معاون میراث فرهنگی گفت: تحقق شعار «موزه‌ها درهای باز به روی مردم» اهمیت زیادی دارد و برای این کار باید برنامه‌های ویژه‌ای در موزه‌ها به مناسبت‌های مختلف تدارک دیده شود.

به گزارش مرور نیوز، مراسم تودیع و معارفه مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی و جمعی از مسئولان این وزارتخانه در این مجموعه فرهنگی‌تاریخی برگزار شد.

دارابی در این مراسم ضمن تسلیت ایام فاطمیه و دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با قدردانی از مدیر پیشین مجموعه فرهنگی‌تاریخی بیان کرد: تحقق شعار «موزه‌ها درهای باز به روی مردم» اهمیت زیادی دارد و برای این کار باید برنامه‌های ویژه‌ای در موزه‌ها به مناسبت‌های مختلف تدارک دیده شود. کاخ نیاوران نیز باید در این زمینه پیشگام باشد.

وی با اشاره به جایگاه تاریخی ایران اسلامی گفت: آنچه که امروز در میراث‌فرهنگی به آن افتخار می‌کنیم به دلیل پیشینه کهن ایران است. از این‌رو کارهای مرمتی، حفاظت و نگهداری از این میراث کهن باید در اولویت قرار گیرد. بر اساس هماهنگی انجام شده با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برای تحقق این موضوع قدم خواهیم برداشت.

 قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی تصریح کرد: موضوع نوروز از اهمیت ویژه‌ای برای ما برخوردار است. بدنبال این هستیم تا ویژه برنامه نوروز‌ ۱۴۰۱ پر شور برگزار شود و مردم از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند.

در ادامه این مراسم محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها با اشاره به اهمیت مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران گفت: این مجموعه فرهنگی‌تاریخی سرمایه‌های زیادی به لحاظ موقعیت، تاریخ و به لحاظ بناها و آثار تاریخی موجود در موزه‌ها دارد، همه این موارد یک سرمایه بی‌بدیل در کشور و شهر تهران است. علاوه بر آن کارشناسان و همکاران این مجموعه با تلاش خود در طول این سال‌ها موجب شدند سرمایه مضاعف برای این مجموعه ایجاد شود.

در ادامه مریم جلالی مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با تقدیر از حسن اعتماد قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی برای تصدی این پست گفت: وقتی می‌گوییم مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، این یعنی معناسازی پس تک‌روی، تفکر انفرادی و نگاه تک‌ساحتی محکوم به فناست.

وی ادامه داد: در این مجموعه باید به همه چیز نگاه کرد. این نگاه باعث همگرایی و هم‌افزایی در مجموعه می‌شود. علاوه بر آن کارشناسان، راهنمایان و مرمتگران هم جزئی از این مجموعه هستند چون ترکیبی از دانش، توانش، تجربه و غیرت هستند.

جلالی در پایان گفت: تنها موضوعی که در حوزه فرهنگ، قدر و قیمت دارد، انگیزه است. اگر اشتیاق و انگیزه در هر جایی باشد، رنگ و لعاب دیگری به فعالیت‌ها می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز