مواجه هستند. برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در ماه‌های آینده، اقدامات بین المللی بسیار سریع‌تر مورد نیاز است. ما در مسابقه‌ای با زمان هستیم که برای ارائه کمک‌های نجات دهنده و تدارکات پیش از زمستان سخت به مردم افغانستان فعالیت می‌کنیم.

جمعیت هلال احمر ایران در راستای کمک‌های بشر دوستانه و وظایف ذاتی خود، به عنوان حلقه اتصال میان نیاز نیازمندان و توانمندان، پس از اعلام این خبر از سوی فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ، از اقدام تهیه و توزیع پنج هزار و ۴۶۰ بسته غذایی ویژه اتباع افغانستانی در مرز‌های شرقی کشور خبر داد.

وحید سلیمی سرپرست سازمان داوطلبان این جمعیت گفت: با همکاری داوطلبان و خیران خود و با جذب منابع مالی از طریق ایرانیان خارج از کشور، نسبت به تأمین سبد غذایی، مطابق با الگوی یک ماهه سبد‌های غذایی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اقدام شد.

همچنین این بسته‌های غذایی بین اتباع افغانستانی مستقر در کمپ‌های جمعیت هلال احمر و ساکن در نقاط مرزی استان‌های خراسان‌های رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان، توزیع شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز