دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در دهه‌های ۴۰، ۵۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ با افزایش شیوع مصرف مواد مخدر رو به رو هستیم.

به گزارش مرور نیوز، اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: منشا بسیاری از طلاق‌ها، جرائم و سرقت‌ها، مواد مخدر است یعنی اگر مواد مخدر ساماندهی شود بسیاری از این آسیب‌ها هم به تبع آن ساماندهی خواهد شد. امروز مواد مخدر یکی از آسیب‌های بسیار گسترده در همه دنیا و کشور ماست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در جلسه هجدهم آذر ماه که در حضور رئیس جمهور تشکیل شد اولین موضوعی که مدنظر قرار گرفت موضوع پیشگیری و ورود بخش‌های مختلف همه دستگاه‌ها در کار پیشگیری از مصرف مواد بود.

وی گفت:اگر روند مصرف مواد مخدر را از دهه ۴۰ بررسی کنیم تنها در دهه ۶۰ کاهش شیوع مصرف مواد مخدر را داشتیم و دهه‌های ۴۰، ۵۰، ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ با افزایش شیوع مصرف مواجه بودیم.

مومنی اظهار کرد: ما دستاورد‌های خوبی در حوزه مقابله داشتیم که شاید برای جهان قابل باور نبود به طوری که سازمان ملل رسما پیشتازی ایران را اعلام کرد. ۹۰ درصد تریاک جهان، ۷۰ درصد مورفین جهان و ۲۰ درصد هرویین جهان را ایران کشف میکند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: سال گذشته حدود هزار و ۲۰۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این میزان بالا‌ترین مقدار کشف مواد مخدر در تاریخ ایران و جهان است.۹۰ درصد تریاک جهان، ۷۰ درصد مورفین جهان و ۲۰ درصد هرویین جهان را ایران کشف می‌کند.

او ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته اقدامات خوبی برای درمان و پیشگیری از مواد مخدر صورت گرفته است. با اقدامات انجام شده این انتظار به وجود آمده که مواد مخدر وارد کشور نشود تا کسی مصرف نکند این وظیفه ما  و انتظار مردم انتظار درستی است، اما کافی نیست. اگر به همان میزان که در حوزه مقابله تلاش می‌کنیم در حوزه فرهنگی و پیشگیری هم تلاش کنیم می‌توانیم بگوییم به سامان رسیده ایم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: طبق آمار رسمی سازمان ملل در سال ۲۰۰۰ کل تولیدات مواد مخدر در افغانستان حدود ۲۰۰ تن بود و در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بالغ بر ۹ هزار تن رسید.جمهوری اسلامی ایران با پدیده قاچاق و ترانزیت صادقانه و قاطعانه برخورد می‌کند، ولی این به تنهایی کافی نیست. رویکرد ستاد، در کنار امر مقابله، درمان و توانمندسازی، پیشگیری است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز