رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه «امیکرون» در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است، گفت: این سویه از ویروس در کشور ما فعلا مراحل اولیه را طی می‌کند و امیدواریم بتوانیم از گسترش انفجاری آن جلوگیری کنیم.

به گزارش مرور نیوز، محمدمهدی گویا در نشست خبری آنلاین، درباره تامین واکسن کرونا گفت: وزارت بهداشت به اندازه کافی واکسن در کشور موجود دارد و در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توزیع کرده است و دانشگاه‌ها مراکز منتخبی را برای تزریق واکسن در نظر گرفتند و همینطور با کمک سازمان‌هایی غیر از وزارت بهداشت هم تلاش شده است که مراکز دیگری به مجموع مراکز اضافه کنیم تا کار واکسیناسیون را انجام دهند. این مراکز نیز باید انواع مختلف واکسن را در دسترس داشته باشند. البته مراکز ویژه‌ای هم برای بیماران با سیستم ایمنی تضعیف شده در نظر گرفته شده است که اگر کسی از بین این بیماران لازم باشد واکسن خاصی دریافت کند، معطل نشود و بتواند واکسنی که پزشکش به او توصیه کرده را تزریق کند. تاکنون در سطح هر شهرستان یک مرکز برای این کار در نظر گرفته شده است.

امکان تشخیص انواع بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی در کشور

او در پاسخ به سوال ایسنا درباره امکانات تشخیص سویه امیکرون، گفت: ما امکان تشخیص انواع بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی در کودکان و بزرگسالان در کشور را موجود داریم و یک شبکه آزمایشگاهی گسترده در سطح کشور وجود دارد و  تمام موارد مشکوک که ذره‌ای تردید در تشخیص آنها وجود داشته باشد به آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران و دانشکده بهداشت دانشگاه تهران ارجاع داده می‌شود تا به طور قطعی تعیین تکلیف شود.

برای قضاوت درباره دلمیکرون فعلا زود است

وی در پاسخ به سوال ایسنا،‌ درباره بروز سویه دلمیکرون نیز افزود: آنچه که تاکنون مطرح شده این است که مواردی مشاهده شده است که هم موتاسیون‌های مشکوک به امیکرون داشته است و هم موتاسیون‌های مربوط به دلتا را؛ به همین دلیل فعلا قضاوت درباره سویه جدید زود است و دانشمندان درحال تحقیقات هستند و باید صبر کنیم تا در روزهای آتی با قطعیت بیشتری در این باره صحبت کنیم.

گویا ادامه داد: ما در کشور امکان اینکه ترکیب دو سویه دلتا و امیکرون را شناسایی کنیم، داریم؛ ولی شاید در آینده بتوان با قاطعیت بیشتری در مورد این موضوع صحبت کرد.

تغییر چندانی در موارد ابتلا در مشهد نداریم

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح مبنی بیماری ویروسی در مشهد با علایمی بین آنفلوآنزا و سرماخوردگی که در کودکان شدیدتر نیز بوده است و همچنین نبود کیت تشخیص امیکرون، گفت: در مورد شهر مشهد تاجایی که ما می‌دانیم تغییر چندانی در موارد ابتلا نسبت به هفته های قبل نداشتیم و قطعا مشکل تشخیص سویه هم نداشتیم.

انفجار امیکرون در دنیا/ وضعیت بیماری در ایران

گویا ادامه داد: گسترش سویه امیکرون در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است. در کشور ما فعلا مراحل اولیه را طی می‌کند و امیدواریم بتوانیم از گسترش انفجاری این بیماری در کشور جلوگیری کنیم و همه تلاش ما در این راستا است. ما اقدامات سختگیرانه زیادی درنظر گرفته و اجرا کرده‌ایم. برخی از این اقدامات مربوط به مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است که ستاد ملی کرونا دستورات لازم را صادر کرده است و تمام وزارتخانه‌ها و سازمانهای درگیر موظف به اجرای دستورالعمل‌ها شدند.

اتخاذ تصمیمات شدیدتر در صورت افزایش بروز بیماری

وی افزود: برخی اقدامات سختگیرانه هم در رابطه با مراقبت هوشمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح اجتماع  داشتیم که به مرحله اجرا رسیده است. اگر مشاهده کنیم که موارد بیماری درحال افزایش است، قطعا تصمیمات شدیدتری اتخاذ می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز